Týden duchů v Safari Parku: deset tun dýní a roztomilí levhartí kluci

Od včerejška zaplnilo Safari Park Dvůr Králové nad Labem více než deset tun dýní při tradičním Týdnu duchů. Lidé si z nich mohou do příští neděle 30. října přijít do zoo vydlabat dýňová strašidla. Kromě toho budou moci návštěvníci v pondělí 24. října poprvé vidět dva levharty perské narozené v srpnu. Vzácné šelmy chovatelé vypustí do venkovního výběhu, řekla mluvčí zoo Zuzana Boučková.

Vrcholem Týdne duchů, který je inspirovaný anglosaskou halloweenskou tradicí, bude v sobotu 29. října strašidelná stezka, která se otevře v 16 hodin. Ta prostřednictvím více či méně strašidelných úkolů a herních stanovišť provede malé návštěvníky pěší částí safari parku za drobnou odměnou. Stezka duchů nabídne například určování různých krmných dávek či bobků zvířat, dále například »krmení« zvířat duchy nebo hod obručí na krk kostlivce žirafy. Na jednom zastavení vyroste dokonce posvátný strom. Ten stejně jako v animistických kulturách Afriky ozdobí ústřižky afrických látek. Akce každoročně do zoo přiláká tisíce lidí, loni jich bylo přes 20 000. V roce 2020 se kvůli covidovým restrikcím nekonala.

Dýně budou pracovníci zoo na tři místa určená k dlabání navážet podle potřeby. »Dýní máme letos připraveno nejvíc v historii. Jsou určené k ozdobení safari parku. Prosíme návštěvníky, aby dýni po vydlabání umístili na nějaké hezké místo v areálu,« požádala koordinátorka akce Jana Hudcová. K dlabání by si lidé měli přinést vlastní nástroje.

Lidé budou moci ochutnat i dýňová jídla, která připraví kuchaři restaurace Lemur. Dýně budou dostávat i zvířata, například sloni, šimpanzi nebo hyeny.

Levharti perští by měli v Týdnu duchů začít pravidelně vycházet do venkovního výběhu. »Přístup do expozice budou mít malí samci s matkou každý den. Závisí ovšem pouze na nich, zda z tepla zázemí vylezou. Lepší šance je spatřit bude za pěkného počasí v odpoledních hodinách,« upřesnila zooložka Gabriela Linhart.

Veterináři a chovatelům se 8. října povedlo na krátkou chvíli oddělit levhartí matku Banu od mláďat. Situaci tým využil k čipování obou mláďat a zběžné kontrole. Malí levharti, jsou jedinými mláďaty svého druhu, která se za poslední rok ve světových zoo narodila.

Dvorská zoo, jejímž majitelem je Královéhradecký kraj, se specializuje na Afriku. Velmi úspěšná je v chovu nosorožců či žiraf. Patří v kraji k nejnavštěvovanějším turistickým cílům, loni do zoo přišlo 544 000 lidí.

(mac, čtk)

FOTO – Safari Park Dvůr Králové/Simona Jiříčková a Lukáš Plačík

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy