Home Domácí Jak by měla dopadnout ustavující schůze nově obsazeného Senátu

Jak by měla dopadnout ustavující schůze nově obsazeného Senátu

Ve vedení Senátu dojde jen ke kosmetickým změnám. Senátorský klub ODS a TOP 09 na předsedu Senátu navrhl podle očekávání znovu Miloše Vystrčila (ODS), který bude podle dohod frakcí v horní parlamentní komoře jediným kandidátem. Novým prvním místopředsedou bude dosavadní předseda senátního školského a kulturního výboru Jiří Drahoš (za STAN). Na místopředsedy horní komory klub nominoval v souladu s dohodami znovu Jiřího Oberfalzera (ODS) a nově místopředsedu TOP 09 Tomáše Czernina. Lidovce má ve vedení horní komory nadále zastupovat její místopředsedkyně Jitka Seitlová.

Podle předsedy klubu Zdeňka Nytry (ODS) se senátoři na personálních nominacích shodli jednohlasně: »Je to důkaz jednoty a důležité shody v našem klubu. Pevně věřím, že nominace budou na schůzi 2. listopadu podpořeny také dalšími senátorkami a senátory, jde o kvalitní, pracovité a zodpovědné nominanty.«

Klub bude mít 36 členů díky dvěma novým přírůstkům a posílil svou pozici nejsilnější senátorské frakce. Do svých řad totiž přijal předsedu senátní ústavní komise Zdeňka Hrabu (dříve STAN), který svůj přestup oznámil už minulý týden, a nově staronového mosteckého primátora Jana Paparegu (ProMost), který v letošních senátních volbách kandidoval s podporou koalice Spolu, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Klubu tak k nadpoloviční většině v jednaosmdesátičlenném Senátu bude chybět pět hlasů, které by mohl dodat dvanáctičlenný klubu KDU-ČSL a nezávislí. Lidovce má ve vedení horní komory nadále zastupovat její místopředsedkyně Jitka Seitlová.

Třetí nejsilnější frakcí zůstal přes početní oslabení klub STAN s 18 členy. Místo dvou místopředsednických křesel ve vedení Senátu bude mít jen jedno. Novým prvním místopředsedou Senátu bude dosavadní předseda senátního školského a kulturního výboru Jiří Drahoš (za STAN). Vymění si podle dohod senátorských klubů o povolebním uspořádání horní komory místo s Jiřím Růžičkou (za TOP 09).

Početně zeštíhlely kvůli volebním výsledkům i dvě nejmenší šestičlenné senátorské frakce, klub ANO a ČSSD a klub SEN 21 a Piráti. Bez klubového zázemí v Senátu působí předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý). Nově jsou ve stejné pozici vedeny nové senátorky Daniela Kovářová (nezávislá) a Jana Zwyrtek Hamplová (za NEZ).

Další dohodnuté změny

I další dohodnuté změny se týkají jen členů klubu ODS a TOP 09 a klubu STAN, který je přes početní oslabení druhou nejpočetnější senátorskou frakcí. V porovnání s minulým funkčním obdobím ale tento klub přišel o obsazení křesla ve vedení Senátu, předsedu školského výboru a předsedu ústavní komise ve prospěch posíleného klubu ODS a TOP 09.

Změna nastane ve vedení dalších dvou senátních výborů. Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu má nově předsedat Miroslav Plevný (za STAN), dosavadní šéf výboru Vladislav Vilímec (ODS) převezme vedení výboru pro záležitosti EU. Jeho nynější předseda David Smoljak (STAN) se má stát předsedou senátní komise pro sdělovací prostředky po Václavu Chaloupkovi z klubu Starostů, který letos senátorský mandát neobhájil. Budoucího nového místopředsedu Senátu Tomáše Czernina (TOP 09) pak ve vedení komise pro krajany žijící v zahraničí vystřídá Raduan Nwelati (ODS).

Ústavně-právní výbor má nadále vést Tomáš Goláň, výbor pro zdravotnictví Roman Kraus (oba ODS). Organizačnímu výboru bude z titulu funkce předsedat Vystrčil. Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí má dál předsedat Zbyněk Linhart (za STAN a SLK), lidoveckému klubu má zůstat předsednictví výboru pro sociální politiku pro Miluši Horskou (za KDU-ČSL).

V čele výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost má být nadále Pavel Fischer (nezávislý), který je jedním kandidátů na prezidenta. Staronovým předsedou mandátového a imunitního výboru má být sociální demokrat Petr Vícha z klubu ANO a ČSSD.

Komisi pro rozvoj venkova má dál předsedat Jiří Vosecký (SLK), komisi pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků a pro analýzu kontrolních postupů finanční správy pak opět pirátský senátor Lukáš Wagenknecht z klubu SEN 21 a Piráti. Předsedou komise pro práci Kanceláře Senátu má zůstat Lumír Kantor (KDU-ČSL), šéfem komise pro ústavu Zdeněk Hraba (dříve STAN), který se rozhodl přejít do klubu ODS a TOP 09 jako nestraník. Staronovým předsedou komise věnující se suchu a záplavám bude Rostislav Koštial a volební komisi povede dál Jan Tecl (oba ODS).

(zmk)