Home Domácí Babiš: Voliči vyslyšeli apely, že jde o referendum o vládě. Fiala to...

Babiš: Voliči vyslyšeli apely, že jde o referendum o vládě. Fiala to odmítá

FOTO - ČTK/Michaela Říhová

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš je zatím spokojený s výsledky senátních voleb. Voliči vyslyšeli apely, že by volby mohly být referendem o vládě, řekl novinářům při příchodu do volebního štábu na pražském Chodově. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) naopak odmítl, že by se jednalo o »referendum«. A pokud ano, je prý spokojený.

»Vypadá to nadějně. Myslím, že hlavně co se týče senátních voleb, tak to je velice dobrá zpráva. Vypadá to, že voliči nás vyslyšeli, že by to mohlo být takové referendum o vládě,« uvedl Babiš. Po sečtení dvou třetin senátních okrsků má ANO šanci na 18 senátorů, vládní strany přes propad STAN až na 22. Hnutí SPD z postupových míst vypadlo.

Za skvělý a až nečekaný výsledek považuje to, že v obvodě Jihlava do druhého kola senátních voleb postoupí vedle předsedy horní komory Miloše Vystrčila (ODS) také kandidátka ANO Jana Nagyová. Někdejší Babišova poradkyně je spolu s ním obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Průběžná účast v komunálních volbách činila přes 46 procent, v senátních přes 42 procent. Babiš uvedl, že očekával účast vyšší. »Ale údajně rostou houby, takže asi lidi šli na houby,« řekl s úsměvem.

Podle prvního místopředsedy hnutí Karla Havlíčka bude pro ANO úspěchem cokoli, co bude lepší než výsledek před čtyřmi lety. Výsledky v Senátu jsou podle něj pro ANO vysoko nad očekáváním. Za skvělé by považoval i druhé místo v Praze. Zdůraznil, že v komunálních volbách bude záležet nejen na výsledku, ale i na povolebním vyjednávání. V Praze by podle něj měli vyjednávat o případné koalici volební lídr Patrik Nacher a případně pražský předseda hnutí Ondřej Prokop.

»Jsme pokorní v tuto chvíli. Je fakt, že to vypadá poměrně dobře pro nás,« poznamenal. I nadále volby do Senátu a ve velkých městech považuje za referendum o vládě.

To premiér Fiala opakovaně odmítl, že by voliči pojali hlasování jako referendum o kabinetu. »Není to referendum, jestli je, nevypadá to s vládními stranami špatně,« konstatoval navzdory evidentnímu úspěchu hnutí ANO. »Zatím v Praze a Brně vedeme. Nechci to zakřiknout. Zdá se, že proti volbám před čtyřmi roky právě v krajských městech posílíme. Teď to vypadá na lepší výsledek v Budějovicích, Brně, Praze. Počkáme s pokorou, až bude vše sečteno,« řekl Fiala.

(pk)

Předchozí článekV Karviné dostala vláda »na frak«. Dva zastupitelé pro SPOLU, a tím to hasne
Další článekLidé chtěli změnu, ale nepřišli k volbám, lituje Volfová. Mandáty si však pochvaluje

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here