Home Zahraničí Podíl zemí BRICS na světovém HDP se od ledna 2024 zvýší na...

Podíl zemí BRICS na světovém HDP se od ledna 2024 zvýší na 30 %

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Podíl zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika) na světovém HDP se od ledna 2024, kdy se k organizaci připojí Argentina, Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, zvýší na 30 % oproti současným 26 %, uvádí výzkumná zpráva indické státní banky.

Souhrnný podíl nových šesti členů BRICS na celosvětovém hospodářském výkonu v současnosti činí 4 %, zatímco národní HDP dosahuje 4 % v Saúdské Arábii, po 2 % v Argentině, Spojených arabských emirátech a Egyptě a 1 % v Íránu. HDP Etiopie nebude mít na růst podílu BRICS na globálním HDP téměř žádný vliv, napsal list Economic Times s odvoláním na poznámku banky.

V současné době příspěvek Číny k souhrnnému HDP BRICS dosahuje 70 %, Indie 13 %, Ruska 8 %, Brazílie 7 % a Jihoafrické republiky 2 %, což podle banky zcela odpovídá podílu BRICS na globálním HDP ve výši 26 %.

Největší dopad bude mít vstup šesti nových členských států do BRICS na podíl na celosvětové produkci ropy, který se zvýší na 40 % ze současných 18 %, což by mělo potenciálně změnit pravidla hry pro platební systém a určování cen, uvádí se v poznámce.

Podobně se zvýší podíl zemí BRICS na světovém obchodu se zbožím z 20 % na 25 % a podíl na světovém obchodu se službami z 12 % na 15 %, uvedla banka a dodala, že jejich podíl na světových devizových rezervách se zvýší o 600 bazických bodů na 45 %. Kromě toho se uskupení BRICS rozšíří o šest nových členů a v roce 2024 bude kontrolovat 46 % světové populace.

Rozhodnutí o vstupu Argentiny, Egypta, Etiopie, Íránu, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů do BRICS přijaté na summitu organizace v Johannesburgu vstoupí v platnost 1. ledna 2024.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here