Německá ekonomika by měla v roce 2025 vzrůst o 0,1 procenta, uvádí společná prognóza zveřejněná ve čtvrtek předními německými ekonomickými instituty. Jde o výraznou revizi směrem dolů oproti předchozí prognóze z podzimu 2024, která počítala s růstem 0,8 procenta.
Revize je přičítána narůstajícím překážkám, zejména nově uvaleným clům ze strany USA a přetrvávající nejistotě v domácí politice.
»Německá ekonomika zůstává v krizi,« uvádí zpráva a poukazuje na zásadní změny v domácí i mezinárodní politice od začátku tohoto roku.
Klíčovým problémem jsou 25procentní cla na dovoz automobilů, která zavedl americký prezident Donald Trump a která vstoupila v platnost 3. dubna. Tento krok představuje významnou hrozbu pro vývozně orientovaný německý automobilový průmysl. V roce 2024 vyvezla největší evropská ekonomika přibližně 3,4 milionu nových vozidel, přičemž největší podíl směřoval do USA – konkrétně 13,1 procenta.
Zpráva varuje, že americká celní politika, zejména cla na automobily, oslabí růstovou dynamiku výrazněji v létě a sníží HDP o 0,1 procenta v letech 2025 i 2026. Dodává, že další cla, která nedávno zavedl Washington, zatím nejsou v prognóze zohledněna a mohla by obnovu ekonomiky ještě výrazněji zpozdit.
Aby Německo čelilo hospodářské stagnaci a řešilo infrastrukturní nedostatky, došlo ke změně základního zákona, která umožní vyšší veřejné zadlužení. Výsledná expanzivní fiskální politika by měla být jedním z mála pozitivních faktorů pro podporu ekonomiky – HDP by tak v roce 2026 mohl růst o 1,3 procenta. I tak je to však o 0,8 procentního bodu méně než dříve očekávaných 2,1 procenta.
Zpráva však varuje, že samotná fiskální stimulace nebude stačit. Německo se potýká nejen s cyklickým oslabením, ale i s hluboce zakořeněnými strukturálními problémy.
Torsten Schmidt, vedoucí ekonomického výzkumu v Institutu pro ekonomický výzkum RWI-Leibniz, jednom z pěti institutů, které se na zprávě podílely, upozornil na nedostatek kvalifikovaných pracovníků a vysokou byrokratickou zátěž jako klíčové strukturální problémy a zdůraznil naléhavou potřebu reforem, které by posílily růstový potenciál země.
(Xinhua)