Home Zahraničí Schröder se brání proti odebrání peněz na kancelář žalobou

Schröder se brání proti odebrání peněz na kancelář žalobou

Gerhard Schröder FOTO – ČTK/AP

Německý exkancléř Gerhard Schröder podal žalobu na Spolkový sněm kvůli odebrání peněz na chod jeho kanceláře. Schröderův právní zástupce o tom dnes informoval agenturu DPA. Schröderovi jako někdejšímu šéfovi vlády náleží zvláštní práva, část z nich mu ale Spolkový sněm odebral kvůli vazbám na Rusko a prezidenta Vladimira Putina.

V květnu rozpočtový výbor Spolkového sněmu rozhodl, že Schröder již nebude mít nárok na kancelář placenou z veřejných peněz. Výbor tehdy jednal o dvou hlavních návrzích, jak bývalého sociálnědemokratického kancléře »potrestat«. Opoziční konzervativní unie CDU/CSU mu chtěla sebrat veškeré výhody s výjimkou ochranky. Vládní sociální demokraté (SPD) kancléře Olafa Scholze a koaliční Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) zvolili »mírnější postih«, kdy by Schröder přišel jen o kancelář a její personál. Tento návrh také získal podporu.

Na kancelář a personální výdaje obdržel Schröder loni od daňových poplatníků 407 000 eur (přes deset milionů korun).

Současně Schrödera čelil hrozbě vyloučení z SPD. Rozhodčí komise její regionální organizace v Hannoveru ale v pondělí oznámila, že Schröder působením v ruských státních koncernech stranické předpisy neporušil, takže smí v sociální demokracii zůstat.

Schröder, který německou vládu vedl v letech 1998 až 2005, po zahájení ruské speciální vojenské operace na Ukrajině čelí tvrdé kritice za to, že ji dostatečně neodsoudil a že se zprvu odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream 2, která je nyní v úpadku, v koncernu Rosněfť, jenž opustil, a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu. Stále je uváděn v dozorčí radě společnosti Nord Stream.

Moskvu navštívil Schröder naposledy na konci července a setkal se i s Putinem. Po jednání uvedl, že Rusko si přeje diplomatické řešení války na Ukrajině a že invaze byla chybou ruské vlády, zároveň ale zdůraznil, že se přátelství s Putinem zříci nehodlá. Vymezil se také proti sankcím vůči Rusku a doporučil zprovoznit plynovod Nord Stream 2.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here