Home Zahraničí Britská vláda odložila plány na stavbu sedmimiliardové národní jachty

Britská vláda odložila plány na stavbu sedmimiliardové národní jachty

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Britská vláda z úsporných důvodů odložila plány na stavbu národní jachty za 250 milionů liber (asi 7 miliard korun), která měla ve světě propagovat Británii, pořádaly by se na ní například diplomatické akce nebo veletrhy. S odvoláním na vládní zdroje o tom informoval web stanice BBC.

Britská vláda Rishiho Sunaka 17. listopadu zveřejní své daňové a výdajové plány a zrušení výběrového řízení na stavbu lodi není jediným úsporných krokem, ke kterému se uchýlila.

Vláda přezkoumává mimo jiné i výstavbu jaderné elektrárny Sizewell C v hrabství Suffolk na východě Anglie. Elektrárna má zajišťovat až sedm procent celkové spotřeby elektřiny v Británii, kritici však tvrdí, že bude drahá a její výstavba potrvá roky. Otazník visí i nad vysokorychlostní železnicí na severu Anglie.

Stavbu sedmimiliardové jachty schválil bývalý premiér Boris Johnson. Jmenovat se měla Royal Yacht Britannia (Královská jachta Britannia) a měla nahradit stejnojmenné plavidlo, které po 44 letech odplulo do výslužby v roce 1997.

Ministr obrany Ben Wallace řekl sněmovně, že vláda urychluje vývoj průzkumných lodí a že ve světle ruské války na Ukrajině je správné upřednostnit obranu národní infrastruktury.

Minulý rok Wallace o plánované královské jachtě hovořil jako o »budoucím klenotu v koruně britské lodní produkce«. »Přeji si, aby se budoucí prarodiče chlubili svým vnoučatům, že tuhle loď pomohli stavět,« řekl loni ministr.

Provoz národní jachty s posádkou 50 až 60 zaměstnanců by stál 20 až 30 milionů liber ročně (557 až 837 milionů korun ročně). »To by zvýšilo tlak vyvinutý na už tak omezený námořní rozpočet,« uvedl v prohlášení parlamentní obranný výbor.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here