Home Zahraničí Náhorní Karabach zanikne 1. ledna 2024

Náhorní Karabach zanikne 1. ledna 2024

Vlajka Republiky Arcach, dříve Náhornokarabašská republika FOTO - pixabay

Prezident neuznané Náhorněkarabašské republiky Samvel Šahramanjan podepsal dekret o ukončení její existence. Obyvatelstvu se nařizuje, aby zvážilo podmínky reintegrace navržené Baku a samo se rozhodlo, zda zůstane, uvádí se v dokumentu, jehož obsah cituje server 24news.am.

»Do 1. ledna 2024 se rozpustí všechny státní instituce a organizace v jejich resortní podřízenosti a Republika Náhorní Karabach (Arcach) přestane existovat. Obyvatelstvo Náhorního Karabachu, včetně obyvatelstva mimo republiku, se po vstupu tohoto dekretu v platnost seznámí s podmínkami reintegrace předloženými Ázerbájdžánskou republikou, aby mohlo učinit nezávislé a individuální rozhodnutí o možnosti setrvání (návratu) v Náhorním Karabachu,« uvádí se v dekretu.

Arménský premiér Nikol Pašinjan se domnívá, že v Náhorním Karabachu v nejbližších dnech nezůstane žádné arménské obyvatelstvo. »Analýza ukazuje, že v nejbližších dnech v Náhorním Karabachu nezůstane žádný Armén. Jedná se o přímou akci etnické čistky a deportace, před kterou mezinárodní společenství již dlouho varujeme,« řekl.

Podle arménského vicepremiéra Tigrana Chačatrjana přišlo do Arménie z Náhorního Karabachu již více než 66 000 lidí, což je více než polovina obyvatel 120tisícového regionu. Asi 11 000 z nich již bylo poskytnuto ubytování, někteří z uprchlíků pomoc státu nepotřebují.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here