Home Domácí Bouřky komplikují život zejména v Praze, středních a jižních Čechách

Bouřky komplikují život zejména v Praze, středních a jižních Čechách

FOTO - Hasiči Praha

Popadané stromy a zatopené sklepy dnes v podvečer v Praze a středních Čechách způsobila silná bouřka s přívalovým deštěm a kroupami. Hasiči měli v hlavním městě kolem 80 zásahů. Největší škody voda zřejmě způsobila ve Státní opeře a na hlavním vlakovém nádraží. Počasí komplikovalo i provoz MHD, po některých ulicích se valila voda. Vyplývá to z vyjádření hasičů, Technické správy komunikací a Pražské integrované dopravy (PID).

Český hydrometeorologický ústav před 21.00 uvedl, že ve středních Čechách se zatím vyskytly nejsilnější bouřky: »Plošně jich ubývá, nicméně stále se vyskytují i silnější, zejména s rizikem přívalových srážek.«

Silná bouřka zasáhla Prahu po 18.00, zhruba do 20.15 hasiči evidovali osm desítek výjezdů kvůli následkům bouřky. Do odklízení škod se zapojili i dobrovolní a drážní hasiči a také hasiči dopravního podniku. »Jedná se o popadané stromy a zatopené suterény. Třeba ve Státní opeře nebo na hlavním nádraží,« uvedli a připojili fotografie zatopených místností opery:

Právě škody v suterénu Státní opery, kde se nachází i jevištní točna zmodernizovaná při rekonstrukci v roce 2019, budou podle hasičů značné. V některých místnostech bylo několik centimetrů vody, hasiči ji museli odčerpat. Mluvčí Národního divadla, pod které opera spadá, Tomáš Staněk řekl, že zasaženy byly zkušebny, sklady dekorací i chodby. »Voda se do podzemí Státní opery dostala zvenčí přes zásobovací tunel a něco zřejmě i zpětně kanalizací,« uvedl Staněk.

Podle údajů na webu Českých drah (ČD) bouřky komplikují železniční provoz v České republice. Kvůli poruchám nemohou několika úseky vlaky projíždět vůbec, nebo pouze s omezením. Týká se to hlavně Prahy, Středočeského a Jihočeského kraje. Na tratě také spadlo několik stromů.

Zabezpečovací zařízení kvůli bouřce nefungovalo například v úseku Protivín – Beroun. Mezi Březnicí a Pískem kvůli tomu byla zavedena náhradní autobusová doprava. Zásah bleskem způsobil poruchu také na trati mezi Kralupy nad Vltavou a pražskou Hostivaří. Stála kvůli tomu dálková i regionální doprava, provoz tam byl obnoven zhruba v 19:30.

Výrazně omezen je stále vlakový provoz v hlavním městě na trati do Rakovníka, důvodem je porucha zabezpečovacího zařízení ve Veleslavíně. Zabezpečovací zařízení nefungovalo ani v Horních Počernicích, vlaky na trati do Vysočan nabíraly až půlhodinové zpoždění. Další závady evidují ČD v úsecích Včelná – Kamenný Újezd u Českých Budějovic a rovněž v Jihlavě.

Strom spadl na trať například mezi Poličkou a Květnou. Ze stejného důvodu stojí provoz na trati také mezi jihočeským Chýnovem a stanicí Obrataň. V Královéhradeckém kraji pak osobní vlak zastavil před spadlým stromem v úseku mezi Bolehoští a Týništěm nad Orlicí.

Na pražském hlavním nádraží voda natekla do odbavovací haly. Podle Správy železnic přitekla po sjezdové rampě, která přivádí auta a taxíky k odjezdovým tabulím v horní části budovy. »Natekla do obchodů i pokladen dopravců, které ale v omezeném režimu fungují. Následky hodinu odstraňovali drážní hasiči, úklidový servis i ochranka. Nádraží je v provozu a vlaky jezdí!« uvedla kolem 20.15 Správa železnic.

Mluvčí hasičů Martin Kavka v České televizi řekl, že nejprve se zásahy týkaly hlavně severu města a centra, postupně ale vyjížděli po celé Praze. Hasiči také zveřejnili fotografie aut, na které spadly stromy, a video, na kterém je vidět, že se některé ulice v Praze proměnily v řeku:

Meteorologové varovali před tím, že se na většině území republiky mohou dnes až do noci vyskytnout velmi silné bouřky. Napršet při nich může v krátké době kolem 50 milimetrů vody a mohou padat dvoucentimetrové kroupy. Výstraha platí pro celou zemi s výjimkou části jižní a střední Moravy, kde mají být bouřky o něco mírnější. Bouřky očekávají meteorologové i ve čtvrtek.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here