Belgický cyklista Claude Brouir, nyní šedesátník, v sobotu ráno oficiálně odstartoval svou mezikontinentální cestu nazvanou „Bike2Shanghai“ z parku Cinquantenaire v Bruselu.
Oblečený v kompletní cyklistické výbavě působil Brouir energicky, soustředěně a odhodlaně. Když se připravoval na čtyři a půl měsíce trvající cestu dlouhou 12 000 kilometrů napříč Eurasií, zářil očekáváním.
„Doufám, že cestou uvidím nádherná místa a potkám úžasné lidi,“ řekl.
Nejde o spontánní dobrodružství – je to pečlivě naplánovaná a hluboce osobní mise.
Loni v listopadu navštívil Brouir poprvé Čínu, kde žije jeho nejstarší syn, který se v Šanghaji oženil a usadil. Během pobytu se také zúčastnil místní cyklistické akce. Tato zkušenost, jak říká, hluboce zahájila jeho fascinaci touto zemí.
„Můj první dojem z Číny byla její modernost,“ řekl Brouir agentuře Xinhua. „Zastaralý obraz, který jsme kdysi měli, byl naprosto převrácen. Lidé všude platili chytrými telefony a vlaky byly neuvěřitelně vyspělé. Když si teď vybavím Čínu, vybaví se mi slovo ‚moderní‘.“
Tato cesta zasadila semínko odvážné myšlenky: projet na kole z Bruselu až do Šanghaje a přitom lépe poznat Čínu.
Na rozdíl od běžné cyklotúry jede Brouir na upraveném solárním tříkolovém kole. Kolo je vybaveno přívěsem s jeho stanem a každodenními nezbytnostmi, dvěma elektrickými motory – jedním pro roviny a druhým pro kopce – a čtyřmi solárními panely, které dohromady mohou teoreticky vyrobit až 500 wattů energie.
„Bude to stoprocentně ekologická jízda,“ řekl Brouir s úsměvem.
Není to jeho první dlouhá cesta. V roce 2018, krátce po sestavení svého solárního kola, ujel 5 000 kilometrů přes Amsterdam, Berlín, Lucemburk, Paříž a Řím – výkon, který zvládl krátce po diagnóze rakoviny.
„Rakovina mi obrátila život naruby,“ řekl. „Nyní, když jsem v remisi, jsem se naučil jednu zásadní věc: nečekat. Neodkládat to, na čem skutečně záleží, až na důchod – nikdy nevíte, zda budete mít zdraví nebo sílu to udělat.“
Cílem této cesty je nejen setkat se znovu se synem, ale i něco víc.
Brouir doufá, že jeho jízda inspiruje i další, kteří čelí podobným bojům. „Prodával“ kilometry své trasy, aby vybral peníze pro organizace podporující pacienty s rakovinou.
„Tato cesta není jen pro mě,“ řekl. „Jedeme i za ostatní.“
Asi v 10:10 místního času, povzbuzován davem podporovatelů, si Brouir nasadil helmu a začal šlapat. Na první úsek se k němu přidalo více než 20 čínských a belgických cyklistických nadšenců.
Brouir plánuje ujet asi 100 kilometrů denně a dorazit do Šanghaje do konce srpna.
Doufá, že jeho cesta bude dalším mostem přátelství mezi Čínou a Evropou a že podpoří vzájemné porozumění.
„Těším se, že během cesty potkám více čínských přátel,“ řekl. „Pokud mě uvidíte projíždět vaším městem, přijďte mě pozdravit!“
(Xinhua)