Českem se šíří vlna respiračních nemocí, část krajů překročila práh epidemie

Respirační onemocnění jsou v Česku na vzestupu. Počty nemocných za poslední týden vzrostly až o desítky procent a část krajů už překročila hranici epidemie. Kromě chřipky se šíří rovněž RS viry, které také způsobují infekce dýchacích cest. Vyplývá to z údajů krajských hygienických stanic (KHS). Podle některých z nich se respirační nemoci nyní šíří rychleji, než tomu bylo před pandemií covidu-19.

Mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová na začátku tohoto týdne uvedla, že je Česko na hranici epidemie akutních infekcí dýchacích cest. V mezitýdenním srovnání se nemocnost k pondělku zvýšila o pětinu a lékaři se častěji setkávají i s chřipkou, řekla.

Doporučen zákaz návštěv v nemocnicích

Rychlé šíření virových infekcí potvrzují i hygienici v regionech. Například ve středních Čechách stoupl počet lidí s infekcí dýchacích cest o třetinu na téměř 2370 případů na 100 000 lidí. »Nárůst je vysoký, proto jsme uveřejnili doporučení na zákaz návštěv v lůžkových zdravotnických zařízeních, u sociálních zařízení doporučujeme návštěvy zakázat nebo aspoň omezit. Vždy je to ale na konkrétním poskytovateli,« řekla dnes mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Doporučení omezit návštěvy ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních poskytujících sociální služby se chystá vydat rovněž KHS v Ústí nad Labem. »Od minulého týdne se počet nemocných v kraji zvýšil o 57 procent,« uvedla její ředitelka Lenka Šimůnková. Na severu Čech v současnosti připadá na 100 000 obyvatel 2260 případů infekcí dýchacích cest.

Skoro 2400 nemocných v přepočtu na 100 000 lidí evidují hygienici v Libereckém kraji. Epidemický práh, za nějž hygienici považují 1600 až 1800 nemocných na 100 000 obyvatel, je překročen ve všech okresech. V tomto týdnu bylo v kraji laboratorně potvrzeno 36 nových případů chřipky typu A, celkově jde o 51 případů. Více než dvojnásobně přibylo případů takzvaných chřipce podobných onemocnění.

Covid se ve virózách ztrácí

Situace není lepší ani na východě Čech. »Viry, co cirkulují, jsou RS viry způsobující infekce dýchacích cest a chřipka typu A,« řekla pardubická krajská epidemioložka Olga Hégrová. Za týden vzrostl počet nákaz o 26 procent a dostal se na hranici epidemie. »Může v tom být i covid, někdo se nedá otestovat, postupně se bude ve virózách ztrácet. Covid také roste, ale ne tak markantně jako v minulosti,« řekla epidemioložka.

Počet nemocných v Královéhradeckém kraji se tento týden zvýšil o 16,3 procenta na 2181 nemocných v přepočtu na 100 000 obyvatel. »Lze konstatovat, že se nacházíme na počátku epidemie akutních respiračních onemocnění smíšeného nechřipkového a chřipkového původu,« uvedla mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí. Nárůst počtu respiračních infekcí podle ní nastal dřív než v předchozích sezonách a je dynamičtější než před pandemií koronaviru.

Rychleji než před covidem se vlna respiračních nemocí šíří i na jihu Moravy. »Nemocnost je aktuálně nejvyšší za posledních pět sezon,« uvedla Renata Ciupek z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. Podle údajů od lékařů je v kraji k dnešku zhruba 36 000 nemocných, což znamená 3000 nemocných na 100 000 obyvatel. »Situaci hodnotíme jako epidemii smíšených akutních respiračních infekcí s rychle se zvyšujícím podílem chřipky,« dodala Ciupek.

Šíření mohou přerušit vánoční svátky

V Olomouckém kraji se nemocnost zvýšila za týden o třetinu. Hygienici nyní evidují 2652 nemocných na 100 000 obyvatel, což je víc, než činí celostátní průměr. Nejvíce nemocných je podle údajů hygieniků na Prostějovsku. Epidemie podle dat hygieniků postihla především kategorii dětí do pěti let.

Prudce vzrůstá počet lidí s respiračními infekcemi rovněž v Moravskoslezském kraji. Na 100 000 obyvatel připadá 2787 nemocných, před týdnem to bylo 1905 nakažených. Nejvíce nemocných je mezi dětmi předškolního věku, kde jejich počet proti minulému týdnu stoupl o 62,5 procenta. Z regionů je na tom nejhůř Opavsko. Ve Zlínském kraji hygienici na začátku týdne ohlásili, že byl překročen práh epidemie. V regionu stoná 2341 lidí ze 100 000 obyvatel. »Dominují respirační viry, které byly laboratorně potvrzeny u nemocných s respiračními příznaky, a to rhinoviry a viry parainfluenzy. Významně stoupá i podíl chřipkových onemocnění,« řekla dnes zástupkyně Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Vendula Ševčíková. Očekává, že vánoční svátky na chvíli přeruší šíření onemocnění v kolektivech. Po Novém roce podle ní nelze vyloučit opětovný vzestup onemocnění.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy