Díky ochranářům a Místu pro přírodu přibylo vzácného hořečku nahořklého

Na nevelkém svahu návrší Horky u Kounic na Nymbursku přibylo díky péči ochranářů přírody kriticky ohroženého hořečku nahořklého. Loni jich na místě rostlo jen několik, nanejvýš pár desítek. Letos díky kosení a vyhrabávání stařiny vykvetlo přes 100 rostlin. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) loni koupil v rámci své kampaně na záchranu cenných lokalit zhruba třicetiarovou oblast Horky, informoval za Český svaz ochránců přírody Jan Moravec. Dlouhodobá kampaň nese název Místo pro přírodu.

»Kdysi poměrně běžná rostlina suchých pastvin má dnes v České republice jen posledních pár desítek lokalit,« uvedl Pavel Brodecký z Velkojaroměřského pozemkového spolku, který se o Horky stará. Hořečky podle něj potřebují dostatek prostoru. »Jako dvouletka potřebují, aby první rok měla semínka kde vyklíčit a vytvořit rostlinky s přízemní růžicí listů, které následující rok vykvetou a postarají se o tvorbu semen pro další generace,« řekl Brodecký. Rozmnožování hořečku pomáhá vyřezávání některých náletových dřevin a hlavně kosení a vyhrabávání stařiny a mechů.

Hořeček nahořklý je zhruba 30 centimetrů vysoká mírně rozvětvená bylina se světle fialovými zvonkovitými květy, dlouhými cca jeden až jeden a půl centimetru, která kvete především v září. »Na Horkách rostou a žijí další vzácné druhy, především rostlin a hmyzu,« sdělil Jan Moravec z ČSOP a koordinátor kampaně Místo pro přírodu. »Díky péči pozemkového spolku se jim tu daří stejně jako hořečkům. Stráň je o to cennější, že je v podstatě ostrovem uprostřed intenzivně zemědělsky obhospodařovaných lánů a opuštěných zarůstajících pozemků, kde také mnoho rostlin a živočichů nepřežije. Záchrana takovýchto míst má tak význam nejen pro zachování několika vzácných druhů, ale i ve zcela praktické rovině. Právě zde mohou přežívat a odtud se mohou do okolí šířit třeba opylovači, nebo predátoři, pomáhající pak zemědělcům v boji s nejrůznějšími škůdci bez nutnosti používání chemie,«  dodal Moravec.

Další kosení a hrabání chystají na Horkách na polovinu listopadu. Pokud by někdo chtěl zdejším hořečkům, motýlům či samotářským včelám pomoci, nechť kontaktuje Pavla Brodeckého (pagan@paganfolk.cz). Každá ruka je vítána, sdělil ČSOP.

V kampani Místo pro přírodu loni získal ČSOP 26 pozemků, či jejich částí, o celkové výměře téměř 10 hektarů. Výkupem ohrožených přírodně cenných pozemků či míst, na které se svaz snaží přírodu navracet, se doposud podařilo za 19 let zachránit přes 180 hektarů ploch.

(mac)

FOTO – mistoproprirodu.cz, wikipedia/(CC BY-SA 3.0) a GNU FDL/Jgrahn

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy