Zámořské týmy si zastřílely. Kanada ale se Slovinskem prohrála první třetinu

Velké překvapení v »naší« skupině B hokejového mistrovství světa? Jednu třetinu to tak v Rize vypadalo, ale Kanada po první přestávce veškeré naděje milovníků překvapení rozptýlila. Proti Slovinsku sice nečkaně prohrála první třetinu 0:1, ale nakonec slaví druhou výhru na turnaji. Outsidera dnes porazila 5:2. Ještě více si v úvodním dnešním duelu skupiny A v Tampere zastříleli hokejisté Spojených států amerických, kteří dali Maďarům sedm branek.

Slovinsko po včerejším debaklu 0:7 od Švýcarů konečně rozvlnilo síť, a to hned dvakrát, i když střelec byl jen jeden – Jan Drozg. Obrat »Javorových listů« dirigoval nečekaný muž – obránce MacKenzie Weegar, který dal gól a na dva nahrál.

Také Američané paradoxně s outsiderem prohrávali, když se v páté minutě trefil Sofron. Jenže Američané na otočku nečekali do druhé třetiny, ale obrátili skóre dvěma brankami ještě v té první. Dvěma góly řídil vítězství Američanů Nick Bonino, ještě lepší bilanci kanadských bodů má Rocco Grimaldi (1+2).

Maďaři, kteří v sobotu prohráli s Dánskem 1:3, přitom do zápasu dobře vstoupili. Ve 4. minutě se do gólové šance dostal Bartalis, skórovat se mu nepodařilo, ale v pokračující akci otevřel účet Sofron. »Začali jsme vlažně a dokázali si, že proti žádnému soupeři nesmíme nic podcenit. Po gólu jsme se však vrátili k naší hře a zvítězili,« řekl útočník Američanů Alex Tuch.

V odpoledním duelu skupiny A v Tampere se diváci dočkali prodloužení. Lépe ho zvládli Dánové, kteří zdolali Francii 4:3 v prodloužení a po dvou zápasech jsou neporažení. Hrdinou duelu byl pro tým z Jutského poloostrova útočník Patrick Russel, který v čase 61:43 využil přesilovou hru, mimochodem již třetí v zápase. Francouzi tak na rozdíl od zahajovacího duelu turnaje proti Rakousku bod navíc z prodloužení nebrali.

Sérii naopak drží v »naší« skupině Švýcaři, kteří po výhře 7:0 nad Slovinskem ani v dnešním duelu proti Norsku neinkasovali. Výhra 3:0 udělala největší radost gólmanu Mayerovi, který »stáhl roletu« a navázal tak na kolegu Genoniho, jemuž se podobný kousek povedl včera.

Ve večerních duelech kralovali favorité. Ve skupině B si česká reprezentace poradila s Kazachstánem 5:1 (více zde), v »áčku« dokonce Švédové ke svým pěti vstřeleným gólům do sítě Rakušanů ani jednou neinkasovali.

* * *

Skupina A (Tampere):

USA – Maďarsko 7:1 (2:1, 2:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 7. A. Tuch (Grimaldi), 19. Bonino (Grimaldi), 24. Bonino (Garland, Perunovich), 34. Gauthier (Coronato, Hutson), 42. Mackey (Eyssimont, Garland), 45. Grimaldi, 57. L. Tuch – 5. Sofron (Szabó, Bartalis). Rozhodčí: Frandsen (Dán.), Hunnius (Něm.) – Cattaneo (Švýc.), Wyonzek (Kan.). Vyloučení: 0:2. Využití: 1:0. Diváci: 5258.

Francie – Dánsko 3:4 v prodl. (0:2, 3:1, 0:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 26. Leclerc (Rech, Boudon), 29. Rech, 40. Addamo (Boscq, Gallet) – 9. N. Ehlers (M. Lauridsen, N. Jensen), 19. Boedker (Jensen Aabo, Bau Hansen), 31. Olesen, 62. Russel (M. Lauridsen, N. Ehlers). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Kaukokari (Fin.) – Davis (USA), Ondráček (ČR)⁠. Vyloučení: 4:3, navíc Claireaux (Fr.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:3. Diváci: 4542.

Švédsko – Rakousko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. P. Lindholm (Berggren, Pudas), 27. Sörensen (J. de La Rose, Tömmernes), 39. Nemeth (Petersson, P. Lindholm), 52. Carlsson (Raymond, A. Nylander), 54. Everberg (Bengtsson, Nemeth). Rozhodčí: MacFarlane (USA), Ansons – Zunde (oba Lot.), Hautamäki (Fin.). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 5950.

Slovinsko – Kanada 2:5 (1:0, 0:3, 1:2)

Branky a nahrávky: 4. Drozg (Jeglič, Verlič), 56. Drozg (Ograjenšek, Gregorc) – 22. Carcone (Weegar, McBain), 28. Joseph (Toffoli, Fantilli), 39. Lucic (Glass, Weegar), 54. Weegar (Toffoli, Middleton), 55. McBain (Carcone, Neighbours). Rozhodčí: Hürlimann (Švýc.), Schrader (Něm.) – Constantineau (Fr.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 3380.

Norsko – Švýcarsko 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Simion (Miranda, Glauser), 20. Glauser (Miranda, Simion), 58. Niederreiter (Ch. Bertschy, Richard). Rozhodčí: Sewell (Brit.), Hribik – Hynek (oba ČR), Briganti (USA). Vyloučení: 6:7. Bez využití: Diváci: 3232.