Starobylá města v Německu a Číně spojila síly na ochranu dědictví

Bamberg v Německu a Še-sien v Číně ukazují, jak mohou města s pozoruhodnou historií prosperovat i dnes.

Obě města reagovala na výzvu ke Světovému dni kulturního dědictví 2025 k ochraně ohroženého dědictví před katastrofami a konflikty, a kombinují ochranu památek s každodenním životem.

Čína v současnosti spravuje 59 lokalit světového dědictví UNESCO, což je druhý nejvyšší počet na světě – hned za Itálií, která má 60.

Bamberg, památka UNESCO v německém Bavorsku, si i po letech obnov od 50. let minulého století zachovává středověkou uliční síť a románské, gotické a barokní fasády.

„Ve vydání ze 17. století jsou k dispozici jedny z nejstarších plánů města, které můžete stále používat.,“ řekla Simona von Eyb, ředitelka Světového dědictví Bamberg.

„Když máte tuto mapu a procházíte se městem, stále se v něm vyznáte a najdete stejná místa a stejnou strukturu.“

Město doufá, že své staleté uzené pivo bude prodávat pod novou značkou „Vyrobeno ve světovém dědictví Bamberg“, aby propojilo památkovou ochranu s místním řemeslem.

Okres Še-sien ve východočínské provincii An-chuej, založený během dynastie Čchin (221 př. n. l. – 207 př. n. l.) a je proslulý štíty s koňskými hlavami na chrámech ve stylu Chuej, sleduje podobnou cestu obnovy a oživení.

„Úspěšně jsme obnovili některé historické budovy starší než 100 let podle starobylých plánů, abychom vrátili okresu vzhled, jaký měl v minulosti,“ řekl Zhou Hu, zástupce ředitele Centra pro ochranu kulturních památek v Še-sienu.

Nařízení z roku 2016 tuto snahu podporuje, zatímco návštěvníci zde ochutnávají místní specialitu – čaj Huangshan Maofeng – a učí se tradiční čínskou kaligrafii.

„Spojení kultury a turistiky přiblížilo návštěvníky k tradiční kultuře,“ řekl Yu Xuewu, zástupce ředitele kanceláře kultury, sportu a cestovního ruchu v okrese.

Starobylé hradby Še-sienu byly společně s dalšími 13 čínskými městskými hradbami zařazeny do projektu kandidatury na seznam světového dědictví UNESCO.

Na národní úrovni směřuje čtrnáctý pětiletý plán Číny (2021–2025) více finančních prostředků, digitálního monitorování a specializovaného školení do všech lokalit kulturního dědictví.

Revidovaný zákon o ochraně kulturních památek, přijatý v listopadu 2024 a účinný od března tohoto roku, zvyšuje pokuty a otevírá nové kanály pro veřejné oznamování poškození.

Od roku 2017 pořádá Čína každoroční Den kulturního a přírodního dědictví v červnu, během něhož se konají nácviky a virtuální prohlídky; ročník 2024 se zaměřil na snižování rizik katastrof.

Še-sien doufá ve užší spolupráci s Bamberkem, který spustil Světový festival dědictví s cílem sdílet myšlenky po celém světě, a tak si zdokonalit své dovednosti.

„Jednoho dne budou čínské památky UNESCO opět v centru pozornosti – a to by bylo opravdu nádherné,“ řekla von Eyb.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy