Většina Francouzů je pro protesty, pokud bude schválena důchodová reforma

Přijetí návrhu zákona o změnách francouzského důchodového systému nezastaví stávky a protesty odpůrců reformy. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, kterého se zúčastnilo 1000 lidí a který provedla sociologická služba Elabe (Elab) na objednávku televizního kanálu Be-ef-Em.

Projekt důchodové reformy představila francouzská premiérka Elisabeth Borneová v polovině ledna. Kromě zvýšení věku odchodu do důchodu na 64 let počítá se zvýšením minimálního důchodu na 1200 eur a zrušením řady zvláštních důchodových režimů.

Senát schválil vládní návrh důchodové reformy 11. března. Společný výbor složený ze sedmi členů Národního shromáždění (dolní komory) a sedmi senátorů by se měl na konečné verzi zákona dohodnout dnes. Pokud se poslanci shodnou na konečném znění, bude se o něm zítra hlasovat nejprve v Senátu a poté v Národním shromáždění. Pokud se obě komory vysloví pro dokument, bude definitivně schválen parlamentem.

Plánované dnešní protesty proti penzijní reformě, organizované v předvečer parlamentního hlasování, tak podpořilo 67 % respondentů. Zároveň se 62 % respondentů vyjádřilo kladně k pokračování těchto akcí i poté, co parlament reformu podpoří nebo vláda parlament obejde postupem stanoveným ústavou.

Nicméně 74 % respondentů je přesvědčeno, že zákon bude tak či onak schválen. A 80 % všech respondentů je proti tomu, aby se premiér uchýlil k postupu podle čl. 49 odst. 3 francouzské ústavy, podle kterého může vláda přijmout zákon na vlastní odpovědnost bez schválení parlamentem. V takovém případě by poslanci stále měli právo rozhodnutí zvrátit prostřednictvím hlasování o nedůvěře vládě – mezi dotázanými 55 % uvedlo, že by takový krok podpořilo, 39 % bylo proti a zbývajících 21 % se zdrželo hlasování.

Protest proti reformám

Na středu jsou ve velkých francouzských městech plánovány masové protesty. Podle prognóz územní zpravodajské služby Národního policejního ředitelství se akce uskuteční ve 230 obcích v zemi a zúčastní se jich 650 až 850 tisíc demonstrantů. V zemi zároveň pokračují stávky v různých odvětvích hospodářství: kromě komplikací v dopravě má francouzské hlavní město velké problémy kvůli stávce se svozem odpadků, v jejímž světle se podle posledních údajů v ulicích města nahromadilo 6,6 tisíce tun odpadu. Stávkují také zaměstnanci rafinerií a skladů pohonných hmot společností TotalEnergies, Esso-ExxonMobil a Pétroineos, což brání přepravě pohonných hmot, a také zaměstnanci tří terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG) společnosti Elengy, kteří ve středu oznámili, že budou ve stávce pokračovat až do 21. března.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy