Čínské zvonkohry zapsané na seznam UNESCO obohacují hudební historii

Poté, co byla nedávno více než 2 400 let stará souprava bronzových zvonkoher ze střední Číny zapsána do registru Paměti světa UNESCO, oslavují tuto mimořádnou událost v hudební historii odborníci a kulturní pracovníci – zejména ti, kteří byli svědky jejího odkrytí před téměř půl stoletím.

Zvonkohra markýze Yi ze státu Zeng, označovaná za první „zvukovou učebnici hudby“ na světě, je v současnosti vystavena v Provinčním muzeu Chu-pej ve Wu-chanu, ve střední Číně.

Muzeum v roce 2024 zaznamenalo více než 5 milionů návštěv. Během špičky denní návštěvnost expozice zvonkoher (bianzhong) přesáhla 30 000 lidí, uvedla kurátorka muzea Zhang Xiaoyun.

„Zvonkohry nejsou jen národním pokladem – jsou oslnivým symbolem lidské tvořivosti a kulturní kontinuity, která překračuje hranice,“ řekl Feng Guangsheng, jeden z původních archeologů, kteří nástroj objevili, a bývalý zástupce ředitele Provinčního muzea Chu-pej. „Tyto zvony, datované do 5. století př. n. l., jsou živým záznamem zvuku a civilizace.“

Zvonkohra markýze Yi ze státu Zeng zachycena v Provinčním muzeu Chu-pej ve Wu-chanu, střední Čína, provincie Chu-pej, 17. dubna 2025. (Xinhua/Xiao Yijiu)

Zvonkohry byly objeveny v roce 1978 v Suizhoutu, v provincii Chu-pej. Tento bronzový bicí nástroj váží téměř 5 tun a skládá se z 65 zvonů. Obsahuje 3 755 vyrytých čínských znaků – jediný známý systematický hudební traktát z 5. století př. n. l.

Byly součástí bohaté hudební výbavy uložené v hrobce markýze Yi, místního vládce státu Zeng v období dynastie Zhou (1046–256 př. n. l.).

Při vykopávkách bylo nalezeno také 125 dalších nástrojů, včetně kamenných zvonů, citer, píšťal a bambusových fléten, což dokládá plně rozvinutou tradici dvorské hudby. Prostorové uspořádání nástrojů a jejich rozmístění v hrobce poskytlo vědcům vzácný pohled do hudebních rituálů dynastie Zhou.

Podle Feng Guangshenga zvonkohry ohromily archeology a muzikology svou schopností vydávat dva různé tóny v závislosti na tom, kde je na zvon udeřeno.

Od tohoto přelomového objevu bylo v Suizhoutu a okolních oblastech nalezeno téměř 1 000 hrobek státu Zeng. Celkem bylo z těchto lokalit získáno 269 zvonkoher, což činí tuto oblast jedním z nejbohatších archeologických nalezišť starověké čínské hudby.

FOTO 

Zvonkohra markýze Yi ze státu Zeng zachycena v Provinčním muzeu Chu-pej ve Wu-chanu, střední Čína, provincie Chu-pej, 17. dubna 2025. (Xinhua/Xiao Yijiu)

Hrobka markýze Yi dodnes zůstává nedotčená v chráněné části hrobového komplexu. Návštěvníci mohou nahlédnout do 13 metrů hluboké pohřební komory, kde se nacházely čtyři vzájemně propojené místnosti s nyní proslulým souborem zvonkoher.

Krátce po vykopání se zvonkohry dostaly do povědomí veřejnosti. Dne 1. srpna 1978 proběhl jejich první moderní koncert – orchestrální provedení – v místním auditoriu. Pro mnoho lidí to byl první okamžik, kdy se „hlas dávnověku“ ozval tak jasně napříč staletími.

V podzemním koncertním sále Provinčního muzea Chu-pej se denně konají hudební vystoupení s věrnou replikou těchto zvonkoher. Návštěvníci zde mohou slyšet jak čínskou klasiku, tak i západní skladby – od *Motýlích milenců* po *Ódu na radost*. Všechna představení bývají vyprodaná.

„Toto uznání (zápis na seznam Paměť světa UNESCO) je výsledkem mezinárodního konsenzu,“ uvedl Zeng Pan, ředitel výstavního oddělení muzea. „A možná, že tyto zvonkohry nám ještě mají co vyprávět.“

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy