Jsem prý zúžený primitiv…

Je to sotva pár dnů, co mně jeden můj kolega v práci říkal, ať už jdu s tou svojí otravnou logikou do háje, že všechno vidím strašně jednoduše, že věci jsou mnohem složitější a nelze všechno zužovat jen na prostou logiku. Ok, třeba jsem blb, nicméně…

Na webu living.iprima.cz jsem se dočetl, že: »Od 1. září 2024 začne platit zákaz starých kotlů na pevná paliva v objektech určených k bydlení, a to nejen v rodinných a bytových domech, ale také na chatách a chalupách. Vztahuje se na kotle, které nesplňují minimálně 3. třídu dle normy ČSN EN 303-5. To znamená, že používání všech ostatních kotlů, které nespadají alespoň do třetí emisní třídy, bude oficiálně zakázáno. Konkrétně již nebude možné provozovat staré spalovací stacionární zdroje, jejichž prostřednictvím se ohřívá voda pro teplovodní soustavu ústředního vytápění.«

A ještě jsem se dočetl tohle: »Kotle na tuhá paliva se rozdělují do pěti tříd podle toho, kolik škodlivin obsahují jejich emise (tedy látky, které se při vytápění uvolňují do ovzduší). Jednotlivé třídy jsou stanoveny normou ČSN EN 3035:2012. Kotle zařazené do první emisní třídy vypouštějí do okolního prostředí největší množství škodlivin, zatímco kotle v páté emisní třídě lze označit za čistá a ekologická.«

Když vás po 1. 9. 2024 někdo (soused) udá, že mnoho čoudíte, že nemáte to, co mít máte, dostanete se do rozporu se zákonem o ochraně ovzduší s následnou pokutou až do výše 50 tisíc korun.

Když na nový kotel nebudete mít, můžete požádat o dotaci. Kotlíkovou. Boha jeho, to jsou čara…, jak roztomile říkají bratři Slováci – ty Ficovy mám na mysli, samozřejmě.

Nehodlám zdržovat dalším rozepisováním se, užiji opět svoji zřejmě prostoduchou a zjednodušující logiku, otázav se: Proč se kotle 1. a 2. třídy vyrábějí, když jsou na ho*no?

Obdobně se tu a tam (primitivně) táží, proč se vyrábějí cigarety, když jsou návykové a zdraví nebezpečné, proč se vyrábí alkohol, když je návykový a zdraví nebezpečný, proč se vyrábí všechny ty uměle slazené, tloustnoucí s*ačky pro děti, když jsou zdraví nebezpečné apod., atd.?

Odpověď pochopitelně znám: Protože je to luxusní byznys, a konec konců i boj proti tomu, vznosně nazvaný prevence, je zase jen a pouze velmi výhodný a výnosný byznys. Bodka…, abych zůstal u té již načaté slovenštiny.

Od redakční klávesnice iportaL24.cz vás srdečně zdraví…

zjednodušený Dušan Sedlák

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy