Home Zahraničí Do ulic hlavního města Burkiny Faso se den po vojenském převratu vrátil...

Do ulic hlavního města Burkiny Faso se den po vojenském převratu vrátil klid

FOTO - ČTK/AP

Do ulic hlavního města Burkiny Faso Ouagadougou se den po vojenském převratu, vrátil klid. Postupně otevřely některé obchody a vojsko obnovilo provoz na hlavních dopravních tepnách metropole. Osud sesazeného prezidenta Paula-Henriho Damiby, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem, je stále nejasný, uvádí AFP. Vojenský převrat dnes odsoudily Africká unie (AU) a Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS).

Společenství ECOWAS prohlásilo, že »znovu zdůrazňuje, že se staví proti jakémukoli převzetí či držení moci neústavními způsoby«, píše BBC.

Předseda komise AU Moussa Faki Mahamat také poukázal na neústavnost jednání junty v Burkině Faso a vyzval ji, aby »zastavila akty násilí vůči civilnímu obyvatelstvu, veřejným svobodám a lidským právům«.

Novou hlavou státu je nyní podle armády kapitán Ibrahim Traoré, bývalý velitel sboru dělostřeleckého pluku Kaya na severu země, který více než jiné části Burkiny Faso sužovaly útoky džihádistů. Právě neschopnost Damiby vzepřít se islamistickým povstalcům uvedl Traoré v pátek večer v televizním a rozhlasovému projevu jako hlavní důvod vojenského převratu.

Lídři obou letošních pučů své jednání zdůvodnili špatným stavem národní bezpečnosti. Burkina Faso má kontrolu nad asi 60 procenty svého území, uvádějí experti citovaní stanicí Al Džazíra. Od získaní nezávislosti v roce 1960 zažila země osm úspěšných převratů.

V Ouagadougou se v pátek rozléhala střelba a v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch.

Ačkoliv v ulicích je už klid, jednotky junty nadále blokují budovy národní televize a náměstí Place de la Nation v centru metropole. Vojáci také zavedli zákaz vycházení mezi 21.00 a 5.00, oznámili uzavření vzdušných i pozemních hranic země, jakož i pozastavení platnosti ústavy a rozpuštění vlády i zákonodárného sboru.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here