Sophos: Průměrná výše výkupného hackerům proti loňsku stoupla pětkrát

Průměrná výše výkupného, které firmy zaplatily hackerům za odblokování svých počítačových systémů, se za poslední rok zvýšila pětkrát na dva miliony dolarů, tedy asi 47 milionů Kč.

Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů na obnovu systémů. Ty bez započítání výkupného dosáhly 2,73 milionu dolarů, což je nárůst téměř o milion dolarů. Vyplývá to z globálního průzkumu bezpečnostní firmy Sophos mezi 5000 vedoucími pracovníky v oblasti kybernetické bezpečnosti a IT, který byl proveden mezi lednem a březnem letošního roku.

Navzdory rostoucí výši průměrného výkupného intenzita ransomwarových útoků poklesla. Napadeno bylo 59 procent organizací, zatímco v průzkumu z roku 2023 to bylo 66 procent. Ačkoli pravděpodobnost napadení ransomwarem roste s výší obratu, i menší organizace s příjmy nižšími než deset milionů dolarů, jsou pravidelně terčem ransomwarových útoků. V uplynulém roce jich bylo napadeno 47 procent.

»Ransomwarové útoky jsou v současnosti stále nejčastější hrozbou, která pohání ekonomiku kybernetické kriminality. Bez ransomwaru bychom se nesetkali s takovou rozmanitostí a objemem hrozeb a služeb, které jsou zdrojem těchto útoků. Raketově rostoucí náklady na ransomwarové útoky vyvracejí skutečnost, že jde o zločin rovných příležitostí. Prostředí ransomwaru nabízí něco pro každého kyberzločince, bez ohledu na jeho dovednosti. Zatímco některé skupiny se zaměřují na mnohamilionové výkupné, existují i takové, které se spokojí s nižšími částkami a vynahrazují si je objemem útoků,« uvedl technický ředitel Sophosu John Shierhos.

Již druhým rokem jsou nejčastěji identifikovanou příčinou útoku zneužité zranitelnosti, které se týkají 32 procent organizací. Těsně následovaly kompromitované přihlašovací údaje (29 procent) a škodlivé e-maily (23 procent).

Méně než čtvrtina plátců výkupného předala útočníkům původně požadovanou částku a 44 procent respondentů uvedlo, že zaplatilo méně, než bylo původně požadováno. Průměrná výše zaplaceného výkupného činila 94 procent původního požadavku na výkupné. Ve více než čtyřech pětinách případů pocházelo financování výkupného z více zdrojů.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy