Protesty zemědělců v Praze se 7. března uskuteční, městem projedou traktory

AKTUALIZOVÁNO

Protesty zemědělců se ve čtvrtek 7. března v Praze uskuteční. Po jednání představitelů zemědělských organizací to řekli novinářům prezident Agrární komory Jan Doležal a předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Prahou projedou traktory a další zemědělská technika a uskuteční se demonstrace, zřejmě před úřadem vlády. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil v pátek, že vláda vyšla vstříc některým z pěti požadavků farmářů. Podle zemědělců to ale zatím není dostatečná pomoc.

Zemědělci podle Doležala pociťují velmi málo pomoci, jen byrokratickou zátěž. »Situace v českém zemědělství je alarmující. Přes osobní snahu ministra zemědělství Marka Výborného se nepodařilo vyjednat v rámci pětikoalice zásadní posun v našich prioritách, které by českým zemědělcům skutečně pomohly. Patří k nim vyřešení přebytku zemědělských komodit na evropském trhu, které způsobily bezcelní dovozy ze třetích zemí, splnění slibu vlády na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově, nedanění evropských dotací, snížení daně na zemědělskou půdu na loňskou úroveň nebo snížení byrokracie. Hraje se nyní o existenci zemědělců, kteří produkují komodity pro výrobu potravin, a nemůžeme déle čekat,« uvedl v tiskové zprávě zaslané redakci iportaL24.cz Doležal.

Čtěte také: Řešení krize v zemědělství? Zrušit vládu a Green Deal!

»Po dnešním mimořádném jednání představenstva a dozorčí rady Agrární komory České republiky a představenstva a kontrolní komise Zemědělského svazu České republiky jsme potvrdili datum protestních akcí, které se uskuteční 7. března v Praze a dalších regionech. Bude se jednat o jízdy zemědělské techniky a shromáždění zemědělců před sídlem Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii. Současně vyzýváme všechny zemědělce bez ohledu na velikost či výrobní zaměření, aby se k nám připojili. Prosíme také obyvatele Prahy a dalších velkých měst o trpělivost, naším cílem není znepříjemňovat život lidem, ale upozornit na dlouho neřešené problémy zemědělců,« připojil Doležal.

Podle Pýchy zemědělci vidí ochotu Výborného, ale nevnímají podporu od ostatních stran vládní koalice. Přitom je v jiných zemích zemědělství vnímáno a podporováno jako součást kritické infrastruktury státu. »Kácení sadů, ukončování chovů hospodářských zvířat, zadlužování, propouštění zaměstnanců na venkově, krachy zemědělských podniků. Propad cen zemědělských komodit na úroveň 80. a 90. let minulého století při mnohonásobně vyšších nákladech. Neustálé snižování soběstačnosti České republiky v produkci potravin. Vše, na co jsme v roce 2022 v kampani Zastavme vládní agrohazard upozorňovali, se stalo nebo se stále děje. Proto říkám, že se s vládou bohužel neshodneme na zhodnocení aktuálního stavu. Především střední zemědělci, za kterými stojí největší podíl českých potravin, jsou na kolenou a pokud něco hned neuděláme, naši zemědělci za pár let tady nebudou. Skoupí je investiční fondy a další nezemědělské a zahraniční podniky,« uvedl pro iportaL24.cz Pýcha.

Čtěte také: Martin Pýcha: Podmínky se zhoršují. Chybí vize rozvoje českého zemědělství pro příštích několik let

Do Prahy podle šéfa Zemědělského svazu dorazí stovky vozů, hlavně ze Středočeského kraje a okolních regionů. »Kdyby bylo na tom, kolik zemědělců chce přijet, tak bychom zaplnili celou Prahu a zastavili celý střed Prahy včetně magistrály, což momentálně nechceme,« uvedl předseda Zemědělského svazu. »Zvolili jsme trasu, abychom se soustředili hlavně na vládní budovy. Nebude to blokáda, ale pohyb zemědělské techniky po Praze,« doplnil prezident Agrární komory.

Protestní jízdu Prahou podpořili i zástupci Společnosti mladých agrárníků a Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů. Protesty zemědělců se ve čtvrtek uskuteční vedle Prahy i v dalších regionech. Místa protestů mají zemědělci upřesnit v úterý. 

Část zemědělců už 19. února demonstrovala před ministerstvem zemědělství v Praze a protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovala magistrálu. Požadovali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. 

(pk)

FOTO – Facebook

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy