Home Domácí Opozici se ani napodruhé nepodařilo svrhnout Fialovu vládu

Opozici se ani napodruhé nepodařilo svrhnout Fialovu vládu

ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

Debata o vyslovení nedůvěry vládě trvala ve Sněmovně více než 25 hodin, opozici se však ani na druhý pokus nepodařilo vládu premiéra Petra Fialy (ODS) svrhnout. Proti vyslovení nedůvěry vládě hlasovali v noci na dnešek podle očekávání poslanci všech pěti koaličních stran. Návrh podpořili jen poslanci opozičních hnutí ANO a SPD. Prezidentský kandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se sněmovního jednání o nedůvěře vládě neúčastnil.

Hlasování o nedůvěře kabinetu vyvolali v době prezidentských voleb poslanci hnutí ANO. Zdůvodnili to tím, že koalice před týdnem neumožnila projednání opozičních témat na schůzi Sněmovny. Vládní politici postup ANO spojovali s prezidentskou kandidaturou jeho předsedy Babiše.

Pro návrh na vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo 81 přítomných poslanců ANO a SPD. Proti bylo 102 přítomných zákonodárců pěti koaličních stran. Ostatních 17 poslanců bylo omluveno, z toho 11 z opozičního a šest z koaličního tábora. K tomu, aby kabinet padl, by se musela pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Výsledek předem očekávali politici jak z koalice, tak z opozice.

»Nás ale neumlčíte, my budeme dál mluvit,« prohlásila v reakci na výsledek předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová. Poslanci ANO se podle ní budou v dolní komoře i nadále snažit o projednání svých témat. »Budeme chtít využívat všech nástrojů jednacího řádu, abychom vás donutili se s námi bavit,« uvedla.

»Nejvíc z vašich úst byl citován ten, který tady ani nebyl, ani nehlasoval, ani se nijak neúčastnil, se slovy, že si tady snad dělá kampaň. Ale tu kampaň jste mu tady dělali jenom vy,« dodala Schillerová v narážce na nepřítomného Babiše. Předseda lidovců a vicepremiér Marian Jurečka k tomu na Twitteru uvedl, že »zoufalý lídr opozice« není schopen přijít ani na hlasování o nedůvěře vládě.

»My jsme dnes prohráli možná jedno hlasování. Ale nemylte se. S občany prohráváte vy a o dost,« řekl po hlasování předseda opozičního klubu SPD Radim Fiala.

Hlasování se uskutečnilo devět dnů před druhým kolem výběru hlavy státu, do něhož spolu s někdejším premiérem Babišem postoupil bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Poprvé odolala Fialova vláda opozičnímu pokusu o vyslovení nedůvěry loni v září.

(jb, čtk)

Předchozí článekPřed třiceti lety se Česká republika a Slovensko staly členy OSN
Další článekČína i nadále zaznamená největší růst na světě

5 KOMENTÁŘE

  • Kdo nemá vylízanou palici ví, že aktéři kteří iniciovali hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, by za tento nesmyslný a absolutně neprůchodný akt měli, a to ze svého zaplatit. Řeč je o nákladech za třídenní provoz dolní komory P – ČR, jde zhruba o částku 12 milionů korun. Osoby, které s výše uvedeným konstatováním mají problém prokazatelně patří mezi 2/3 populace, tvořené debily a alkoholiky (cituji Zemanův rozbor občanů ČR). Odpůrci vlády si eventuálně musí počkat na příští parlamentní volby za dva roku.

   • Martine, znám Vaše příspěvky už hodně dlouho, ale nějak si nevybavuji, že jste podobná moudra hlásal, když byla vyjadřována nedůvěra vládě minulé či předminulé 🙂 . To je přece svaté právo jakékoli opozice, není-liž pravda?
    Z

    • Máte Zbyšku problém s formulací: „…vyslovení nedůvěry vládě, by za tento nesmyslný a absolutně neprůchodný…“ ? Jakákoliv opozice má právo vyvolávat obdobné hlasování, v tomto případě se ovšem jedná pouze o samoprezentaci „firmy ANO“ mírně „podkovanou“ blížícím se 2. kolem volby.prezidenta. P.S.: Také znám podstatnou část vašeho „novinářského díla“, za velmi dobré považuji vaše sportovní ohlédnutí a přehled v méně sledovaných disciplínách, umíte pracovat s podklady, o tom žádná. Kdo je považuje za opožděné nechápe širší souvislosti. Jak dlouhou životnost bude mít web iportaL24.cz nevím, ale jako „sporťák“, pokud do ní nebudete plést politiku, se můžete možná vcelku dobře uživit

    • Martine asi děkuji 🙂 . Za ten závěr. Ale k tomu úvodu – z historického hlediska je dle rozdělení na vládní koalici a opozici téměř vždy hlasování o nedůvěře nesmyslné a absolutně neprůchodné – až na tu jedinou výjimku za Topolánkovy vlády, kdy s úspěchem nepočítal asi ani sám Paroubek, ale k tomu přeci tenkrát pomohli poslanci právě vládní koalice. Babišově nebo Sobotkově vládě se nikdy nepokoušeli opoziční poslanci vyjádřit nedůvěru i přes dobře známé počty? A vyzýval jste je k zaplacení nákladů? Není to o tom, že by někdo patřil mezi Vámi zmiňované 2/3 z jistého citátu, ale o dvojím metru. Asi tak, howgh.
     Z.

Comments are closed.