Home Sport Možná nenastoupíme, pohrozil spolumajitel Tobolu. Vláda nakonec dala výjimku

Možná nenastoupíme, pohrozil spolumajitel Tobolu. Vláda nakonec dala výjimku

Tento scénář nakonec nenastal...

AKTUALIZOVÁNO

Vláda jednohlasně souhlasila s udělením víz pro fotbalisty Tobolu Kostanaj, kazašský klub tak bude moci v Plzni proti Viktorii nastoupit ve čtvrtek k odvetě play off o postup do Evropské konferenční ligy i s hráči z Ruska a Běloruska. V prohlášení pro média to uvedl tiskový mluvčí vlády Václav Smolka. Tobol má v kádru tři ruské a jednoho běloruského fotbalistu, ani jeden z nich dnes s týmem do Prahy nepřiletěl. Spolumajitel klubu Alimžan Kaldijarov na Instagramu řekl, že bez nich by Kostanaj možná k zápasu vůbec nenastoupila.

»Vláda k tomuto rozhodnutí přistoupila především proto, že hráči soukromého kazašského klubu Tobol Kostanaj reprezentují právě onen klub a Kazachstán, nikoliv Ruskou federaci nebo Bělorusko,« uvedl Smolka v prohlášení.

»Po celou dobu jsme poskytovali Tobolu Kostanaj veškerou asistenci a komunikovali se všemi zúčastněnými stranami, aby mohlo co nejrychleji padnout rozhodnutí. Vítáme, že je vše vyřešeno, těšíme se na zápas a věříme, že nás ve čtvrtek přijde v důležitém utkání podpořit co nejvíce fanoušků,« uvedl plzeňský klub v prohlášení pro média.

»Bohužel hráčům z Ruska a Běloruska nebylo umožněno odcestovat s námi. Pořád věříme, že se situace vyřeší, dostanou vízum a přicestují přes nějakou jinou zemi. Nastoupili bychom, pokud by nemohli hrát? Teď bych řekl, že spíš ne,« uvedl Kaldijarov.

Tobol má v kádru ruského brankáře Ivana Konovalova, obránce Alberta Gabarajeva a záložníka Ivana Kirejenka a běloruského obránce Pavla Zabelina. Tři z nich nastoupili před týdnem v úvodním utkání, v němž Plzeň vyhrála v Kazachstánu 2:1. Na palubě letadla dnes po příletu do Prahy nebyli, potvrdil Deníku N mluvčí cizinecké policie Josef Urban. Kvůli válce na Ukrajině vláda v červnu schválila zákaz startu ruských a běloruských sportovců na českém území.

Server Sports.kz připomněl, že bojkotem zápasu by se Tobol vystavil nejen hrozbě kontumace, ale i vyřazením z evropských pohárů na delší dobu. Kostanaj v této sezoně přešla v kvalifikaci Konferenční ligy už přes tři soupeře a před soubojem s Plzní se představila ve třech zemích. Na stadionu finské Honky, Basileje ve Švýcarsku i v Dublinu proti Derry City ruští a běloruští hráči byli k dispozici a nastoupili.

S dnešním prohlášením vlády souzní i výklad Národní sportovní agentury, podle kterého startu ruských a běloruských hráčů Tobolu na západě Čech nemá nic bránit. »Ruští fotbalisté hrající za kazašský klub by podle našeho výkladu mohli nastoupit k utkání v Plzni, aniž by došlo k porušení vládního usnesení, jelikož jsou členy týmu nereprezentujícího Rusko ani Bělorusko,« citoval Deník mluvčího Národní sportovní agentury Jakuba Večerku.

Zástupci ministerstva měli podle serveru opačný názor, do situace se ale údajně vložil premiér Fiala, který hráčům z Ruska a Běloruska slíbil, že dostanou výjimku. Vládní nařízení podle výkladu Národní sportovní agentury platí jen pro reprezentanty svých zemí. Přesto v červenci na tenisovém Prague Open nestartovaly žádné ruské ani běloruské hráčky poté, co policie na ruzyňském letišti jednu z nich nevpustila do Česka. Tenisté a tenistky z obou těchto zemí startují na turnajích pod neutrálním statusem a bez státních symbolů.

(koz, čtk)

KOLÁŽ – iportaL24.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here