Nádherně kvetoucí ladoník v Ostravě vás uchvátí svou modří. A je k jídlu!

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava je v plném květu. Stále zde nádherně kvetou rododendrony a azalky, ale v rozsáhlém přírodním areálu kvete i řada dalších stromů, keřů a rostlin. Dovolte nám představit nádherně kvetoucí, a dokonce jedlou vytrvalou cibulovinu původem ze západní části Severní Ameriky – ladoník, který právě v těchto dnech můžete na vlastní kukadla spatřit v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava.

Na botanické Cestě lesa se začaly probouzet nejrůznější kvetoucí dřeviny a byliny z oblastí Severní Ameriky. Po dlouhé době zde rozkvetl například dřín květnatý (Cornus florida) a s ním pravidelně kvetoucí zmarlika kanadská (Cercis canadensis).

Novinkou jsou však zářivě modré květy ladoníku (Camassia). Tyto rostliny z čeledi chřestovitých (Asparagaceae) zde byly vysázeny teprve v loňském roce, ale na stanovišti velmi dobře prosperují. Ladoníky pocházejí ze západní části Severní Ameriky – Britské Kolumbie, Kalifornie, Nevady, Oregonu a Washingtonu. Jedná se o vytrvalou bylinu vyrůstající z cibule do výšky 60 až 120 centimetrů. Listy jsou dlouhé, úzké a vycházejí z bazální růžice. Květenství je klasovitý shluk modrých květů na bezlistém stonku, který vyrůstá nad listy. Kvést však může i bílými až tmavě fialovými květy. Na jaře potřebuje stálou vlhkost, ale po dozrání lusků a uschnutí listů mu sucho neublíží. Naopak, rostliny využívají v místech přirozeného výskytu sezónních požárů, protože napomáhají regeneraci a snižují konkurenci ze strany křovin a dalších rostlin.

Cibule jsou jedlé, ale musí se upéct. Prý chutnají sladce. Tradičně se vařily na ohni po dobu nejméně tří hodin, ideálně jeden až tři dny. Malá cibulka je velmi silná, a proto se dala dobře skladovat, díky čemuž byla ideální k jídlu v zimních měsících. Zejména v severní části Divokého západu, kde byly zimy dlouhé a chladné, byla vítaným doplňkem zimního jídelníčku. Jen je třeba dát pozor na záměnu s jedovatou rostlinou Toxicoscordion venenosum (vpravo na fotografii).

Do Evropy uvedl ladoník německý botanik Max Leichtlin. Přes svou oslnivě modrou barvu a vynikající vlastnosti pro zahradnictví zůstala tato rostlina docela neznámou, a k dostání byla pouze ve specializovaných prodejnách semen a květinových cibulovin. Pozornost si ale zaslouží, protože se jedná o odolnou květinovou cibulku s jedinečnou barvou.

(mac)

FOTO – Zoo Ostrava/David Kubala, commons.wikimedia.org/CC0 1.0/Craig Martin, commons.wikimedia.org/USFWS/A. LaValle, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Eric Hunt, scenichillfarmnursery.com

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy