Čína v roce 2025 uskuteční intenzivní vesmírné mise, včetně mise Tianwen-2 zaměřené na průzkum asteroidu, uvedl ve čtvrtek představitel Čínské národní vesmírné správy (CNSA).
Mise Tianwen-2 bude zahrnovat průlet kolem asteroidu a odběr vzorků, přičemž v letošním roce jsou naplánovány také starty pilotovaných kosmických lodí Shenzhou-20 a Shenzhou-21, uvedl Liu Yunfeng, zástupce ředitele oddělení systémového inženýrství CNSA, na tiskové konferenci k nadcházejícímu Dni vesmíru Číny.
Pokud jde o mezinárodní spolupráci, Liu potvrdil dva hlavní projekty: čínsko-evropskou společnou vesmírnou misi – Solar Wind Magnetosphere Ionosphere Link Explorer (SMILE), jejímž cílem je zjistit, jak sluneční vítr interaguje s magnetosférou Země, a elektromagnetický monitorovací satelit, který byl společně vyvinut Čínou a Itálií a bude podporovat výzkum v oblasti předpovědi zemětřesení.
Čína bude prohlubovat vesmírnou spolupráci se zeměmi účastnícími se Iniciativy pásu a stezky (BRI), zeměmi BRICS a evropskými partnery, řekl Liu. Úsilí se zaměří na pokrok v lunárním a hlubokém vesmírném průzkumu, včetně společného prosazování výstavby mezinárodní lunární výzkumné stanice, dodal.
V rámci rámce BRICS bude Čína i nadále podporovat vývoj satelitní konstelace BRICS Remote Sensing Satellite, která má zlepšit sdílení dat pro nouzové situace spojené s katastrofami, řekl Liu.
Čína také poskytne satelitní služby partnerům BRI, podpoří jejich rozvoj vesmírné kapacity a podpoří udržitelný pokrok v zemědělství, prevenci katastrof a iniciativách pro chytré město, dodal.
Liu také nastínil plánované akce k 10. Dni vesmíru Číny, který se uskuteční 24. dubna v Šanghaji, včetně slavnostního zahájení, výstav vesmírné vědy, kulturních fór a akademických konferencí.
Liu poznamenal, že Den vesmíru zdůrazňuje dlouhodobý závazek země k mírovému využívání vesmíru pro blaho lidstva. Cílem akcí je inspirovat veřejnou podporu pro vesmírné iniciativy a rozvíjet vědeckou zvědavost mezi mladými lidmi, což je povzbudí k průzkumu a inovacím.
Letos se Čínská vesmírná konference uskuteční od 23. do 25. dubna a bude zahrnovat hlavní fórum a více než 20 akademických sezení. Výstava vesmírné vědy a technologie se bude konat v Šanghaji od 24. dubna do 5. května, kde budou představeny pokroky v oblasti vesmírné technologie, vědy, aplikací a komerčního vesmíru.
V celé zemi se uskuteční téměř 650 veřejných angažovaných akcí, jako jsou Dny otevřených dveří na vesmírných zařízeních, vědecké přednášky, soutěže a workshopy. Klíčová vesmírná infrastruktura v Číně bude otevřena studentům a veřejnosti, zatímco akademici a experti navštíví školy, aby poskytli vzdělávací přednášky o vesmírném průzkumu.
Konference, která se zaměří na mezinárodní řešení klimatických změn, se bude konat za účasti delegátů ze 41 zemí, regionů a mezinárodních organizací, kteří budou diskutovat o roli vesmírné technologie při monitorování klimatu v rámci cílů uhlíkové neutrality. Diskuse se zaměří na pokrok v mezinárodní spolupráci na vývoji, vypuštění a aplikaci satelitů pro měření uhlíku.
Kromě toho se bude konat setkání vývojářů Mezinárodní lunární výzkumné stanice (ILRS), kde se podělí o pokroky a zkušenosti z projektu ILRS. Účastníci prozkoumají budoucí modely spolupráce, zaměřené na plánování misí, sdílení dat a společné experimenty pro pokrok v lunárním průzkumu.
V roce 2025, kdy Čína oslaví 50. výročí navázání diplomatických vztahů s Thajskem, bylo Thajsko pozváno k účasti jako čestný host. Obě země plánují prohloubit spolupráci na nákladech pro mise Chang’e-7 a Chang’e-8, aplikacích dálkového průzkumu a společném vývoji satelitů, řekl Liu.
Od roku 2016 si Čína zvolila 24. duben jako Den vesmíru Číny na památku vypuštění svého prvního satelitu, »Dongfanghong-1«, do vesmíru dne 24. dubna 1970.
(Xinhua)