Slovensko zjistilo zvýšený obsah pesticidů v pšenici z Ukrajiny

V dovážené pšenici z Ukrajiny, která prochází územím Slovenska, byl zjištěn zvýšený obsah pesticidů. Oznámil to ve středu slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan.

»Předtím, než jsme začali plombovat všechny kamiony s ukrajinským obilím při tranzitu přes Slovensko, jsme odebrali poměrně velký vzorek ukrajinského obilí a tři nezávislé akreditované laboratoře potvrdily vysoké hladiny reziduí pesticidů. Do konce tohoto týdne budeme mít výsledky speciálních analýz, abychom zjistili, zda vzhledem k míře koncentrace mohou mít nebezpečné účinky na lidské zdraví,« citovala ministra agentura TASR.

Zásilka pšenice, v níž byly pesticidy nalezeny, byla zadržena. »Jedná se o 1500 tun pšenice,« uvedl Vlchan.

Slovensko nedávno zpřísnilo kontroly tranzitu plodin z Ukrajiny. Od 4. dubna dochází k povinnému zaplombování kamionů, které je přes území republiky převážejí. Toto opatření bylo přijato především kvůli ochraně národního trhu. Ukrajinské zemědělské produkty jsou mnohem levnější než slovenské. Proto mají místní obchodníci tendenci zpětně nakupovat ukrajinskou pšenici, která směřuje například do afrických zemí, a prodávat ji na Slovensku s velkým ziskem. Podle ministerstva zemědělství to může vést k bankrotu slovenských zemědělců.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy