Chai Mingjiong, zkušený překladatel a pedagog z Shanghai International Studies University (SISU) ve východní Číně, nedávno vzpomínal na své zážitky s používáním inkoustových per při pečlivém překládání dokumentů pro Organizaci spojených národů v 80. letech.
Tehdy musel navštěvovat knihovny a konzultovat odborníky z různých oborů, aby získal potřebné reference. »Dnes je vše úplně jiné, zejména s příchodem technologií umělé inteligence (AI),« řekl Chai, který v roce 2003 založil prestižní Graduate Institute of Interpretation and Translation na SISU.
Během několika desetiletí prošlo překladatelské prostředí v Číně, této lidnaté ekonomické velmoci s vysokou poptávkou po mezikulturní komunikaci, zásadní proměnou – od jednoduchých per a slovníků přes moderní počítače s elektronickými glosáři až po rychle se vyvíjející technologie umělé inteligence.
Tato éra technologických zázraků přinesla překladatelům v zemi bezprecedentní příležitosti i výzvy, které formují tuto profesi způsobem dříve nepředstavitelným.
Na každoročním setkání Překladatelské asociace Číny (TAC), které se minulý týden konalo v Dalian v provincii Liaoning na severovýchodě Číny, opět dominovala diskuse o AI.
Zpráva o umělé inteligenci a překladu, kterou TAC představila na setkání, ukázala pozoruhodný vývoj technologie AI překladu – od laboratorního zkoumání až po široké přijetí v komerčním prostředí po celé zemi. Její vliv zasáhl klíčová odvětví, včetně přeshraničního obchodu, kulturní výměny, vzdělávání a zdravotnictví.
V roce 2024 dosáhl podíl čínských podniků využívajících překladatelské technologie k dokončení překladů 97,1 procenta, což je o 2,5 procenta více než v roce 2023; podíl profesionálů využívajících tyto technologie činil 97,7 procenta, uvedla TAC.
Zpráva také uvádí, že do konce roku 2024 vzrostl počet společností specializujících se na »strojový překlad« nebo »AI překlad« na 1 545 – což představuje nárůst o více než 700 firem oproti předchozímu roku.
Zpráva také zdůraznila integraci AI překladatelských technologií do multimodálních aplikací, což vedlo k rychlému rozvoji chytrých překladatelských zařízení.
Odborníci v oboru si povšimli tendence klientů tlačit na nižší ceny v důsledku konkurence ze strany AI. Přesto více než 80 procent překladatelských firem v roce 2024 zaznamenalo růst svých tržeb nebo jejich udržení na stejné úrovni jako v roce 2023.
Stephanie Zhu, majitelka překladatelské agentury se sídlem v Shanghai, řekla agentuře Xinhua, že ačkoli je obtížné přesně kvantifikovat dopad AI překladatelských technologií na jejich podnikání, bezpochyby změnily pracovní návyky překladatelů.
»AI technologie lze efektivně využít pro vysoce replikovatelné texty, čímž optimalizují překladatelské procesy a zvyšují produktivitu,« vysvětlila.
Nejnovější data TAC ukazují, že v Číně je přibližně 6,8 milionu překladatelských profesionálů, přičemž neustále přichází noví talenti a poptávka po překladatelských službách roste.
V posledních letech došlo k významnému pokroku v překladatelských schopnostech Číny, poháněnému technologiemi AI, zejména velkými jazykovými modely. Tyto modely vykazují pozoruhodné výsledky nejen v oblasti textového překladu, ale také v současném zpracování řeči, obrazů a videoobsahu – což umožňuje multimodální překlad.
Du Zhanyuan, prezident TAC, zdůraznil nezbytnost přijímání inovací poháněných umělou inteligencí v překladatelském průmyslu.
Překladatelství je jedním z oborů, kde aplikace AI v současnosti vynikají, citovala Du Zhanyuana zpráva CGTN. Dodal, že využití těchto nových technologií může přetvořit pracovní postupy, zvýšit produktivitu a odemknout dosud nevídaný potenciál profese.
Zpráva TAC zdůraznila přínosy AI překladu v různých oblastech, včetně přeshraničního e-commerce, mezinárodních konferencí, scénářů živého vysílání, kulturní výměny, technologických inovací a modernizace průmyslové infrastruktury.
Zároveň ale upozornila na výzvy, jako jsou technická omezení, nerovnoměrná podpora jazyků, nedostatečná kulturní adaptabilita, etické kontroverze a možné narušení zaměstnanosti.
Gao Anming, výkonný viceprezident a generální tajemník TAC, vyzval k většímu zapojení překladatelských a komunikačních odborníků do iterativního vývoje velkých modelů AI.
»Vysoce kvalitní data, odborná zpětná vazba a potřeby aplikačních scénářů mohou urychlit optimalizaci a modernizaci AI služeb,« uvedl Gao během semináře začátkem letošního roku.
Zdůraznil, že budoucnost překladatelského odvětví spočívá v komplementární interakci mezi lidskými překladateli a AI, což povede k jejich společnému rozvoji.
Pod vlivem pokroku v AI technologiích prochází překladatelské vzdělávání v Číně komplexní transformací. Univerzity čím dál častěji nabízejí kurzy překladatelské technologie, aby vychovávaly odborníky ovládající jak jazykové, tak technické dovednosti.
Několik institucí navíc začalo integrovat překladatelské programy s informatikou a AI – a zavádět dvouoborové studijní programy.
Chai přirovnal překladatele k lékařům, kteří při vyšetření pacientů běžně používají pokročilé AI nástroje, ale konečnou diagnózu stále stanoví sami.
»AI technologie zvýšily požadavky na překladatele, a proto by se univerzity měly prioritně zaměřit na překonání ‚poslední míle‘ při přípravě překladatelských talentů a na usnadnění plynulého přechodu ze školního prostředí do průmyslové praxe,« poznamenal Chai.
(Xinhua)