Je to jedna z posledních šancí, jak se zbavit vlády, velí před sobotní demonstrací Rajchl

Za Českou republiku. Takový název má demonstrace, kterou pořádá strana PRO (Právo Respekt Odbornost) tuto sobotu od 14 hodin na pražském Václavském náměstí. Plynně navazuje na loňská celonárodní setkání Česko proti bídě a Česko proti vládě. Má ale taková aktivita v dnešní době cenu? Proč se vlastně účastnit demonstrace, která stejně s pětikoaliční vládou nepohne ani o píď? A co jí nejvíce vyčítá předseda PRO Jindřich Rajchl? Jeho odpovědi nabízí následující rozhovor pro iportaL24.cz.

Pane předsedo, strana PRO pořádá již čtvrtou demonstraci na Václavském náměstí. Jakkoli ho dokázala v předešlých třech případech zaplnit, nic se nezměnilo na složení současné vládnoucí garnitury ani na zahraničním směřování České republiky. Mělo to tedy vůbec cenu? A může mít sobotní celonárodní setkání větší efekt?

Domnívám se, že předchozí demonstrace svůj nesporný význam měly. Dokázali jsme přesvědčit tuhle zem, že je tady obrovské množství lidí, kteří jsou ochotni přijet ze všech koutů vlasti a postavit se proti vládě Petra Fialy. Proti tomu, co se tady v současné době děje. Vyjádřit svou nespokojenost. A to, co sledujeme následně, včetně protestů zemědělců a dalších skupin, z toho zkrátka vyplynulo. Najednou lidé pochopili, že je potřeba se ozvat. Že musí sebrat dostatek odvahy, aby se postavili za svá práva, za své svobody. V podstatě všechno je proces. Nikdy nikdo nepředpokládal, že tu dojde k demisi po první demonstraci. Tak to v žádném případě nebylo. A já jsem toho názoru, že proces je kontinuální a že teď by měl vrcholit. Že by si lidé měli uvědomit, že se jedná o jednu z posledních šancí, jak dostat vládu Petra Fialy ze Strakovy akademie, a já pevně doufám, že se to skutečně podaří.

Proč mluvíte o jedné z posledních šancí? Vždyť pětikoaliční vláda má před sebou ještě skoro rok a tři čtvrtě. To je poměrně dlouhá doba, kdy se může stát naprosto cokoli…

Ale vezměte si, že parlamentní volby budou pravděpodobně na začátku října roku 2025. Vždycky říkám, že pokud nedokážeme do 30. června Fialův kabinet dostat ze Strakovy akademie, pak už to dál bude velmi složité. Máme tam období července a srpna, lidé jsou na dovolených a mají jiné starosti, chtějí si odpočinout. O politiku se tolik nezajímají, a pokud začnete dělat demonstrace v září, v říjnu, tak i kdyby vedly k tomu, že by Petr Fiala podal demisi, tak už bude zbývat jenom rok do řádného termínu voleb. A to znamená jediné. Že už by to pětikoaliční kabinet dovládl v demisi, a nebo by Petr Pavel jmenoval úřednickou vládu, což mě mimochodem děsí možná ještě více než tato nejhorší vláda v českých a československých dějinách. Což je paradoxní…

Každopádně by však v žádném případě nedošlo k předčasným volbám. A my potřebujeme, aby byly předčasné volby ideálně už na podzim, spojené například s volbami do krajů a Senátu, abychom tady měli novou vládu co nejdříve.

Je to v podstatě jednoznačný imperativ a znovu říkám, jakmile by došlo k demisi až někdy v polovině října nebo v listopadu, tak už za zbývajících 11 měsíců nikdo nevypíše předčasné volby. Ty už se zkrátka uskuteční v řádném termínu.

Dobře, ale pořád nevím, jak může i nadměrně vysoký počet lidí v ulicích dotlačit vládu k demisi…

Velmi často slyšíme od lidí, že nemůžou nic změnit, protože vládní koalice má sto osmičku. Jenže jsou příklady v zahraničí, kdy tam byla daleko větší majorita v parlamentech, a přesto vlády rezignovaly a podaly demisi.

Je to právě i o tom počtu lidí na náměstích. Musíme si uvědomit, že vláda má na své straně mainstreamová média, která se ji snaží za každou cenu držet židličku, která už je pořádně rozkývaná. A že v momentě, kdy lidí nebude dostatek, udělají média znovu spin doctoring, jak se tomu říká, otočí to a začnou tvrdit, jak málo lidí se shromáždilo a že to byla nepodstatná část nějakých proruských dezolátů a podobné nesmysly.

Takže my nesmíme médiím dát příležitost, aby z toho tímto způsobem utekla. Doufám, že se to podaří, protože pokud by ten Václavák byl plný, tak ta média už určitě nemůžou napsat, že je to nějaká hrstka nespokojených občanů, nebo že to jsou proruští švábi a podobné šílenosti a lži.

V tu chvíli už se musí začít ptát Petra Fialy, co s tím hodlá dělat. A o tom rozhoduje právě jeden jediný fakt, kolik tam těch lidí bude.

Zmínil jste protesty zemědělců. Bohužel je trochu hatí nejednota, kdy se třeba k první únorové akci, za níž stáli pánové Dufek a Jandejsek, otočily zády Agrární komora a Zemědělský svaz. Není právě nejednota i tím, čím se vyznačuje opoziční scéna a co kvůli tomu ohrožuje podobné akce, jako je ta, co plánujete na sobotu? Jistě, zúčastní se jí poslanci SPD, pozváni byli i poslanci ANO či Svobodných a jednáte s ČSSD, ale – co dál…?

Já pevně doufám, že jde především o sjednocení občanů téhle země. Tohle nejsou volby. My v podstatě jenom neseme prapor organizace těch demonstrací a umožňujeme lidem, aby dali najevo svůj občanský postoj. Za uspořádáním něčeho takového jsou tisíce hodin práce, ale věřím, že národně konzervativní opozice, která je dnes soustředěná do těch subjektů, o kterých jsme hovořili, umí dojít alespoň k procesu základní dohody, že nechceme vládu Petra Fialy a že je nezbytné se spojit na tom, abychom společně dosáhli její demise co nejdřív. Přijdou poslanci SPD Jaroslav Foldyna a Jiří Kobza, což jsou lidé, kteří požívají obrovské úcty a důvěry mnoha lidí v téhle zemi. Což beru jako další krok k tomu, abychom dokázali propojit svoje síly alespoň na základním jmenovateli, kterým je demise Fialovy vlády.

Je to zhruba měsíc a půl, co jste o podpoře jednal i u exprezidenta Miloše Zemana, který je nyní bohužel v nemocnici. Co vám na vaše akce říkal a realizujete jeho zdravici s ohledem na jeho zdravotní problémy?

Říkal: »Vytrvejte, vytrvejte! Musíte za každou cenu pokračovat dál!« Takže naše snahy jednoznačně podpořil.

My jsme měli slíbenou i video-zdravici, která se bohužel kvůli zdravotnímu stavu pana prezidenta nepodaří natočit. Přesto nám poslal nějaký vzkaz, který tam přečteme a pustíme určitou část jeho vánočního projevu, kterou si on sám vybral.

Řekl nám, jaká jeho slova by měla na Václavském náměstí padnout, ovšem jeho zdravotní stav je bohužel, jaký je. Mě osobně to mrzí, i když nikoli kvůli Václaváku, ale zejména kvůli tomu, že panu prezidentovi přeji vše dobré a hodně zdraví. Doufám, že se co nejdřív uzdraví a bude zpátky mezi námi v plné síle, protože ho ještě budeme potřebovat.

Na tiskové konferenci ke svolání sobotní demonstrace jste vyčítal vládě hlavně její kauzy. Která je podle vás tou nejhorší a nejvíce odstrašující?

Já bych si vás dovolil opravit. Já jim ještě daleko víc vyčítám, že ničí tuhle zem ekonomicky a že nás v podstatě vtahují do války. To jsou ty nejhorší věci. Ty kauzy, to už je jenom taková třešnička na dortu toho, jak arogantně a nestydatě se tahle vláda chová. Ale podstata toho problému je to, co dělá s naší zemí a jakým způsobem zhoršuje život občanům v České republice.

A která ta kauza je nejhorší, to je strašně těžké říct. Asi v současné době bych zmínil Podnikatelskou družstevní záložnu, protože ještě nevidíme na konec té kauzy. Podle mě je to naprosto průzračná pračka na peníze ODS a jsem přesvědčen, že se dozvíme mnoho zajímavých informací ohledně tohoto tématu. Myslím, že to bude skandál, který Česká republika dlouho nezažila.

Stojím si za tím, že kdyby tady byla mainstreamová média, která fungují tak, jak mají, pak už by dávno Fialova vláda musela podat demisi.

Je to zcela evidentní. Aby vláda poslala 45 miliard na Ukrajinu, následně přišlo 14 milionů euro do jejich, de facto, kampeličky a následně si někdo těch 14 milionů vybral v hotovosti!? Zkuste si jít do banky vybrat milion korun. A což teprve 14 milionů euro!

Někdo to zkrátka vydal. Ukrajina se neptá, kde ty peníze jsou. Ukrajina se neptá, kde je její munice. Přece všichni vidíme, že to je jasná vratka za to, že Česká republika poskytla pomoc z peněz našich daňových poplatníků. To je naprosto monstrózní skandál, který by v každé jiné zemi vedl k okamžitému pádu vlády.

Bohužel se to u nás média snaží ututlat. Dělají tady bouři ve sklenici vody z jednoho e-mailu Andreje Babiše. Nejsem fanda žádných vulgárních výroků a už vůbec ne zatahování rodiny do politiky, ale ve srovnání s Dozimetrem, flagrantní lží pana Jurečky po tragédii na Filozofické fakultě a tím, co tady předvádí Petr Fiala ohledně naprosto netransparentního financování, které zcela evidentně zavání korupcí, různými vratkami a praním špinavých peněz, je to absolutní nic.

Jsem přesvědčen, že tenhle skandál se ještě rozjede do vyšších obrátek, a když už vidíme, že lidé z té kampeličky byli na Českých drahách a měli pod palcem velmi důležité státní zakázky, začíná se vám celá ta mozaika dávat dohromady.

Říkal jste, že vyčítáte vládě zaprvé ekonomiku, zadruhé zatahování České republiky do války. Opakovaně skloňujete slovo »mír«. Ale jak může naše země rozhodovat o mírovém řešení konfliktu na Ukrajině? To přece musejí chtít obě válčící strany a z našeho pohledu to může vyznívat jako pouhé gesto…

Vtip je dneska v tom, že je to proxy válka. To znamená, že Ukrajina je páté kolo u vozu a Zelenský nerozhoduje nic. O tom, jestli bude válka pokračovat nebo ne, se rozhoduje v Moskvě a Washingtonu, nikde jinde. A Washington, který nebude pod Joe Bidenem, ale pod Donaldem Trumpem, to může velmi razantně změnit.

Dnes se spoléhá na to, že Evropa se o věci nějakým způsobem postará a že bude snahám Ameriky pomáhat. Jasně vidíte plán Emmanuela Macrona, který je postaven na tom, že Česká republika, Polsko, Litva a Estonsko vezmou své vojáky a pošlou je na Ukrajinu.

Jinými slovy – my si už špiníme ruce a my budeme ti, kteří se zapojí do válečného konfliktu s Ruskem, což samozřejmě představuje obrovské riziko pro Českou republiku jako takovou.

Myslím, že Dmitrij Peskov už jasně varoval všechny, že právě to je čára v písku, která se nepřekračuje. Myšleno – pokud tam někdo pošle svoji armádu.

A já připomínám, že tenhle plán už je starý více než rok, kdy o něm mluvil Anders Fogh Rasmussen, bývalý generální tajemník NATO a nyní poradce Volodymyra Zelenského. On už tehdy hovořil o koalici ochotných. A to je přeci plán, který Západu dokonale vyhovuje. To znamená, že se my Slované budeme – lidově řečeno – mydlit mezi sebou. Budeme si na to od nich kupovat zbraně a na ten nákup si půjčíme od jejich bank. Oni budou v klidu, jejich ekonomika poroste. Nebudou si špinit ruce, nebudou nést žádné bezpečnostní riziko – a pak, až zkrátka dojdou síly všem, nakonec dohodnou mír. Ale v té době už bude spousta našich peněz transferovaných do jejich zbrojního průmyslu a do jejich bank. V tu chvíli už budou naše země totálním způsobem ekonomicky zdevastované. To je zcela evidentní a já znovu říkám, je potřeba dívat se na tu válku z nadhledu. Tam nejde o Ukrajinu. Vůbec ne. To, o co jde, bylo odtržení Evropy od ruských surovin a energetických zdrojů. Primárním cílem bylo napojení na americký plyn a americkou ropu. A proto, aby ten primární cíl setrval, tak je nezbytné, aby válka trvala co nejdéle.

To znamená, že dnes jediný ze tří hlavních účastníků konfliktu – tedy Rusko, Ukrajina a USA – kdo chce ve válce pokračovat, je Washington. Dokonce i slovutná agentura Reuters, která určitě nemůže být nařčena z toho, že by publikovala ruskou propagandu, informovala, že od Ruska šel návrh na příměří, to znamená na zastavení palby v dané době – na zastavení útočení z jedné i z druhé strany. A že tenhle návrh byl odmítnut Američany. Ne Ukrajinci, ale Američany! Z toho je naprosto zřejmé, kdo tu válku chce a kdo tady rozhoduje. Že Zelenský je pouhá loutka, která plní pokyny směřující z Washingtonu.

Z vašeho vyjádření logicky vyplývá, že loutky jsou i v české vládě. Tak to mám chápat?

Bezesporu, tak to vidíme každý jeden den. To, co oni tady dělají, je jenom opakování notiček, které dostávají z Bruselu a z americké ambasády. Všichni, kdo jsou v politice zainteresovaní, to vědí. Jen se to bohužel mnoho lidí bojí říct, protože proti Američanům se přece nevystupuje.

Často se říká, že ten, kdo jde proti Američanům, nemá ve volbách šanci. Ale jednou to někdo prorazit musí! Protože pokud budeme dál jenom panáčky na americké šachovnici, pak zkrátka nemáme šanci tuhle zemi kamkoliv posunout a jakkoliv se z toho marasmu zvednout.

Takže buď lidé seberou odvahu a zvolí stranu, která nebude poslouchat pokyny z Bruselu a z Washingtonu, nebo budeme dál přešlapovat v bahně a brodit se čím dál hlouběji.

Je podle vás takovou stranou i hnutí ANO?

ANO takovou stranou primárně není, ale zase si věřím, že pokud bychom s ním byli v koalici, tak bychom ho dokázali tímto směrem vést, protože já se netajím tím, že do jakékoliv vládní koalice bych šel pouze za splnění určitých programových priorit, které jako strana PRO máme. Těmi jsou jednoznačně vyšší svrchovanost a suverenita České republiky, zastavení Green Dealu, odchod z Lipské burzy a ze systému emisních povolenek a zcela jistě i zastavení dodávek zbraní i finanční pomoci Ukrajině. Nikdy nepůjdu do vlády, která bude posílat na Ukrajinu zbraně. Za žádnou cenu.

Spousta takových myšlenek padne, předpokládám, i v sobotu. Proč ale zdůrazňujete – jak padlo i na tiskové konferenci – že není důležité, co v sobotu na Václavském náměstí zazní? Občané přece budou chtít něco slyšet…

Lidé, kteří jsou probuzeni a kteří mají otevřené oči, už moc dobře vědí, o co tady jde. Tohle je vyjádření nespokojnosti vůči vládě Petra Fialy, a to, o co tam jde – to klíčové kritérium – je, kolik lidí přijde. Kolik lidí bude ochotno se zvednout a říct »už toho máme dost«.

A jestli tam zazní něco úplně fantastického, novátorského? Bylo by to krásné, ale přece – ti lidé, kteří používají selský rozum a racionální smýšlení, tak už všechno dávno vědí. Vědí, co je špatně a my jim tam můžeme ukázat nějakou cestu a zcela jednoznačně nastínit řešení, která máme pro jednotlivé problémy připravená. Ale abychom je mohli začít realizovat, abychom mohli odvalit ten fialový balvan z naší cesty, tak je nezbytné, aby přišlo co nejvíce lidí. To znamená, že chci ten reflektor stočit tak, aby nesvítil na pódium, ale pod něj, protože tam se odehrává to podstatné.

Dobrá, ale když otočíme reflektor na demonstranty, co byste chtěl v jeho záři spatřit? S jakou účastí budete v sobotu spokojen a s jakou nikoli?

Nespokojen bych byl, kdyby přišlo méně lidí než minule. Kdyby jich bylo stejně, tak to bude slovy Václava Klause nevýhra. A pokud by jich bylo více, budu spokojen. No a bude-li Václavské náměstí zaplněno až dolů po Můstek, budu nadšený, protože to by znamenalo, že český národ se konečně zvedl. Že nehodlá dál jenom nečinně přihlížet tomu, jak Petr Fiala ničí jejich zem. Že je ochoten se za ni postavit. Je to země každého z nás a bohatství, které tady máme, oni jednoduše rozebírají a denně ho snižují. Já jsem přesvědčen, že si to lidé uvědomí. A to je v podstatě ten nejtěžší úkol, který před námi stojí. Velmi často lidé v České republice pořád čekají, že to za ně někdo zařídí. Pravidelně čtu v komentářích a vzkazech »tak něco dělejte«. Jenže my děláme maximum, co je v našich silách. A jediný, kdo nám k tomu může dát mandát, jsou občané této země. Pevně doufám, že jich přijde co nejvíc a že jeden den svého života dokážou naší zemi věnovat.

Petr Kojzar

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy