Některý starosta je i Starosta, mnohým starostům to ale vadí

AKTUALIZOVÁNO

Další člověk ze STAN má obrovský problém. Dokonce rozpoutal akci starostů s malým »s« k odstranění slova »Starostové« z názvu hnutí. Starosta Poděbrad na Nymbursku Jaroslav Červinka akceptuje výzvu, aby kvůli svým výrokům o Romech odstoupil z kandidátky do komunálních voleb, a bude o ní přemýšlet.

K odstoupení z kandidátky ho podle serveru iDnes.cz vyzvalo svým usnesením oblastní sdružení STAN Nymburk. Předseda STAN Vít Rakušan na Twitteru uvedl, že pokud Červinka neodstoupí z kandidátky, odvolá ho z ní. Dozorčí rada hnutí podle něj podala podnět na pozastavení Červinkova členství ve STAN, zabývat se jím bude nejbližší předsednictvo.

Měli by se střílet…

Poděbradský starosta na červnovém jednání městského zastupitelstva hovořil o někdejší důtce od okresního úřadu. Uvedl, že ji dostal za výroky při dopravní nehodě v roce 2001, kterou způsobili psi vlastnění romským občanem.

»Já jsem pak pronesl onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy,« řekl. Při vysvětlení na policii pak tehdy odmítl, že by měl sklony k rasismu a že by chtěl Romy střílet.

Organizace RomanoNet vyzvala vedení STAN ke stažení Červinky z kandidátky. Zároveň oznámila, že na starostu podá trestní oznámení. Oblastní sdružení Nymburk, pod nějž poděbradská buňka STAN spadá, přijala usnesení, podle nějž by Červinka měl z kandidátky odstoupit. Na připravené kandidátce Červinkovi náleží pozice lídra a měl by obhajovat křeslo starosty.

»Oblastní sdružení se usneslo, jak se usneslo. Já to jejich rozhodnutí akceptuji a budu o něm přemýšlet,« řekl Červinka.

Rakušan starostovy výroky už dříve označil za absolutně nepřijatelné. Situací se zabývala středočeská organizace STAN, od výroku se distancovala, ale přijala Červinkovu omluvu, kterou zveřejnil na Facebooku.

»Poděbradský průšvih řešíme. V úterý jsem nejen já jasně řekl, že výrok pana starosty je neakceptovatelný. Ve středu dozorčí rada hnutí podala podnět na pozastavení členství pana Červinky, zabývat se jím bude nejbližší předsednictvo,« napsal šéf hnutí na Twitteru.

Rakušan uvedl, že se ve čtvrtek na jeho popud sešla oblastní organizace a vyzvala Červinku, aby odstoupil z kandidátky. »Pokud to neudělá, odvolám ho z ní, jak jsem mu včera (v pátek) osobně řekl. Vnímám volání po rychlých a ‚exemplárních‘ krocích,« dodal.

Červinka ve středu řekl, že jeho výrok o Romech byl hloupý před lety, kdy ho učinil, i nyní, když ho připomněl na jednání poděbradského zastupitelstva. Svou roli podle něj sehrály i emoce a únava. »Samozřejmě toho lituji, byla to moje chyba a prostě se to stalo, já se za to omlouvám a rozhodně to nebylo tak myšleno, jak to ve finále vyznělo. Ani před 22 lety, ani teď, když jsem to v nějakých emocích pod tlakem a únavě zopakoval docela nešťastně,« dodal starosta.

Název STAN je zavádějící a klamavý

Již dříve starosta města Náchoda Jan Birke (ČSSD) pro iportaL24.cz řekl, že Starostové dělají všem poctivým starostům ostudu. Není proto asi divu, že starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO) vyzvala v dopisu předsedu Rakušana, aby vládní subjekt upravil svůj název. V dopisu označuje název STAN za zavádějící a klamavý.

FOTO – Facebook

Dopis původně podepsalo dalších třiadvacet starostů. Jsou mezi nimi zastoupeny strany a hnutí – například poslankyně a starostka Sokolova Renata Oulehlová, starostky a starostové Litvínova Kamila Bláhová, České Lípy Jitka Volfová, Mimoně Petr Král, Nejdku Ludmila Vocelková, Pramenů Michala Málková (všichni ANO), Blatna Václav Beneš, Braňan Petr Škanta (oba KSČM), Postoloprt Zdeněk Pištora (zvolen za Trikolóru), Vejprt Jitka Gavdunová (ODS), Nové Role Jitka Pokorná (za STAN), Blšan Dagmar Břehovská (za ČSSD), ale i místních uskupení – Březové u Sokolova Miroslav Bouda (Radnice pro občany Březové a přidružených obcí), Pertoltic pod Ralskem Martin Smolík (www.PertolticepodRalskem.cz), Blažimi Oldřich Sodomka (Rozvoj Blažimi), Holedeče Zdeněk Krejčík (Holedeč, Holedeček, Veletice, Stránky), Hostomic Ivan Holata (Sdružení nezávislých kandidátů Za Hostomice), Světce Barbora Bažantová (SNK – pro rozvoj obce Světec), Mariánských Radčic Jaroslav Sikora (Za svobodné volby Mariánské Radčice), Ledvic Zdeněk Javůrek (NK – Ledvičáci), Měděnce Valerie Marková (Občané, my a budoucnost), Lenešic Leoš Procházka (Sdružení Nezávislých Lenešice) a Chyše Miroslav Dorňák (SNK – pro město Chyše a jeho okolí).

»Domníváme se totiž, že (název STAN) je zavádějící a klamavý. Podle našeho názoru naplňuje i rysy klamavé reklamy, protože vyvolává mylnou představu, že Vaše hnutí zastupuje starosty a vedení měst a obcí víc než ostatní politická uskupení, což není pravda. Podle informací z veřejných zdrojů není ve Vaší straně ani zastoupeno proporčně více starostů nebo komunálních či regionálních politiků než u ostatních politických stran a hnutí,« uvádí se v dopise.

Pisatelé žádají, aby při nejbližší možné příležitosti zvážilo hnutí STAN přejmenování nebo upravilo název tak, aby bylo možné jasně tuto záměnu vyloučit.

»Jak sám jistě víte, tak zájmy měst a obcí zastupuje primárně profesní sdružení Svaz měst a obcí České republiky, které je dobrovolným a nepolitickým sdružením. Hnutí Starostové a nezávislí oproti tomu pouze ‚obchodně‘ využívá dobrou reputaci a dlouhodobě dobře odváděnou práci starostů a regionálních politiků, ale zájmy obcí a měst nehájí o nic víc než ostatní politické strany,« uvádí se dále v dopise.

Odpovědí útok STAN na ANO

Mluvčí STAN Sára Beránková sdělila, že hnutí změnu názvu neplánuje. »Název hnutí odkazuje ke skutečnosti, že převážná většina našich zástupců má zkušenost z komunální politiky. Nikdy jsme netvrdili, že zastupujeme všechny starosty, tak jako hnutí ANO určitě netvrdí, že zastupuje všechny ‚nespokojené občany‘,« uvedla. Opoziční ANO navazuje na občanské sdružení nazvané Akce nespokojených občanů.

Je totiž pravda, jak z výše uvedeného seznamu vyplývá, že sedm podpisů patří zástupcům ANO, ale nelze tvrdit, že by s názvem měli problémy jen starostové z hnutí ANO nebo ti bez politické příslušnosti. Starosta Pištora, který je spoluautorem dopisu, předpokládá, že podporovatelů výzvy bude po zveřejnění přibývat. V současnosti většina z nich pochází z Ústeckého kraje. »Zatím jsme se jenom zeptali několika starostů, jestli s dopisem souhlasí, ještě nebyli osloveni všichni. Po medializaci očekávám velkou podporu od starostů měst a obcí napříč republikou i politickými stranami,« říká Pištora.

»To už jsem říkal ihned při vzniku tohoto spolčení, že je to nefér. Určitě se přidám. Člověk aby se pomalu za svou funkci styděl i když s tím spolkem nemá nic společného. Pevně věřím, že ta výzva bude obsahovat drtivou většinu podpisů ještě před komunálními volbami, aby mu to mohl pan Okamura pořádně vpálit, koho Rakušan zastupuje, když ne starosty,« vyjádřil se na Facebooku starosta městyse Jince Josef Hála (KSČM).

I když je Bařtipánová členkou hnutí ANO, není to prý iniciativa největší opoziční strany, která je v posledním období nejhlasitějším kritikem hnutí STAN. »Jsou v tom zapojení starostové z ODS, komunisté i nezávislí. Jde nám opravdu jen o to, aby si změnili název a nezneužívali veřejnou funkci, kterou ani nezastávají,« říká Bařtipánová.

»Věříme, že naší žádosti budete i jako bývalý starosta města Kolín rozumět. Domníváme se, že ani vám by se tehdy nelíbilo, kdyby si vaši práci přivlastňovalo politické uskupení, které na ní nemá žádnou zásluhu,« vzkázali starostové Rakušanovi v závěru dopisu.

Uspějí?

Zbyšek Kupský

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy