Vzdělávací centrum TEREZA mentorovalo hvězdy Českého rozhlasu

Tisíce lidí mělo možnost snížit svůj dopad na životní prostředí i ušetřit peníze ve své peněžence. V rámci týden udržitelnosti rozjel Český rozhlas projekt Udrž to! a vzdělávací centrum TEREZA bylo u toho.

V rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje, který se konal od 20. do 26. září, se vzdělávací centrum TEREZA zapojilo do několika aktivit. Experti z jejího programu Ekoškola mentorovali moderátory a redaktory Českého rozhlasu Jana Pokorného, Hanu Řičicovou a Adélu Gondíkovou, kteří se rozhodli snížit svůj dopad na životní prostředí. Zároveň vytvořili pro Český rozhlas i sedm výzev, do kterých se mohla zapojit široká veřejnost v rámci webu Udrž to!. Lidé se tak mohli zapojit do výzev, jako je Nech auto doma, Poznej svého farmáře či Kdo šetří, má za tři! Tyto výzvy často vedly nejen k udržitelnějšímu způsobu života, ale šetřily i peníze domácností.

Tipy ve výzvách se zaměřovaly na každodenní život a mohly tak být velmi přínosnými pro každého, kdo se zapojil.

»Jsme rádi, že jsme se mohli zapojit do Týdne udržitelnosti s Českým rozhlasem. Věříme, že je důležité, aby se o udržitelnosti hovořilo a aby se lidé dozvěděli, jak mohou sami přispět k ochraně životního prostředí,« uvedl vedoucí programu Ekoškola v České republice Jan Smrčka.

V pořadu Zaostřeno Českého rozhlasu je možné si poslechnout shrnutí toho nejdůležitějšího z projektu Udrž to! a najít odpověď na několik zásadních otázek jako například Je nutné, aby se z nás kvůli záchraně planety stali asketové? Jaký dopad má snažení jednotlivce? A může být klimatická krize příležitostí ke změně? Právě na tyto otázky Jan Smrčka, který byl jedním z expertů a autorem doprovodných textů na webu projektu, odpovídá v tomto pořadu.

Mezinárodní program Ekoškola je fenoménem udržitelnosti a zodpovědného přístupu k životnímu prostředí, který má v České republice obrovský vliv. Program se zaměřuje na vedení dětí a učitelů k udržitelnějšímu způsobu života a tím jim umožňuje aktivně a samostatně zlepšovat prostředí, ve kterém žijí. Tento program je největší svého druhu na světě i v České republice a jeho účinky jsou neocenitelné. Program Ekoškola není jen o tom, jak snížit množství odpadu nebo šetřit energií. Je to filozofie, která poskytuje mladým lidem motivaci a sílu k tomu, aby se stali aktivními ochránci okolí a celého světa. Program vytváří generaci ekologicky uvědomělých občanů, kteří jsou odhodláni pozitivně ovlivňovat svět kolem sebe. V České republice funguje program od roku 2005 pod koordinací vzdělávacího centra TEREZA a je do něj zapojeno přes 400 škol a přibližně 70 000 žáků a učitelů.

TEREZA je nevládní organizace, která začala s pasením tří koz, 17 ovcí a praktickou ochranou Prokopského území v Praze r. 1979. Dnes vzdělává přes 200 000 dětí, spolupracuje s více než 1000 škol a 10 000 rodičů si od nás bere tipy, jak smysluplně trávit čas se svými dětmi. TEREZA se zaměřuje na koordinaci několika mezinárodních vzdělávacích programů (Ekoškola, GLOBE, Mladí reportéři pro životní prostředí, Les ve škole…) a zároveň vytváří vzdělávací know-how pro učení venku (Učíme se venku, Jděte ven) a klimatické vzdělávání.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy