Home Zahraničí Na severu Řecka se zřítilo letadlo převážející zbraně, zemřelo osm lidí

Na severu Řecka se zřítilo letadlo převážející zbraně, zemřelo osm lidí

Antonov-An12 ILUSTRAČNÍ FOTO - wikipedia/Eduard Marmet

AKTUALIZUJEME

Při nehodě letadla, které havarovalo v sobotu večer na severovýchodě Řecka, zemřelo všech osm lidí na palubě. Letoun ukrajinské společnosti přepravoval zbraně ze Srbska do Bangladéše, oznámil dnes srbský ministr obrany Nebojša Stefanović. Vedení ukrajinské letecké společnosti i ukrajinské ministerstvo zahraničí potvrdily, že všech osm obětí nehody byli Ukrajinci, uvedl server Deutsche Welle.

»Šlo o letoun Antonov-12 vlastněný společností Meridian z Ukrajiny,« citovala Stefanoviče srbská televize RTS. Podle něj letoun přepravoval 11,5 tuny zbrojního materiálu, mimo jiné miny, do Bangladéše pro tamní ministerstvo obrany. Letadlo odstartovalo v sobotu kolem 20.40 z města Niš na jihu Srbska a jeho konečnou destinací byla Dháka. Technická mezipřistání mělo mít v Ammánu, Rijádu a indickém Ahmadábádu.

Ministr Stefanović dodal, že majitelem zboží byla soukromá srbská společnost Valir, která měla všechna potřebná povolení v souladu s mezinárodními předpisy. Odmítl při tom spekulace některých médií, že letadlo převáželo zbraně na Ukrajinu. Zdůraznil, že od roku 2016 nebylo vydáno žádné povolení k přepravě zbraní ze Srbska na Ukrajinu nebo do Ruska. Také generální ředitel společnosti Meridian Denys Bohdanovyč agentuře Reuters řekl, že nehoda »nesouvisí ani s Ukrajinou ani s Ruskem«.

Stroj havaroval asi 40 kilometrů od města Kavala na severovýchodě Řecka. Pilot údajně před pádem hlásil problém s jedním z motorů a dostal možnost nouzově přistát na letištích v Soluni nebo Kavale. Zvolil druhou možnost, přistát už ale nedokázal.

»Ve tři čtvrtě na jedenáct mě překvapil zvuk motoru letadla,« popsal události řecké státní televizi ERT svědek z místa. »Šel jsem ven a viděl jsem hořící motor,« pokračoval. Podle více svědectví byl stroj v plamenech už před dopadem na zem a pak byly ještě dvě hodiny slyšet exploze.

Místní činitelé podle webu BBC uvedli, že hasičské vozy vyslané na místo havárie se kvůli výbuchům k letadlu nemohly ihned přiblížit. »Přistupujeme k nákladu jako k nebezpečnému materiálu,« citovala agentura Reuters zástupce hasičů. Televize ERT informovala, že na místo havárie zamířili po hasičích také armádní pyrotechnici. Místní úřady mezitím kvůli silnému zápachu preventivně doporučily obyvatelům okolních obcí, aby neotvírali okna, nevycházeli z domů a nosili roušky.

Řecké úřady oblast pádu letounu uzavřely a na místo vyslaly i jednotku pro odhalování biologických a chemických zbraní. Zatím totiž není jasné, co všechno bylo na palubě. Srbský ministr obrany novinářům pouze sdělil, že šlo o zbrojní materiál, například osvětlovací minometné střely a cvičné střely.

(čtk)