Haitské úřady zavedly v Port-au-Prince kvůli gangům zákaz vycházení

Vedení Haiti rozhodlo o zavedení výjimečného stavu a zákazu vycházení po dobu nejméně tří dnů na území Port-au-Prince, které je hlavním městem země, a to z důvodu zesílení konfrontace mezi ozbrojenými gangy a strážci zákona.

»Vláda republiky s odvoláním na dekret ze dne 3. března 2024, kterým se vyhlašuje výjimečný stav na celém území departementu Západ, aby byl zajištěn pořádek a přijata vhodná opatření k opětovnému získání kontroly nad situací, zavádí na celém tomto území zákaz vycházení od 18.00 do 05.00 hodin ve dnech 4. až 6. března,« uvádí se v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách kabinetu. »Opatření se nevztahuje na policisty ve službě, hasiče, řidiče sanitek, zdravotnický personál a novináře. Policii bylo nařízeno, aby využila všech zákonných prostředků, které má k dispozici, k prosazení zákazu vycházení a k zadržení všech pachatelů.«

V sobotu zaútočili příslušníci ozbrojených skupin na hlavní věznici v Port-au-Prince a propustili několik stovek vězňů, kteří tam byli drženi. V důsledku toho bylo zabito nejméně 12 lidí.

Provoz na mezinárodním letišti v hlavním městě byl ve čtvrtek přerušen poté, co ozbrojené gangy vystupňovaly svůj střet s představiteli pořádkových sil v době, kdy premiér Ariel Henri odcestoval na jednání do Keni. V pátek podepsaly Keňa a Haiti dohodu, podle níž Nairobi vyšle na haitské území mírový kontingent o síle 1000 policistů, kteří budou bojovat proti zločinu.

Bezpečnostní a humanitární situace na Haiti se zhoršila od atentátu na prezidenta Jovenela Moiseho v roce 2021 a od zemětřesení v srpnu téhož roku, při němž zahynulo více než 2 200 lidí. Podle televize Telesur ovládají gangy více než 80 % hlavního města a upevňují se i v dalších regionech země. Již dříve vyšly najevo plány některých zločineckých skupin na násilné svržení Henriho vlády.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy