Né že bych doteď byl jeho (jejich) pravidelným divákem, o demokratické divadelní dramaturgii obecně mám své mínění a není lichotivé, ale tu a tam jsem na nějaký kus zejména něčeho činoherního zašel. Pravda, dříve jsem k oněm prknům znamenající svět očitě vzhlížel častěji, ale když buď na věčnost či z jiných důvodů odešli bardi, postupně tam odtud i já odcházím. A teď DEFINITIVNĚ. Snad ani ne z důvodů jaksi morálních (na ně nevlastním patent), ale určitě z PRINICIPU. Mého. Mých zásad a přesvědčení a postojů.

Herci a herečky, až na výjimky, jimž s úctou provolávám čest a slávu, byli prodejnými děvkami vždycky. Protože se vždycky klaněli těm mocným, kteří zrovna u té moci byli. Za První republiky zednáři TGM, za Protektorátu Berlínu, po Únoru 1948 vedoucí úloze KSČ a po listopadu 1989 zase pro změnu Washingtonu. Mnozí z nich se takto ve vícero po sobě následujících uvedených obdobích doslova »proklaněli« celou svou hereckou kariérou a v každém z nich hráli na jevišti či ve filmu či v televizi nebo v rozhlase prim. A klaní se znovu a opět.

Proto končím s divadlem, protože: »Představitelé českých divadel vyzvali premiéra Petra Fialu (ODS) a vládu k podpoře manželství pro všechny včetně stejnopohlavních párů. Otevřený dopis podepsalo 25 uměleckých šéfů a šéfek souborů v Praze, Brně i dalších městech. Výzvu iniciovalo Divadlo Husa na provázku, jehož mluvčí Nikol Vrbová poskytla ČTK text dopisu.

‚Naše umělecké soubory mají ve svých řadách velké množství LGBT+ lidí. I bez pohledu každodenně upřeného na obrovskou práci, kterou pro kulturu a kulturnost ve všech regionech České republiky naši LGBT+ kolegové a kolegyně odvádějí, považujeme jejich stávající diskriminaci za neobhajitelný a neudržitelný anachronismus,‘ uvedl umělecký šéf Husy na provázku Martin Sládeček.

‚Připadá nám naprosto přirozené, aby naši LGBT+ kolegové a kolegyně, mající ve vztahu ke státu tytéž povinnosti, požívali v České republice také stejných práv. Hlasování o rovných sňatcích zároveň vnímáme jako rozhodování o hodnotové orientaci naší společnosti,‘ doplnil Sládeček. K výzvě se připojili umělečtí šéfové a šéfky Činohry Národního divadla v Praze, Janáčkovy opery Národního divadla Brno, Východočeského divadla Pardubice, Městského divadla Zlín, Divadla Na zábradlí, Činoherního studia Ústí nad Labem nebo Divadla Spejbla a Hurvínka.« (Zdroj: novinky.cz, ČTK)

Vy si dělejte, co chcete, já si taky budu dělat, co chci. Vím, že mojí nepřítomností v hledišti nikterak neutrpíte, ale hlavně nebudu trpět já. Protože teď bych už opravdu trpěl. Tohle já prostě neskousnu… A mám na to výsostné právo (nekousat a vyplivnout vše, co se mi příčí), na které si od nikoho nenechám sáhnout, natož si ho vzít. Pro klid mé duše, mých normálních rodičů a prarodičů…, které jsem, zaplať bůh, já ještě mohl mít.

Robert Fish

2 KOMENTÁŘE

 1. Jo možná je dobře, že jste s divadlem skončil, to Vaši předchůdci…
  Během medializovaného dvoudenního procesu, který brzy následoval, byla Jiřina Štěpničková odsouzena k patnácti letům vězení! Přitížily jí petice z Vinohradského divadla, které pro ni žádaly trest smrti.

 2. A už tu máme další koryto pro hérečku kampaně. To je opravdu šílené. Mastná hlava, alkolička a etiketa to jde k sobě. Když lidé volí šaška přijede s ním celý cirkus.

  Pavel oznámil další spolupracovnici, na Hrad míří Eva Holubová

  11.3.2023

  „Náměstkyní pro etiketu hradní kanceláře se stane Eva Holubová,“ oznámil nový prezident Petr Pavel. „Její zkušenosti z oblasti komunikace s médii i její pověst profesionálky jsou pro mě zárukou o jejím přínosu do týmu.“

  „Náměstkyně pro etiketu je pro mne skutečně klíčovou spolupracovnicí. Jakožto voják se sice umím chovat v poli i v lese, ale společenské události jsou pro mne něčím poměrně nepřirozeným. Pevně věřím tomu, že paní Holubová s sebou přinese nejen své četné zkušenosti z různých večírků, ale že do značné míry využije i svůj ženský půvab.“ Snad se tedy paní Holubové podaří alespoň to, že se pan prezident přestane tak často ukazovat ve své oblíbené flanelce.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here