ČR myslí i na digitální nomády. Nový program ekonomické migrace

Tzv. digitální nomádi, tedy cestovatelé za prací, získají jednodušeji než dřív oprávnění k pobytu v České republice. Počítá s tím nový program ekonomické migrace, který schválila vláda. Týká se vysoce kvalifikovaných pracovníků v oboru informačních technologií (IT), kteří vzhledem k charakteru práce nemohou být v klasickém pracovně-právním vztahu.

Digitální nomádi poskytují IT služby zpravidla přeshraničně a/nebo na projektové bázi. Potřebují k tomu telekomunikační prostředky, na samotném místě výkonu práce až tak nezáleží. Tito lidé přitom často pracují na více projektech na různých místech světa současně, může jít o jednorázovou aktivitu.

»Pandemie covidu-19 zásadně změnila nejen cestovní ruch, ale také pracovní trh. Programátoři už nemusí chodit do kanceláří a mohou pracovat z domova. Věřím, že program pro digitální nomády pomůže nalákat do ČR IT odborníky. To pomůže nejen IT, ale i cestovnímu ruchu. Digitální nomádi patří mezi nejlépe placené experty, budou utrácet za restaurace a zábavu v místě pobytu, ale hlavně budou vyrážet na výlety po ČR,« říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

Program Digitální nomád se má v současné době týkat pracovníků z Austrálie, Japonska, Kanady, Korejské republiky, Nového Zélandu, Velké Británie a Severního Irska, Spojených států amerických a Tchaj-wanu. Tedy zemí, z nichž mobilní IT experti nejčastěji pocházejí a které nepředstavují pro ČR bezpečnostní riziko. Pokud by bylo třeba, a umožnila by to i bezpečnostně-integrační situace, seznam států by se upravil.

»Země, kterých se program Digitální nomád týká, jsou pro ČR důležité, i co se týče zahraničních turistů. Pocházejí z nich často velmi bonitní hosté, kteří měli i před koronavirovou pandemií o ČR velký zájem. A jak ukazují čísla za letošní první čtvrtletí, do ČR se turisté z těchto zemí také vracejí. Pokud u nás budou mít třeba příbuzné s dobrou pracovní zkušeností, může je to o to víc namotivovat k objevování krás ČR. Vysoce kvalifikovaní zahraniční pracovníci v ČR samozřejmě znamenají také tvorbu HDP ze strany IT podniků a příjmy nejen z daní od lidí, kteří využívají tuzemské statky a služby,« říká ředitel marketingu a zahraničních zastoupení České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.

Zájemce o digitální nomádství bude moct žádost o pobytové oprávnění – buď za účelem podnikání (OSVČ) nebo »ostatní« (zaměstnanec zahraniční společnosti s možností vzdálené práce) – podat na zastupitelském úřadu České republiky v zahraničí. Spolu s ním tak budou moct učinit i nejbližší rodinní příslušníci včetně nezletilých dětí. Žádost by měl daný úřad vyřídit do 45 dnů od podání. Proto, aby se IT odborník mohl programu zúčastnit, bude muset mimo jiné doložit ekonomickou samostatnost. Tedy prokázat příjmy ve výši alespoň 1,5násobku průměrné hrubé roční mzdy vyhlášené sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí. Podrobnější informace k programům ekonomické migrace jsou na webu Ministerstva průmyslu a obchodu.

(zmk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. ❗️🇨🇿🇺🇦Koupil si byt za peníze pro Ukrajince. Vláda vyčlenila pražské nadaci Help Ukraine peníze na integraci ukrajinských migrantů, zakladatel organizace je ale zpronevěřil.

    💰Nadace Help Ukrajine v čele s Vladimírem Gergelem dostala od Ministerstva školství zhruba dvacet milionů korun, které byly určeny na otevření Komunitního centra Roztyly pro integraci ukrajinských dětí a jejich rodičů.

    📌Později se ale zjistilo, že Gergel krátce po poskytnutí peněz poslal na účet své matky dva miliony korun a vybral šest milionů v hotovosti. Následně si koupil byt v pražském Braníku, jehož cena činí zhruba osm milionů korun.

    🗣„V průběhu června obvinili kriminalisté jednoho muže z trestného činu dotační podvod, vyšetřování případu nadále pokračuje,“ sdělil mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

    Sledujte @neCT24 | 42TCen.cz

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy