ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Přes 60 procent Čechů plánuje šetřit na pohoštění během svátků, zejména na pečení cukroví. Skoro stejný počet letos omezí výdaje za vánoční dárky, a to především pro příbuzné. Dvě třetiny lidí také úplně zruší zimní dovolenou na horách.

Vyplývá to z průzkumu, který pro Generali Investments uskutečnila koncem října mezi více než tisícovkou respondentů agentura Ipsos. Na vině trendu je podle firmy zejména vysoká inflace, kvůli které se celkem snaží šetřit přes 90 procent Čechů.

Výdaje za dárky letos podle ní omezí častěji ženy, a to více než dvě třetiny z dotázaných. Zatímco na dětech nebo vnoučatech plánuje šetřit jen 19 procent respondentů, ostatním příbuzným nadělí levnější dárky více než polovina. Skoro 30 procent lidí plánují uspořit i na dárcích pro svoje přátele.

Vedle dárků budou Češi během svátků podle průzkumu šetřit i na svátečním pohoštění. Štědrovečerního kapra s bramborovým salátem se to většinou nedotkne, skoro třetina lidí bude ale méně utrácet za alkohol, občerstvení na vánočních trzích i na oslavách nového roku. Možná vůbec nejvýraznějším ukazatelem vážnosti aktuální finanční situace bude ale úbytek cukroví na svátečních tabulích – méně ho letos napeče či nakoupí přes 42 procent Čechů, uvedla Generali Investments.

Nejčastěji podle ní Češi šetří vedle spotřeby energií na jídle, celkem šest z deseti dotázaných. Proti srpnu přibylo i těch, kteří méně utrácejí za koníčky nebo odkládají velké plánované výdaje. Více je i lidí, kteří šetří na volnočasových aktivitách svých dětí, stále jde však o méně než deset procent.

Výrazně skromnější budou mít letos Češi nejspíše i zbytek zimy. Jen 17 procent dotázaných totiž neplánuje nijak omezit výdaje na zimní dovolenou, například lyžování nebo silvestr na horách. Více než dvě třetiny lidí naopak uvádí, že na dovolenou vůbec nepojedou.

»Dvě třetiny lidí se také bojí, že v důsledku vysoké inflace či kvůli dění na trzích přijdou o část svých úspor. Je proto pochopitelné, že se pokoušejí šetřit, ať už na každodenních výdajích, jako jsou jídlo a energie, nebo na mimořádných položkách jako dárky či dovolená. Na druhou stranu ale stále skoro 45 procent lidí nezměnilo způsob, jak se svými úsporami nakládají,« upozornil hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

(cik, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here