Prezident USA Donald Trump ve středu oznámil novou sadu cel, přičemž zavedl základní sazbu cla ve výši 10 procent na dovoz od všech obchodních partnerů a vyšší sazby na určité země.
Tato »reciproční cla« nabydou účinnosti 5. a 9. dubna, a jsou krokem, který by mohl destabilizovat globální trhy, poškodit americké spotřebitele a podkopat snahy o oživení multilaterální obchodní spolupráce.
Zatímco administrativa Trumpa tvrdí, že tato cla jsou nezbytná k ochraně amerického průmyslu, návratu výroby do USA a snížení deficitů, setkalo se toto rozhodnutí s ostrou kritikou ze strany ekonomů, obchodních expertů a zahraničních vlád. Mnozí to vidí jako mylný pokus použít cla jako hrubý nástroj při řešení složitých obchodních nerovností.
Navíc bylo uvaleno 25 procentní clo na všechna zahraniční auta. Trump vysvětlil důvod za těmito opatřeními slovy: »V mnoha případech je z hlediska obchodu přítel horší než nepřítel.« Dále řekl: »Dotujeme spoustu zemí a udržujeme je při životě a v chodu. Proč to děláme?«
Podle Trumpovy logiky jsou tato cla navržena tak, aby odrážela vnímané nespravedlivé obchodní praktiky a stimulovala domácí výrobu tím, že zdraží dovážené zboží. Trump prezentoval cla jako strategii k oživení amerického průmyslu a domácí produkce, a vyzval zahraniční vlády, aby »ukončily vaše vlastní claa snížily své bariéry.«
SEBEPOŠKOZUJÍCÍ KROK
Ekonomové varují, že cla pravděpodobně povedou ke zvýšení cen pro spotřebitele, což přispěje k inflaci.
Laboratoř rozpočtu na Yale University odhaduje, že cla oznámená ve středu zvýší ceny pro spotřebitele přibližně o 1,3 procenta krátkodobě, což stojí průměrnou domácnost o dalších 2 100 amerických dolarů. Spolu s existujícími cly by to mohlo zvýšit ceny pro spotřebitele o 2,3 procenta, což by vedlo ke ztrátě kupní síly 3 800 dolarů na domácnost.
Dále se očekává, že tato cla oslabí americký ekonomický růst jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém horizontu.
Ve středu klesly futures S&P 500 o 3 procenta, což naznačuje, že investoři očekávají hluboké ztráty, když Wall Street otevře ve čtvrtek. Klesly také další světové akciové trhy a výnosy z dluhopisů.
»Tato vlna protekcionismu přinese jen poražené. Hlavními oběťmi budou američtí spotřebitelé, kteří pocítí dopad těchto cel na vzestupu inflace a zmenšení výběru zboží,« řekla v prohlášení Hildegard Mueller, prezidentka Německé asociace automobilového průmyslu.
Dále uvedla, že taková opatření snižují konkurenční tlak na americké podniky, oslabují jejich snahu o inovace a v důsledku toho jejich mezinárodní konkurenceschopnost v dlouhodobém horizontu.
VŠEOBECNÉ NEPOKOJE
Od politických lídrů po obchodní asociace vyjádřila mezinárodní komunita směs kritiky, obav a opatrnosti v reakci na americká cla.
Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen ve čtvrtek vyjádřila hlubokou lítost nad krokem USA, varující, že dopad může být devastující.
Ve vyjádření řekla, že oznámení Trumpa o univerzálních clech na celý svět, včetně EU, je velkým úderem pro světovou ekonomiku.
»Globální ekonomika bude masivně trpět,« řekla. »Nejistota se bude stupňovat a vyvolá vzestup dalšího protekcionismu. Důsledky budou katastrofální pro miliony lidí po celém světě.«
Mluvčí francouzské vlády Sophie Primas řekla ve čtvrtek, že EU uvalí odvetná cla na veškeré zboží a služby ze Spojených států do konce dubna, protože EU je připravena na obchodní válku.
Italská premiérka Giorgia Meloni ve středu večer kritizovala rozhodnutí Trumpa uvalit cla na EU a označila jej za »chybu, která nikomu neprospěje.«
Řekla, že Itálie bude pracovat na dosažení dohody se Spojenými státy, aby zabránila obchodní válce.
»Uděláme vše pro to, abychom dosáhli dohody se Spojenými státy a zabránili obchodní válce, která by nevyhnutelně oslabila Západ a posílila jiné globální aktéry,« řekla Meloni.
Shevaun Haviland, generální ředitelka Britských obchodních komor, řekla, že nikdo neunikne dopadům těchto cel, varujíc před zvýšeným rizikem přesměrování obchodu, které bude mít devastující dopad na obchodní komunity po celém světě.
»Objednávky klesnou, ceny vzrostou a globální ekonomická poptávka bude slabší. To je situace, ve které prohraje každý,« řekla Haviland.
Japonský hlavní tajemník kabinetu Yoshimasa Hayashi ve čtvrtek vyjádřil »vážné obavy« ohledně rozhodnutí USA uvalit reciproční cla, přičemž zpochybnil jejich soulad s pravidly Světové obchodní organizace a bilaterální obchodní dohodou.
Na tiskové konferenci řekl, že Tokio silně naléhalo na Washington, aby zrušil své rozhodnutí uvalit 24procentní clo na japonské produkty jako součást recipročních cel.
Plán cla americké administrativy by mohl mít »velký negativní dopad« na globální ekonomiku a multilaterální obchodní systém, řekl Hayashi.
Jihokorejský premiér Han Duck-soo, který zastává funkci úřadujícího prezidenta po impeachmentu prezidenta Yoona Suk-yeola, řekl ve čtvrtek, že vláda využije všechny dostupné prostředky ke zvládnutí uvalení amerických cel.
»Jelikož se globální obchodní válka stává realitou, vláda by měla vynaložit veškeré své schopnosti, aby překonala obchodní krizi,« řekl Han během mimořádného zasedání pro strategii ekonomické bezpečnosti, kterého se účastnili ministři ekonomiky, průmyslu a obchodu.
Úřadující prezident nařídil ministrovi průmyslu, aby pečlivě analyzoval podrobnosti a dopad uvalení amerických cel a aktivně se zapojil do jednání se Spojenými státy za účelem minimalizace škod.
Trumpův poslední krok není jen ekonomickým omylem, ale zoufalým pokusem vyřešit vnitřní protiklady kapitalismu prostřednictvím násilné státní intervence, řekl Busani Ngcaweni, výzkumný pracovník na Univerzitě v Johannesburgu.
Tato strategie představuje pokus uměle zvrátit globalizaci kapitálu a dělbu práce tím, že násilně znárodňuje produkci prostřednictvím protekcionismu, dodal.
(Xinhua)