Rozložitelný materiál z odpadu a podhoubí může nahradit plasty

Firma Myco z Kyjova na Hodonínsku mění odpad z dřevozpracujícího průmyslu a zemědělství pomocí podhoubí na materiál, který je po jeho použití rozložitelný v přírodě. Podobný může být třeba dřevotřísce nebo expandovanému polystyrenu používanému v obalových materiálech. Začínající společnost, která zatím vyrábí dva metry krychlové tohoto materiálu měsíčně, získala investici 14 milionů korun, jež jí umožní zvýšit výrobu na 100 metrů krychlových. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.

Do start-upu z Kyjova investovala skupina Garage Angels a JIC Ventures. »V době materiálové krize je potřeba hledat nové cesty. Myco jednu z takových cest našlo a já jsem přesvědčen, že jejich záměr uspěje,« uvedl Radim Kocourek za JIC Ventures.

Společnost sídlí ve sklepních prostorách kancelářské budovy na 250 čtverečních metrech. Pro současný objem výroby ale prostor přestává stačit. »Používáme odpad, výroba je nízkoenergetická a minimalizujeme logistiku. Nemusíme řešit recyklaci ani zpětnou přepravu použitých výrobků. Díky těmto aspektům tak můžeme být i hodně levní. Nejdražší je nyní velký podíl ruční práce, ale ten snížíme právě díky investici do vývoje automatizace. Stav na trhu s tradičními materiály a legislativa omezující ty neudržitelné navíc výhody našeho materiálu prohlubují,« uvedl jeden ze zakladatelů Martin Janča.

Firma za rok a půl své existence vyvinula způsob výroby a spustila pilotní malosériovou produkci. Získala také první zákazníky: výrobce biočajů Sonnentor a výrobce udržitelných bezdrátových nabíječek Treed.

»Využití našeho materiálu je velmi široké, od obalového průmyslu až po náhradu dřevotřísky ve stavebnictví i nábytkářském průmyslu. Na rozdíl od dřevotřísky má ale zcela přírodní složení,« uvedl za firmu Myco Vladan Košut.

V úvahu přichází využití i jako izolace vzhledem k pórovitosti. Výhodou v tomto případě například bude, že je podstatně odolnější vůči ohni a při vyšších teplotách se specificky netaví, jako tomu bývá u EPS, napsali na svých webových stránkách zástupci firmy.

»Houby se svou činností podílí na chodu přírody již několik set milionů let. Díky svým vlastnostem je jejich podhoubí, takzvané mycelium, schopné nahradit běžné plasty, které se začaly masově vyrábět a využívat teprve před sedmdesáti lety. Právě mycelium tvoří jednu ze základních složek našeho materiálu. V přírodě si jej nejspíše běžně nevšimnete. Schovává se totiž pod povrchem země, kde probíhá větvení, proplétání a spojování malých trubiček. Výsledkem celého procesu jsou bujné sítě, které slouží nejen k přenosu vody a živin mezi stromy. Díky svým pojivovým vlastnostem tak může proměnit organický odpad v plně funkční materiály,« sdělila na svých facebookových stránkách firma Myco.

»Ačkoliv míříme s myceliovým materiálem k velkým objemům v průmyslu, nebráníme se ani zajímavým zakázkám v oblasti designu. Pro konferenci ETHPrague 2022 firma Myco vyrobila několik desítek destiček ve tvaru trojúhelníku, z nichž si pořadatel akce vyrobil trojrozměrný krystal připomínající symbol kryptoměny Ethereum,« uvedla příklad firma.

(mac)

FOTO – Facebook/myco.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy