Neuvěřitelné! Šokující, ale skvělé! Dvacítka vyřadila obhájce zlata

Zní to jako pohádka, ale pohádka to není. Ostatně Vánoce už skončily, a tak teď napsal příběh se šťastným koncem sám život. Konkrétně hokejový život. Česká dvacítka ve čtvrtfinále mistrovství světa v Göteborgu porazila superfavorizovanou Kanadu 3:2. A to, jak obhájce titulu skolila, vstoupí rovněž do dějin českého hokeje.

Chybělo 11 vteřin do konce základní hrací doby, když už oba týmy myšlenkami směřovaly k prodloužení, které mimochodem loni rozhodlo ve finálovém duelu obou soupeřů v neprospěch českého výběru. Letos však k žádným nastaveným minutám ani nedošlo. Jakub Štancl už jen tak nahazoval puk směrem na branku Javorových listů a tam si ho do protipohybu vlastního gólmana nešťastně srazil Oliver Bonk, syn českého mistra světa z roku 1996 Radka Bonka. Co však bylo nešťastné pro kolébku hokeje, bylo šťastné pro výběr kouče Patrika Augusty. Kdo by to byl řekl po úvodním vstupním utkání, kdy Češi dostali potupnou šestku od Slováků!? Tempora mutantur, časy se mění. Slováci dnes v prvním čtvrtfinále svůj medailový sen k realitě nedotáhli, když prohráli 3:4 v prodloužení s Finskem, zato národní tým ho může nadále snít.

Nad Kanadou dnes dokonce vyhrál první třetinu 2:0. Skóre otevřel hrdina dnešního dne Štancl v osmé minutě a v závěru na něj ještě navázal šťastnou střelou mezi betony brankáře Rousseaua Tomáš Cibulka. A to ještě za stavu 1:0 neproměnil ve 12. minutě trestné střílení Rymon.

Jenže dvougólové vedení outsider neudržel – do kabin se před závěrečnou třetinou šlo za stavu 2:2. Do černého se postupně trefili Matthew Wood a Jake Furlong. Češi ale nepřestali bojovat. Kolikrát při nich stálo i štěstí, včetně lahodného zvuku tyček za jinak výborně chytajícím Hrabalem. A protože štěstí přeje připraveným, je na světě obří šok, který hokejový svět nečekal. A rozhodlo se o něm v samotném závěru, kdy už Kanada neměla čas na odpověď. A poté vytryskl nefalšovaný gejzír české hokejové radosti, která má semifinálové razítko. Medaile je blízko!

Mimochodem, ta loňská z Halifaxu byla pro tuto věkovou kategorii první po dlouhých 18 letech. Zdá se, že po hubené sérii se můžeme dočkat tučnějších let. V porovnání s Kanadou, kterou jsme dnes poslali domů, ale absolutně neobstojíme. Javorové listy chybějí v semifinále poprvé od roku 2019, přičemž od té doby získaly třikrát zlato (2020, 2022, 2023) a jednou stříbro (2021).

»První třetina byla z naší strany ideální, ale věděli jsme, že od té druhé nás čeká jiné mužstvo. Můžeme být rádi, že to bylo jen 2:2, protože Kanada měla mnohem více šancí. Zvládli jsme je přežít díky obětavosti a výbornému výkonu brankáře. Ve třetí třetině soupeř působil s postupujícím časem nervózněji a my jsme toho využili. Vím, že se velkým štěstím, ale výhru už mužstvu nikdo nevezme,« hodnotil životní duel kouč Augusta. »Jsou to super pocity. Snažíme se si to užít, ale ne moc, protože nás čekají další zápasy. Ale vděční jsme hlavně Michaelu Hrabalovi,« odmítl svoji hlavní roli Štancl a pochválil místo své osoby gólmana.

»Věděli jsme, že musíme nechat na ledě všechno. Bojovali jsme jeden za druhého, padali do střel. A když zápas skončil, byla to naprostá eurofie. Je to opravdu úžasný pocit,« připojil obránce Tomáš Hamara.

V semifinále změří česká dvacítka ve čtvrtek od 15 hodin síly s domácím Švédskem, jež se dnes nečekaně trápilo proti Švýcarům a o postupové výhře 3:2 rozhodlo až v přesilovce v prodloužení. Čtvrtým týmem do party pro boj o medaile jsou Američané, kteří si naopak nedělali proti outsiderovi z Lotyšska problémy a soupeře poslali domů po přesvědčivém vítězství 7:2.

* * *

Česko – Kanada 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Štancl (Rymon), 19. Cibulka (Kulich), 60. Štancl (Becher, Rymon) – 24. Wood (Cowan, Yager), 37. Furlong (Poitras). Rozhodčí: Bjork (Švéd.), Hebeisen (Švýc.) – Durmis (SR), Nyqvist (Švéd.). Vyloučení: 1:0. Bez využití. Diváci: 10 117.

Česko: Hrabal – Hamara, Alscher, A. Čech, Cibulka, Prčík, T. Galvas – Bareš, Šapovaliv, Kulich – Šalé, Melovský, S. Redlich – Rymon, Becher, Štancl – Maštalířský, M. Přibyl, Židlický. Trenér: P. Augusta.

Kanada: Rousseau – Lamoureux, Mateychuk, Warren, Furlong, Bonk, Donovan, T. Nelson – Dumais, Celebrini, Minten – Savoie, Poitras, Geekie – Danielson, Beck, Allard – Rehkopf, Yager, Cowan – Wood. Trenér: A. Letang.

Slovensko – Finsko 3:4 v prodl. (1:0, 0:1, 2:2 – 0:1)

Branky a nahrávky: 20. A. Sýkora (Mešár), 48. Dvorský (Pekarčík), 60. Mešár (Štrbák, Dvorský) – 23. Männistö, 41. Hämeenaho (Lassila, Naukkarinen), 59. Kaskimäki (Helenius) 61. Lassila (Salin, Nyman). Rozhodčí: Eriksson (Švéd.), Pearce – Faucher, Heffner (všichni Kan.). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 2480.

USA – Lotyšsko 7:2 (3:1, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Fortescue (Moore, Gauthier), 12. G. Perreault (Casey), 15. D. Nelson (Casey, J. Snuggerud), 26. McGroarty (Howard, Brindley), 36. W. Smith (G. Perreault, Leonard), 40. G. Perreault (W. Smith, Casey), 47. Moore (Gauthier) – 14. D. Ločmelis, 53. D. Ločmelis (Fenenko, Vilmanis). Rozhodčí: Hinterdobler (Něm.), Murray (Kan.) – Konc (SR), Schlegel (Švýc.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 2749.

Švédsko – Švýcarsko 3:2 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Stenberg (M. Hävelid, E. Pettersson), 18. Lekkerimäki (Öhgren, Wahlberg), 66. Sandin-Pellikka (Lekkerimäki, Östlund) – 38. Hornecker (Reber), 50. Meile (G. Weber, Christe). Rozhodčí: Brander (Fin.), Kohlmüller (Něm.) – Gustafson (USA), Rampír (ČR). Vyloučení: 1:5. Využití: 2:0. Diváci: 11 512.