Proč ekonomiky Asie a Tichomoří odolávají zvýšení tarifů USA

Prezident USA Donald Trump přednáší poznámky o »recipročních clech« v Růžové zahradě Bílého domu ve Washingtonu, D.C., Spojené státy americké, 2. dubna 2025. (Xinhua/Hu Yousong)

Všechny ekonomiky Asie a Tichomoří byly překvapeny jednostrannými a nediskriminačními tzv. »recipročními cly« USA, které považují za návrat k minulému »protekcionismu« a zradu právě toho globálního obchodního řádu, který Spojené státy založily.

Některé regionální ekonomiky uvádějí, že zváží všechna protiopatření, aniž by vyloučily uvalení stejných cel na americké produkty, zatímco některé jsou ochotné zapojit se do jednání s USA. Nicméně nejnovější americká politika byla těžkým úderem duchu smlouvy, základu mezinárodního řádu, což znamená, že jakákoliv nová dohoda může být znovu zrušena, pokud si to Spojené státy přejí.

Turisté navštěvují Merlion Park v Marina Bay v Singapuru 13. srpna 2024. (Foto Then Chih Wey/Xinhua)

ODPOR OD PARTNERŮ A SPOJENCŮ

V úterý kritizoval singapurský premiér Lawrence Wong americké »reciproční cla« s varováním, že americký obchodní šikanování »urychlí rozpad globální ekonomiky« a povede k posunu v obchodních tocích.

S ohledem na to, že Singapur má se Spojenými státy dohodu o volném obchodu, neuplatňuje žádná cla na dovoz z USA a má s USA obchodní deficit, Wong tvrdil, že »pokud by cla byla opravdu reciproční… pak by jejich tarif pro Singapur měl být nula.«

Pod novým zvýšením cel USA je Singapur zatížen 10procentním tarifem. »Tohle nejsou akce, které by člověk dělal příteli,« vyjádřil Wong své zklamání nad krokem USA.

To není poprvé, co Wong kritizoval americkou politiku. V pátek řekl, že »vstupujeme do nové fáze, která je svévolnější, více protekcionistická a nebezpečná,« co se týče amerických cel.

Spojené státy »opouštějí celý systém, který vytvořily,« řekl s varováním, že nový přístup uplatňování recipročních cel pro jednotlivé země představuje »úplné odmítnutí rámce WTO.«

Jako jeden z nejbližších spojenců Spojených států v regionu, Japonsko je zasaženo 24procentním tarifem, což jej činí jednou z nejpostiženějších zemí a regionů na seznamu amerických cel.

Tato fotografie pořízená 14. listopadu 2023 ukazuje přístav v Jokohamě, Japonsko. (Xinhua/Zhang Xiaoyu)

Japonský premiér Shigeru Ishiba řekl americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi v pondělní večer po telefonu, že by měli hledat spolupráci, která může prospět oběma národům, ne cla, a vyjádřil obavy, že americké cla by mohla oslabit investiční kapacitu japonských společností.

Japonsko bylo od roku 2019 největším světovým investorem ve Spojených státech a japonské automobilky realizovaly přímé investice v hodnotě asi 418 milionů amerických dolarů a vytvořily 2,3 milionu pracovních míst ve Spojených státech, ale ani to nepomohlo Japonsku vyhnout se americkým clům.

Mezitím nové modelování zveřejněné v pondělí australským ministerstvem financí předpovídá, že nová americká cla způsobí pokles reálného HDP Austrálie o 0,1 procenta a dočasný nárůst inflace o 0,2 procenta v roce 2025.

Ministr financí Jim Chalmers řekl, že »škody způsobené rozhodnutím o clech jsou nyní velmi jasné pro všechny,« a dodal, že eskalace obchodních napětí vrhá »temný stín« nad globální ekonomiku.

POŠKOZOVÁNÍ REGIONÁLNÍ EKONOMIKY

Většina ekonomik v regionu Asie a Tichomoří je orientovaná na export, ať už jde o primární zemědělské produkty nebo pokročilé elektronické produkty. Toto bylo formováno v procesu globalizace, a  prospělo jak regionálním ekonomikám, tak Spojeným státům.

Jako příklad uvedeme Malajsii. Výrobní sektor Malajsie přispěl v roce 2024 k jejímu HDP 23,2 procenta, což činí 239,38 miliardy amerických dolarů. Významnou část tvoří exportně orientované průmyslové odvětví, zejména elektrotechnika, petrolej, chemikálie, pryže a plastické výrobky, podle malajsijského výzkumného domu Kenanga Research.

Pod americkými »recipročními cly« bude Malajsie čelit 24procentní clu uvalenému na její exporty do Spojených států.

William Ng, prezident Asociace malých a středních podniků Malajsie, řekl, že tato cla pravděpodobně významně ovlivní malajsijský export, zejména v zmíněných odvětvích, která jsou mezi klíčovými přispěvateli k malajsijskému obchodu se Spojenými státy.

»Vyšší cla povedou ke zvýšeným nákladům jak pro dovozce, tak pro vývozce, sníží naši konkurenceschopnost nejen na americkém trhu, ale i na dalších trzích, a potenciálně ovlivní pracovní místa a investice mezi malými a středními podniky,« řekl.

Rizika v malajsijském výrobním sektoru rostou v důsledku rostoucí nejistoty ohledně nejnovějších amerických obchodních politik, uvedl Kenanga Research.

Danusha Gihan Pathirana, ekonom z Institutu politické ekonomie na Srí Lance, řekl, že dopad amerických cel bude vážný a rozsáhlý.

Exportní průmysl Srí Lanky, zejména oděvní sektor, bude tvrdě zasažen. Kvůli tarifu až 44 procent jsou nyní srílanští vývozci vystaveni riziku ztráty objednávek a potenciálního přesunu výroby do zemí s nižšími náklady, řekl a dodal, že »tisíce dělníků v oděvním průmyslu, mezi našimi nejproduktivnějšími pracovníky, čelí ztrátě živobytí.«

V pondělí obchodní burzy po celém regionu Asie a Tichomoří prudce klesly, protože finanční zmatek vyvolaný americkými »recipročními cly« zesílil obavy z celosvětové recese.

Kin Phea, generální ředitel Institutu mezinárodních vztahů Kambodže, součásti Královské akademie Kambodže, řekl, že americké tarify jsou hrou, ve které obě strany prohrávají, a to může eskalovat obchodní napětí a vyvolat odvetná opatření ostatních zemí, což nakonec poškodí mezinárodní obchodní vztahy.

»Tento krok zřetelně zdůrazňuje americké sobectví, protekcionismus, unilateralismus a izolacionismus,« řekl a dodal, že s časem mohou takové protekcionistické politiky dusit ekonomický růst a inovace tím, že odradí společnosti od optimalizace dodavatelských řetězců nebo investování do nových technologií.

»Tyto politiky nejen poškodí globální ekonomiku, ale i ekonomiku samotných USA,« řekl. »Je zásadní, aby všechny národy více spolupracovaly na udržení inkluzivního a pluralistického globálního obchodního systému a na vytváření alternativ.«

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy