Home Domácí Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici, jde o plánovanou hospitalizaci

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici, jde o plánovanou hospitalizaci

Prezident Miloš Zeman FOTO-ČTK/Šulová Kateřina

AKTUALIZOVÁNO

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke řekla, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci. Zeman byl loni na podzim v nemocnici 48 dní, panovaly pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti.

»Mohu pouze konstatovat, že panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity – setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka,« napsal Ovčáček v SMS.

Loni 10. října, den po sněmovních volbách, byl Zeman převezen na kliniku intenzivní medicíny ÚVN, kde strávil 48 dní. Lékaři tehdy podle zprávy, kterou si vyžádal a publikoval předseda Senátu Miloš Vystrčil, považovali jeho dlouhodobou prognózu za krajně nejistou a prezident podle nich nebyl v té době schopen vykonávat své pracovní povinnosti.

Prezident už více než rok kvůli onemocnění nohou používá invalidní vozík. Po loňské hospitalizaci mu kvůli riziku podvýživy lékaři zavedli sondu do žaludku. V červencovém rozhovoru pro CNN Prima News Zeman uvedl, že doufá, že mu ji lékaři na podzim vyndají. V rozhovoru také řekl, že se jinak cítí v podstatě zdráv a má o něco vyšší hladinu cukru v krvi.

Jeho ošetřující lékař a ředitel ÚVN Miroslav Zavoral podle prezidenta po posledním odběru krve konstatoval, že z 50 indikátorů zdravotního stavu je 48 dokonalých a dva jsou špatné kvůli vyšší hladině cukru v krvi.

Někteří senátoři a poslanci v době Zemanovy loňské hospitalizace kvůli jeho stavu začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, což umožňuje článek 66 ústavy. Hradní kancelář to odmítala, díky zlepšení prezidentova zdravotního stavu k tomu nedošlo.

Zeman snahy o převod pravomocí označil v polovině února v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes za pokus o puč. Ministrovi spravedlnosti Petrovi Blažkovi (ODS) podal na konci června podnět k prověření možné sabotáže. Vrchní státní zastupitelství v Praze na začátku července uvedlo, že Zemanovo podezření nebylo důvodné.

Výběr událostí kolem zdraví prezidenta Miloše Zemana:

2021:

10. října – Kolem poledne odjela z lánského zámku ambulance s prezidentem Zemanem. Podle Hradu byl prezident v předchozích dvou týdnech nemocen, hlasoval kvůli tomu ve volbách přímo v Lánech. Hospitalizován byl na klinice intenzivní medicíny Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN).

Zemanův ošetřující lékař a ředitel ÚVN Miroslav Zavoral později řekl, že důvodem hospitalizace prezidenta jsou komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Přesnou diagnózu prezidenta médiím nesdělil, neboť k tomu neměl jeho souhlas.

12. října – Organizační výbor Senátu pověřil předsedu horní komory Miloše Vystrčila (ODS), aby požádal vedoucího Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Vratislava Mynáře o informace, jaké jsou prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta.

13. října – Předseda ODS a lídr koalice Spolu, která zvítězila ve volbách do Sněmovny, Petr Fiala požádal šéfa KPR Mynáře o schůzku s hlavou státu.

ÚVN se ohradila proti zpochybňování poskytované péče o prezidenta. Server Deník N s odvoláním na tři zdroje napsal, že prezidentův stav je vážnější, než jeho okolí uvádí. Podle vyjádření ÚVN pro šéfa Senátu z 15. října byl o vážnosti prezidentova stavu informován vedoucí KPR Mynář.

14. října – Končící předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) řekl po schůzce s kancléřem Mynářem, že prezident svolá zasedání nové Sněmovny na 8. listopadu. Vondráček uvedl, že je o prezidentově zdravotním stavu informován, může ale jen obecně uvést, že se lepší.

Manželka prezidenta Zemana Ivana řekla na briefingu, že Zeman podstupuje léčbu, která si vyžádá čas.

Vondráček prezidenta navštívil v ÚVN. Poté uvedl, že prezident je schopen vykonávat úřad hlavy státu a samotná hospitalizace není důvodem pro převod pravomocí. Zeman v nemocnici podepsal rozhodnutí, kterým svolal Sněmovnu.

Mluvčí ÚVN večer uvedla, že Mynář přivedl Vondráčka k Zemanovi na JIP nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře. Nemocnice se také distancovala od Vondráčkových výroků o prezidentově zdravotním stavu.

15. října – Předseda Senátu Vystrčil řekl, že KPR mu neodpověděla na dotaz ohledně zdravotního stavu prezidenta. Obrátil se proto se stejnou žádostí na ÚVN a Zavorala.

18. října – Vystrčil zveřejnil zprávu od ÚVN. Uváděla, že Zeman není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Vystrčil také uvedl, že dlouhodobá prognóza je podle ÚVN krajně nejistá. Možnost návratu k pracovním povinnostem v následujících týdnech je proto málo pravděpodobná.

22. října – ÚVN se Zemanovým svolením oznámila, že zdravotní stav prezidenta se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil.

26. října – Server Seznam Zprávy napsal, že o Zemanově stavu se poradí nově vzniklé lékařské konzilium. Členy se stali například tehdejší rektor Univerzity Karlovy a lékař Tomáš Zima, chirurg Pavel Pafko nebo fyzioterapeut Pavel Kolář.

4. listopadu – Zeman byl přeložen na standardní lůžkové oddělení. Podle ÚVN vedla léčba, zejména komplexní nutriční podpora, ke zlepšení jeho stavu.

5. listopadu – Zeman poskytl telefonický rozhovor rozhlasové stanici Frekvence 1. Mimo jiné řekl, že se cítí naprosto normálně. Šéf prezidentova konzilia Tomáš Zima oznámil, že Zemanův zdravotní stav i nadále vyžaduje hospitalizaci a prezident se nemůže naplno věnovat práci. Chirurg Pavel Pafko, který je členem konzilia, řekl Radiožurnálu, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, naznačil, že jde o cirhózu.

Předseda Senátu Vystrčil uvedl, že pokud bude Zeman schopen vykonávat minimálně nejdůležitější povinnosti prezidenta, k převodu jeho pravomocí není důvod.

9. listopadu – Zeman pověřil Fialu jednáním o sestavení nové vlády. Senátní ústavní komise se shodla, že horní komora by neměla schvalovat převod pravomocí prezidenta, pokud se Zemanův zdravotní stav nezhorší a umožní mu plnit aspoň významné kompetence.

11. listopadu – Zeman přijal demisi vlády premiéra Babiše, kabinet současně pověřil, aby vykonával funkci do jmenování nové vlády.

15. listopadu – Zeman byl v ÚVN přeložen na lůžko dlouhodobé péče. Důvodem bylo především to, aby mohl přijímat kratší návštěvy.

18. listopadu – Šéf Zemanova konzilia Zima řekl, že prezident by měl zůstat v péči ÚVN, aby nabral síly. Připustil, že Zeman by mohl nakrátko opustit nemocnici, aby jmenoval Fialu premiérem.

25. listopadu – Zeman dopoledne opustil ÚVN, kde strávil 46 nocí a zamířil v sanitním voze do Lán. Vojenská nemocnice uvedla, že i nadále doporučuje prezidentovi péči ve specializovaném zdravotnickém zařízení. V podvečerních hodinách Zemana převezla sanita z Lán zpět do ÚVN, prezident měl pozitivní test na koronavirus.

26. listopadu – Zeman odpoledne opustil ÚVN, byl převezen do Lán.

28. listopadu – Prezident jmenoval na zámku v Lánech novým premiérem předsedu ODS Fialu. Kvůli nákaze Zemana onemocněním covid-19 byli odděleni průhlednou stěnou. Vládu jmenoval 17. prosince.

2022:

1. května – Zeman popsal svůj zdravotní stav jako »střídavě oblačno«. V pořadu televize CNN Prima News zmínil, že má tinnitus, tedy šelest v uších. Uvedl, že vyživovací sondu do žaludku bude mít zavedenou zřejmě do podzimu.

3. července – Zeman v televizi CNN Prima News řekl, že doufá, že mu na podzim lékaři vyndají vyživovací sondu zavedenou do žaludku. Jinak se cítí v podstatě zdravý, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Dodal, že má o něco vyšší hladinu cukru v krvi.

18. srpna – Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke ČTK sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

(čtk)

Předchozí článekVšechny tři české oštěpařky do finále! Špotáková byla třetí
Další článekDny Kazašského filmu v Praze

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here