Slibují omezení kácení, přitom chtějí kácet v oblastech, kde to úřad zakázal

Ministři životního prostředí Petr Hladík a zemědělství Marek Výborný (oba KDU-ČSL) s generálním ředitelem Lesů České republiky Daliborem Šafaříkem oznámili, že Lesy ČR budou v unikátních krušnohorských bukových lesích hospodařit šetrněji. Lesníci také údajně vytipovali na 250 hektarech porosty v hůře přístupném terénu, které zůstanou zcela bez zásahu člověka. Organizace Greenpeace to považuje za nedostatečné.

V tu samou chvíli se firma odvolává proti zákazu kácení, který v porostech starších 120 let vyhlásil Ústecký kraj a který se týká 1200 hektarů. Lesy ČR přitom spravují 8800 hektarů lesů v krušnohorských bučinách, v současné době chtějí pokácet 15 200 stromů. V minulosti také kvůli omezení kácení Lesy ČR podle zjištění Greenpeace obepisovaly místní obce a strašily je zákazem vstupu do lesů.

»Jakékoli rozšiřování bezzásahových zón v unikátních lesích starších 120 let vítáme. Ale návrh lesů ochránit jen 250 hektarů státního lesa v krušnohorských bučinách je zoufale nedostatečný a je to skoro pětkrát méně, než co po firmě už nyní požaduje Ústecký kraj. Navíc je třeba si uvědomit, že Lesy ČR už kácejí ve starých cenných porostech ve Ždánickém lese, plánují těžbu dřeva v Evropsky významné lokalitě Chřiby a na dalších místech s unikátní přírodou. Ministři Hladík a Výborný by místo nekritického přijímaní drobků ze stolu Lesů ČR měli požadovat konec kácení ve všech starých lesích, a ne jen v těch, do nichž je pro vlastníka obtížné dostat harvestory a motorové pily,« říká vedoucí kampaně Nekácejte Nikol Krejčová.

Protest na pile v Chomutově FOTO – Greenpeace/Barbora Sommers

Firma Royal Pine, která na začátku roku vykácela část lesa nad Mariánským Údolím u Horního Jiřetína bez povolení, se nyní odvolala proti zákazu kácení v lesích starších 120 let. Krajský úřad Ústeckého kraje zakázal kácení v nejstarších porostech unikátních krušnohorských bučin na 13 různých lokalitách, jedním z důvodů tohoto kroku bylo právě opakované kácení bez povolení. Kromě Royal Pine se zatím odvolaly i obec Libouchec a firma Polesí Střekov. Již dříve se odvolaly i Lesy ČR, které v roce 2022 kácely bez povolení v blízkosti Litvínova.

Horní Jiřetín a Greenpeace tento týden odeslaly k ministerstvu životního prostředí svá vyjádření k odvolání firmy Royal Pine, ve kterých zdůrazňují, že zákaz byl namístě i z toho důvodu, že dosud neproběhlo ani posouzení celkových dopadů těžeb ve starých porostech, které jsou zamýšleny na mnoha místech evropsky významné lokality.

Firma Royal Pine v místech, kde má platit zákaz kácení, už na začátku roku vykácela část porostů bez povolení. Podle šetření, které si zadala Česká inspekce životního prostředí, se v dutinách klád pokácených firmou Royal Pine vyskytovaly minimálně tři druhy brouků zařazené v Červeném seznamu ohrožených druhů České republiky v nejvyšším stupni ohrožení. Konkrétně se jednalo o drabčíky Quedius truncicola, Quedius brevicornis a Hesperus rufipennis, kteří jsou zařazeni v kategorii kriticky ohrožených. Vyplývá to z vyjádření inspekce, které organizace Greenpeace získala od ministerstva životního prostředí.

Organizace Greenpeace sledovala ilegálně vytěžené dřevo pomocí GPS trackerů. Díky tomu zjistila, že končí na pile v Chomutově a prodává se dále jako palivové dříví. Aktivisté a aktivistky Greenpeace proto tento týden v areálu pily proti prodeji ilegálně vytěženého dřeva protestovali.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy