Nájemné i díky drahým hypotékám výrazně stouplo, investoři si mnou ruce

Nájemné z bytu loni v Česku meziročně opět výrazně zdražilo. Nejvíce si za bydlení připlatili nájemníci v Praze, a to až o 22 procent, v krajských městech se pak růst pohyboval kolem deseti procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Inzertní portál zaměřený na pronájmy UlovDomov.cz uvádí, že pronájem bytu 2+kk vychází v hlavním městě průměrně na 17 940 korun. Zdražení u této dispozice bytu podle společnosti činilo 2777 Kč, což znamenalo meziroční nárůst o 18 %. Až o 22 % zdražily v Praze nájmy bytů 1+kk (o 2359 Kč) a 3+kk (o 5129 Kč).

Například v Brně pak činil u dvoupokojových bytů růst cen v průměru o 672 Kč, což znamenalo meziroční nárůst o pět procent, ale u bytů 2+1 to bylo 13 % (o 1703 Kč). V Plzni vzrostly nájmy průměrně o sedm procent a v Olomouci mezi šesti až 12 %.

Cenu pronájmů zvyšuje fakt, že si řada lidí vlastní nemovitost již nekupuje kvůli drahým hypotékám. »K povzbuzení trhu s vlastnickým bydlením přispěje snížení sazeb. Na druhou stranu růst cen nájmů není pro trh na škodu, protože se tím zvyšuje výnos pro investora, který nemovitost koupil,« pochvaluje si Marek Padevět, ředitel rezidenčních projektů PSN. Jeho slova potvrzuje i marketingová a obchodní ředitelka společnosti UBM Development Czechia Alice Slámová, podle které navýšení poptávky po nájemním bydlení a růst nájmů zrychlí návratnost investice do nemovitostí.

Index společnosti UlovDomov.cz ukazuje, že měsíční náklady na vlastní bydlení vycházejí v Praze u bytu o velikosti 60 metrů čtverečních až 2,4 násobně dráž než nájem. U tohoto bytu v Praze po rekonstrukci cena za metr čtvereční činí kolem 120 000 Kč a splátka 90procentní hypotéky na 30 let by při aktuální průměrné nabídkové úrokové sazbě 6,77 % vycházela na asi 42 000 Kč za měsíc, zatímco nájemné společnost odhaduje na necelých 18 000 Kč.

V krajských městech však takový rozdíl není. Třeba v Olomouci u bytu 1+kk vychází podle dat UlovDomov.cz nájem průměrně na 9422 Kč a splátka 90procentní hypotéky na 30 let při úrokové sazbě 6,77 % ročně by byla zhruba o sedm tisíc vyšší. Nejvíce se ceny pronájmu a plateb úvěru za vlastní bydlení přibližují v Ostravě, kde je poměr měsíční splátky hypotéky u staršího bytu vůči nájmu 1,4.

Další vývoj se podle odborníků těžko odhaduje a realitní trh by podle nich potřeboval, aby se více stavělo. »Větší nabídka by brzdila ceny,« myslí si šéf společnosti UlovDomov.cz Michal Hrbatý. »Také by pomohl jednotný a transparentní přístup městských částí k jednání s developery,« řekla k situaci v Praze Dana Bartoňová, obchodní ředitelka firmy YIT Stavo.

(ici, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy