Home Domácí Většina silničních dopravců v příštím půlroce očekává úbytek zakázek

Většina silničních dopravců v příštím půlroce očekává úbytek zakázek

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Většina tuzemských silničních dopravců čeká v příštích šesti měsících snížení objemu zakázek. Pozitivně vidí vývoj jen 40 procent dopravních firem v mezinárodní dopravě, což je o 20 procentních bodů méně než v předchozím čtvrtletí. U vnitrostátních dopravců kleslo pozitivní očekávání o 18 procentních bodů na 31 procent. Vyplývá to z průzkumu sdružení autodopravců Česmad Bohemia mezi členskými firmami.

»Ten rozdíl je veliký. Čísla znamenající pokles optimismu ohledně budoucího objemu zakázek nejsou pouze znepokojivým ukazatelem pro dopravu. Podle našich zkušeností tento trend vždy znamenal blížící se potíže pro celou ekonomiku. To pokaždé silniční doprava velmi citlivě predikuje,« uvedl generální tajemník sdružení Vojtěch Hromíř.

Za třetí čtvrtletí letošního roku přitom hlásí zisk 67 procent mezinárodních nákladních dopravců, což je o pět procentních bodů více než ve druhém kvartále. Ve vnitrostátní dopravě zisk vykázalo 59 procent dopravců, což je zhoršení o dva procentní body. V posledním čtvrtletí roku podle průzkumu očekává zisk 52 procent dopravců v mezinárodní dopravě, tedy o čtyři body více než bylo očekávání pro třetí kvartál. Naopak méně optimistů je mezi vnitrostátními dopravci, kde jen 41 procent z nich očekává kladný výsledek. Je to o šest procentních bodů méně než minule.

Česmad Bohemia je největším sdružením dopravců podnikajících ve vnitrostátní i mezinárodní nákladní a osobní silniční dopravě. V současné době sdružuje na 2200 podnikatelských subjektů s téměř 25 000 vozidly.

(jb, čtk)