Home Názory Vláda stále neřeší drahé potraviny!

Vláda stále neřeší drahé potraviny!

Premiér Fiala a ministr zemědělství Výborný se po dvou letech probrali a zjistili, že na trhu s potravinami není všechno košer a že v zahraničí se nakupuje lépe a levněji. Na to přišli až teď? Naše Přísaha to říká dávno a podala kvůli tomu dokonce už v březnu podnět na antimonopolní úřad.

Dlouhodobě tvrdíme, že oligopoly ohýbají trh a škodí konkurenci. Osm velkých řetězců ovládá trh a prodává až 85 % veškerých potravin. Lehce si pak může diktovat ceny. A naše ministerstvo? Místo, aby zakročilo jako třeba ve Francii a zdanilo je sektorovou daní z nadměrných zisků, tak jen zvedlo prst, přátelsky jim domlouvá a spoléhá na antimonopolní úřad. Ten je ale zjevně bezzubý a jeho předseda Petr Mlsna v ČT prohlásil, že podle něj trh funguje skvěle. K tomu nám teď ERÚ zdraží energie a výsledek? Ceny jídla zas poletí nahoru. To je celé špatně!

Přísaha dlouhodobě navrhuje jasné kroky, jak situaci s drahými potravinami řešit! Snižme tak jako v jiných zemích výrazně DPH na potraviny (u základních přechodně až na nulu), provádějme pravidelné a důsledné kontroly a v případě pochybení zaveďme sektorovou daň z nadměrných zisků!

Karolína Kubisková, místopředsedkyně Přísahy

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here