Teprve třetí běžec v historii vyhrál závod Muže proti koni

Neuvěřitelné. Běžec Ricky Lightfoot se stal třetím člověkem od roku 1980, který vyhrál závod Muže proti koni. Ricky porazil 1000 lidí a 50 jezdců s koňmi na 36kilometrové trase waleskou divočinou, kterou zdolal v čase 2:22,23. Po sobotním závodu řekl, že před akcí nespal 29 hodin.

Než 37letý Ricky Lightfoot prokázal, že víc nohou nemusí znamenat větší rychlost, vstával v pátek v šest hodin ráno na ostrově Tenerife, největším ze sedmi Kanárských ostrovů a v jednu hodinu po půlnoci nastoupil do letadla do britského Manchesteru. V sobotu ve čtyři hodiny ráno po přistání se vydal do okresu Powys ve Walesu, aby v 11 hodin stihnul být na startovní čáře v Llanwrtyd Wells.

Ricky Lightfoot těsně před cílem

Po překročení cílové čáry neměl atlet měřící 1,93 m tušení, zda vyhrál, protože lidé a zvířata se pohybují po trochu jiných trasách. Prvního jezdce na koni porazil o více než dvě minuty.

»Je skvělé vyhrát závod a porazit koně,« sdělil Ricky BBC a dodal, že se před akcí cítil sebevědomě. »Říkal jsem si, že bych toho koně mohl trochu prohnat«, dodal.

»Na koni jsem nikdy nejel. Ale jednou jsem v zábavním parku jel na oslovi,« zavzpomínal Lightfoot po závodu a zanedlouho s výhrou 3500 liber (asi 100 000 tisíc korun) odjel otec dvou dětí do domovského Maryportu v Anglii, protože v neděli v půl osmé ráno musel být zpět v práci, kde pracuje jako hasič.

Vlevo Ricky Lightfoot, se svým šéfem a trenérem Deanem Pepperem

Závod, který se kvůli pandemii vrátil po dvou letech, začínal na asfaltu, ale vedl po lesních cestách a otevřených vřesovištích.

»V závodu v Powys, který se pořádá od roku 1980, člověk porazil koně s jezdcem poprvé v roce 2004 a naposledy v roce 2007,« dodal ředitel závodu Mike Thomas, k novému pohodovému vítězství Rickyho Lightfoota.

Hlavní výhra pro běžce, který porazí prvního koně a jezdce, začíná na 500 librách a každý rok, kdy se závod koná, se zvyšuje o 500 liber, dokud ji někdo nevyhraje. Podobné akce se konají i ve Skotsku, na Novém Zélandu a v americké Arizoně.