Home Domácí Dilema měst a obcí: pomoci dopravním podnikům, nebo zdražit jízdné? Co na...

Dilema měst a obcí: pomoci dopravním podnikům, nebo zdražit jízdné? Co na to stát?

ILUSTRAČNÍ FOTO – ČTK/Luděk Peřina

Pokračující zdražování energií a paliv se přirozeně negativně projevují také v dopravě. Sdružení dopravních podniků ČR dnes varovalo, že náklady městských dopravních podniků letos vzrostou o přibližně o 1,5 miliardy korun. Pokud jim je města nebo stát nepomohou kompenzovat, přijde zřejmě na řadu výrazné zvýšení jízdného.

»Náklady na provoz městské hromadné dopravy neustále rostou a dopravci za poslední roky vyčerpali úsporná opatření. Ztráty tak musí kompenzovat zřizovatelé, tedy města, nebo je ve hře zvýšení ceny jízdného,« uvedl dnes pro ČTK předseda sdružení Tomáš Pelikán.

Města a obce letos ovšem pokryjí nárůst nákladů dopravních podniků asi ze dvou třetin, o zbylou část se tak budou muset zřejmě postarat samotní dopravci. Podle statistik má největší podíl na zvýšení nákladů rostoucí cena elektřiny.

Řada měst v minulých letech investovala hodně peněz na modernizaci vozového parku či koupi nových a k přírodě a životnímu prostředí šetrných vozidel. »Nyní nevíme, zda nám v našich rozpočtech zbude dostatek prostředků na jejich provozování a údržbu,« posteskl si primátor statutárního města Pardubice a člen předsednictva Svazu měst a obcí ČR Martin Charvát.

Řešením by podle svazu mohl být vládní kompenzační balíček. Ten by měl městům pomoci při sanování současných ztrát a města by tím nemusela řadu svých dopravních služeb rušit či minimálně omezovat.

Náklady na energie rostly dopravcům už loni. Situaci dopravních podniků zhoršuje i skutečnost, že navazuje po pandemii covidu. Během ní podle sdružení ubylo v MHD více než 34 procent cestujících a celková ztráta dopravních podniků přesáhla 1,8 mld. Kč.

Některé dopravní podniky i proto zdražovaly jízdné už na začátku letošního roku, ceny jízdenek stouply například v Českých Budějovicích, v Plzni či Opavě. V některých dalších městech pak navýšily kompenzace radnice.

(ici)