Home Pel mel Věda a příroda STŘÍPKY Z NAŠÍ KRAJINY: Neveklov a okolí

STŘÍPKY Z NAŠÍ KRAJINY: Neveklov a okolí

Ptáte-li se na výlet pro samotáře ve středních Čechách, které jsou hojně využívány turisty z hlavního města, ukážu vám klidný kout Středočeského kraje, který mnozí přehlíží, když spěchají za známějšími turistickými cíli. Neveliké město Neveklov najdete mezi dvěma řekami: Vltavou a Sázavou. Jeho okolí je obklopeno lesy s rozhlednami, koupacími místy na Slapech, drobnými rybníky, a hlavně pěknou krajinou, kde není rozhodně ‚hlava na hlavě‘. Jeho středem je městečko Neveklov, které leží mezi vodní nádrží Slapy, řekou Sázavou, Benešovem, Voticemi a Sedlčany. Je to kraj lesů, pastvin, slunných strání se zajímavou flórou a faunou, s výchozy rozmanitých hornin, drobných památek a rozhleden. Na své si zde přijdou cyklisté, kteří vyhledávají členité terény – jízda na kole je totiž podobná hrbům velblouda stylem »nahoru-dolů«.

Neveklov je město v okrese Benešov. Žije v něm přibližně 2 700 obyvatel a správní území města obce měří 5 445 ha. Ve vzdálenosti 12 km východně leží město Benešov, 14 km jihozápadně město Sedlčany, 25 km západně město Dobříš a 27 km severně město Říčany. Západně od města protéká Tloskovský potok, který je levostranným přítokem Janovického potoka. Předpokládaný původní tvar názvu města byl Nevyklov nebo Neviklov a odvozen byl ve významu Nevyklův dvůr.

První písemná zmínka o městě pochází z roku 1285, ve kterém Jindřich z Rožmberka prodal neveklovské panství za tři sta hřiven stříbra zderazskému klášteru. Jindřich od kláštera dostal jen 260 hřiven, ale ve smlouvě si vymínil, že se v Neveklově může třikrát ročně ubytovat spolu s doprovodem v počtu 20–24 osob.

Za druhé světové války se město stalo součástí vojenského cvičiště Zbraní SS Benešov a jeho obyvatelé se museli 31. prosince 1943 vystěhovat. Co o tom vědí dnešní mladí lidé? Řekl bych, že nic, a možná ani to nechtějí vědět, aby si nepokazili dojem o našich dnešních přátelích.

Milovníky koupání láká Slapská přehrada. Tady sice sami nebudete, ale poradíme vám místa, kde se dá příjemně vykoupat s přiměřeným množstvím lidí. Jedním takovým místem je koupací místo u hotelu Laguna. Je zcela odřízlé od civilizace a pravděpodobně jde o vůbec poslední polodivoké koupání na Slapech. Za vstup ani parkování se neplatí, občerstvení zajišťuje letní stánek a voda je zde příjemná. U hotelu najdete travnatou pláž, kousek dál je písečná pláž s kaménky. Dno je kamenité, proto doporučujeme boty do vody.

Dalším místem, kde se dá koupat je pláž u kempu Nová Rabyně, kde se za vstup se platí, anebo na Měříně. Kdo má rád pohled z výšky neměl by si nechat ujít výstup na některou z rozhleden v oblasti. Vystoupat můžete na Neštětickou horu, Drahoušek, Drtinovu rozhlednu, Veselý Vrch a k výletu lákají i vyhlídky na řeku Vltavu – vyhlídka opata Zavorala, Albertova vyhlídka, Šemíkův skok nebo nádherná vyhlídka Na Vrchovnici.

Z památek si pozornost zaslouží mnohdy neznámé zámky jako jsou Vrchotovy Janovice, Jablonná, Lešany, Radíč nebo Osečany. Z hradů se dochovaly mnohdy jen skrovné zbytky s pozůstatky zdí. Poměrně známou zříceninou je hrad Ostromeč nad řekou Vltavou, za Týncem nad Sázavou byste našli Zbořený Kostelec. Zachovalá je gotická tvrz Mrač, naproti tomu z hradu Kožlí se dochovaly zbytky hradních zdí a terénní nerovnosti.

Za objev stojí i různé přírodní zajímavosti, jako je Soudný kámen u Sedlčan, Bílá Skála u Nalžovic, přírodní park Střed Čech a projít se můžete i v parku zámku Konopiště nebo Vrchotovy Janovice. Ano, příroda je tady opravdu krásná! Už během středověku zde vznikl mozaikovitý ráz krajiny, mnohé původní lesy byly nahrazeny zemědělskými plochami, které během posledních padesáti let nabyly na velikosti a žel, na jednotvárnosti. Avšak v okolí vodních toků, hlavně Vltavy a dolního toku Sázavy, se zachovaly teplé stráně se suchomilnými trávníky a množství nejrůznějších suchomilných, mnohdy i vzácných rostlin. Na skalních výchozech, a těch zde není málo, se zachovaly i teplomilné doubravy s bělozářkou větevnatou a vzácně i s lilií zlatohlávkem.

Krásná příroda, krásné památky a krásní lidé – to je Neveklovsko, které mělo za okupace zmizet. Pamatujte si to!

Václav Ziegler       

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here