Home Domácí Před Sněmovnou se bude demonstrovat kvůli důchodům. Hrozí i vláček do Terezína?

Před Sněmovnou se bude demonstrovat kvůli důchodům. Hrozí i vláček do Terezína?

KOLÁŽ _ iportaL24.cz

Rušný den zítra čeká Poslaneckou sněmovnu nejen uvnitř, ale i před jejími branami. Poslanci se sejdou kvůli vládnímu návrhu na snížení červnové valorizace důchodů a zřejmě budou jednat několik dní, včetně noci, a protestovat proti tomuto asociálnímu záměru se vydá hlavně česká levice. Od 16 hodin představí nově vzniklý spolek Nespokojení petici »Braňme naše důchodce«. Obává se navíc, že napříště by mohlo být ve stavu legislativní nouze schváleno cokoli, ještě mnohem dratičtějšího.

Vznik spolku, který má být základem nového levicového hnutí, oznámil pro iportaL24.cz v minulém týdnu expremiér Jiří Paroubek. Hnutí má vzniknout na konci léta a zúčastnit se již voleb do Evropského parlamentu v příštím roce. Nyní se tedy po jeho hlavičkou chystá první velká akce.

»Tato naprosto neschopná vláda se rozhodla protiprávně okrást ty nejslabší – naše důchodce. Valorizace důchodů podle inflace není žádné zvyšování životní úrovně jedněch na úkor druhých, jak se nám to snaží vnucovat vládní pětikoalice, ale snaha udržet naše seniory na stejné životní úrovni, jakou měli doposud. Je to jen cesta, jak z důchodců neudělat žebráky. Senioři mají naši úctu a respekt. V uplynulých desítkách let zakládali rodiny a pečovali o ně, vychovávali svoje děti, pracovali a řádně odváděli státu daně a odvody včetně sociálních a zdravotních, řada z nich se podílela na volnočasových či občanských aktivitách, v nejširším smyslu slova se podíleli na rozvoji celé společnosti i našeho státu. Nyní se namísto zaslouženého uznání a podpory dočkali ze strany vládní koalice návrhů kroků, které je povedou do hluboké bídy. Proto jsem oslovil také členy spolku i další právníky, aby začali připravovat ústavní stížnost na vládní návrh zmrazeni valorizace penzi společně se stavem legislativní nouze, ve kterém hodlá Fialova vláda tento zjevně protiústavní krok proválcovat,« uvedl v tiskové zprávě Nespokojených Paroubek. Dodal, že práce bude koordinovat jeden ze spoluzakladatelů spolku, bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

»Proto budeme demonstrovat  před Sněmovnou, jsme totiž přesvědčeni, že koalice svými výroky o ‚hospodářských škodách‘ při výplatě plné valorizace důchodů, kterou odůvodňuje naprosto protiústavní vyhlášení stavu legislativní nouze, jen vyvolává mezigenerační nenávist, kterou se snaží rozdělit společnost a tím se udržet u moci,« dodal Paroubek. Spolek chce v co nejrychlejší době sesbírat 10 000 potřebných podpisů, aby se peticí musel zabývat sněmovní petiční výbor při veřejném slyšení. »Na slyšení pak pozveme představitele všech politických stran a spolků, kterým není osud našich důchodců lhostejný a společně se pokusíme všemi cestami tomuto protizákonnému aktu čelit,«  zakončil expremiér.

Na zítřejší akci, která má oficiální začátek v 16 hodin, kromě něj promluví na Malostranském náměstí i Jana Ouředníková ze Svazu důchodců, Eva Novotná z iniciativy NE základnám, místopředsedkyně KSČM Marie Pěnčíková, předseda strany DOMOV David Tygr Ploc, šéf České strany národně sociální Michal Klusáček nebo předsedkyně České suverenity Jana Volfová. »Musím přiznat, že jsem opravdu hodně rozčílená, byť přiznávám střet zájmu, protože jsem také důchodce. Co se teď děje, je cestou, jak vyřešit důchodovou reformu jednou provždy, protože zabijeme všechny seniory. Nejen hladem, ale i tím, že oni neumějí žebrat o sociální dávky – vždyť celý život poctivě pracovali a odváděli státu daně,« uvedla dnes pro iportaL24.cz Volfová. »Obávám se navíc, že tato krádež za bílého dne nebude stačit a příště se v legislativní nouzi všichni senioři nad 70 let dostaví na Nádraží Bubny, odkud je skvělý rekreační vláček odveze do Terezína, kde je čeká úžasná dietní strava a pracovní rehabilitace,« dodala Volfová.

Průměrná starobní penze by se měla podle vládní předlohy v červnu zvednout o 760 korun místo 1770 korun, o které by s ohledem na míru inflace rostla podle nynějších pravidel. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) to zdůvodnil snahou o zpomalení zadlužování státu. 

Sociální demokraté říkají: A dost!

Již dopoledne se k Poslanecké sněmově vydají představitelé České strany sociálně demokratické. Na Malostranské náměstí zamíří spolu se zástupci odborů a Mladých sociálních demoratů v 9 hodin a plánují dát poslancům a poslankyním malý dárek. Následně se hodlají přesunout na Klárov, kde od 10 hodin proběhne tisková konference. Akce se zúčastní předseda ČSSD Michal Šmarda a místopředsedkyně Daniela Ostrá.

»Vláda vyhlásila stav legislativní nouze, aby jej zneužila k prosazení snížení valorizace důchodů. A to je naprosto nepřijatelné! Je jasné, že naší zemi chybí konstruktivní opozice, která by hájila zájmy lidí. A my jsme připraveni. Již dříve jsme avizovali, že v případě prosazení nižší valorizace důchodů podáme ústavní stížnost,« uvádí se v tiskové zprávě, kterou dnes do redakce iportaL24.cz zaslala vedoucí sekce PR a marketingu ČSSD Jitka Pavlíková.

»V programovém prohlášení vlády se členové pětikoalice zavázali, že budou navazovat na kvalitní práci sociální demokracie v oblasti důchodové reformy. Místo toho však v posledních týdnech vyplouvají na povrch zprávy, které říkají pravý opak. Vláda argumentuje hospodářským ohrožením naší země. Zároveň však odmítá připravit odpovídající daňovou reformu, která by situaci konstruktivně napravila. A ostatně nic jiného se nedalo od pravicové vlády čekat. Rozbíjení sociálního státu a jistot pro občany, na úkor nízkého zdanění velkých firem, bank a podnikatelů, je jednoduše dlouhodobou ideologickou mantrou ODS,« konstatují dále sociální demokraté ve své tiskové zprávě. Zhoršování finanční situace důchodců v době rapidního zdražování a inflace naopak považují za opravdové ohrožení našeho státu. A dodávají: »Jsme připraveni se proti němu postavit.«

Ústavní žalobu plánují, v případě schválení novely zákona s omezením červnové valorizace penzí, podat i zástupci nejsilnějšího sněmovního klubu, opoziční ANO.

(pk) 

8 KOMENTÁŘE

 1. Sledujte @neCT24

  ……….. CHCEME MÍR ! ………. NECHCEME VÁLKU ! …………

  ………… VÁLKA NA UKRAJINĚ NENÍ NAŠE VÁLKA ! …………

  Sociální demokrat pan Paroubek dnes pozdě honí bycha. Když měla ČSSD s KSČM v Parlamentu 111 hlasů a mohla být lidem užitečná, kde jste všichni sociální demokraté byli? Aha, dodržovali jste vlastní Bohumínské usnesení a na jeho základě jste odmítali spolupracovat s komunisty. Tuto zradu na lidech v rozbitém Československu vám lidé nikdy nezapomenou. Sociální demokraté, i ti bývalí, a celá ČSSD jsou dnes nedůvěryhodní a dnes absolutně nevolitelní.

  Sledujte @neCT24

 2. To je od Jiřího Paroubka hezké, že chce demonstrovat kvůli důchodcům. Kdyby se choval vůči svým ministrům jako šéf, tj. kontroloval jejich práci, mohli jsme mít DŮCHODOVOU reformu od 1. 1. 2007! Důkazy z korespondence v knize Ekonomům to myslí černobíle:
  Kabinet předsedy vlády České republiky
  V Praze dne 21. listopadu 2005
  Č.j. 23741/05-OSV
  Vážený pane inženýre,
  jménem pana předsedy vlády Vám děkuji za Vámi zaslaný návrh nazvaný „První prorůstává a propopulační důchodová reforma“. Vaše náměty jsou velice kvalitní a pan premiér je hodlá využít při své další činnosti. S Vaším materiálem seznamuji i ministra práce a sociálních věcí.
  S pozdravem
  Jan Birke
  ředitel Sekce kabinetu předsedy vlády
  v. r.
  Poznámka autora:
  Výsledkem, parafrázuji: „seznámení ministra práce Z. Škromacha s mým materiálem“ bylo jeho, obrazně řečeno, vhození do odpadkového koše. Pokud by Z. Škromach nevymýšlel hlouposti ve formě volebního sloganu o třináctém důchodu a vzal „První prorůstovou a propopulační důchodovou reformu“ v paragrafovaném znění s tabulkami přechodného období (!), rovnou do vlády ([Link deleted]
  archiv.php?art=5829), nemusela sociální demokracie ztratit ve volbách v roce 2006 hlasy voličů a ocitnout se až za ODS a panem Topolánkem. Poučení: Je třeba hledět si více výsledků práce svých podřízených, Marťané počkají

 3. Páni, oni ani snad nevědí, že se před sněmovnou ze zákona demonstrovat nesmí. Boj proti vládě chce odborníky, ne diletanty.

  • Vážený pk, je vtipné použít stejnou kombinaci písmen jako autor 🙂 Proto je pro Vás možná i problém rozlišit pojmy „před Sněmovnou“ a „na Malostranském náměstí“. Vámi zmiňované „před Sněmovnou“ je opravdu něco jiného než Malostranské náměstí před Sněmovnou 🙂
   Z

   • Vycházím z názvu „Před Sněmovnou se bude demonstrovat kvůli důchodům …“ Máte-li v textu upřesnění, pak se omlouvám, že nečtu pozorně, ale kdo dnes při té záplavě textů má čas číst pozorně. Pro mnohé potenciální účastníky (zejména mimopražské) může být nadpis Vašeho článku (pozvánky na demonstraci) zavádějící, příjdou jinam. „pk“ opravdu nebyl úmysl, ale náhoda. Opět se omlouvám, ale autorské značky pk jsem si nevšiml a napadá mne, že značka pk může být značka pana Paroubka. Pro jistotu už „pk“ nikdy nepoužiji, to slibuji, nechci za něj být považován ani náhodou, to mi opravdu věřte. Ale pokud je autorem zmíněný politik, měl by vědět ze své politické praxe, jak nejspíš dopadne ústavní žaloba, pokud se v ní ANO, či kdokoli jiný, bude dovolávat retroaktivity, a moc s jejím úspěchem nepočítat. Bude mu jistě stačit, když mu připomenu, jak kdysi majitelé bytových jednotek převedených z družstevního do osobního vlastnictví podle zákona 72/1994 Sb., přišli malou novelou tohoto zákona o svůj podíl na tzv. ostatním majetku družstva (na který do schválení novely měli zákonný nárok). Novela prošla ve sněmovně pár dní před termínem, po kterém vlastníkům bytů tento podíl měla družstva vyplatit. Na námitku, že je tato novela retroaktivní a tudíž nepřípustná, reagovali její předkladatelé tvrzením, že nejde o retroaktivitu, ale pouze o tzv. „zdánlivou retroaktivitu“ a přesvědčili o tom dokonce i část opozice, takže novela prošla a je dodnes platná, (se všemi často katastrofálními důsledky pro vlastníky). K soudu ji nikdo nedal, nejspíš i pro mizivou naději na úspěch.

    • Petře K, tak tedy znovu: zmínil jste, že před Sněmovnou se demonstrovat nesmí. Ale Malostranské náměstí je před Sněmovnou, tudíž se bude demonstrovat před Sněmovnou a titulek je správně.
     Jde o to, že v ZÁKONU 87/1990 Sb. o právu shromažďovacím je příloha, která jasně vymazuje, na kterých místech se opravdu demonstrovat nesmí:
     1. Sněmovní, Praha 1,
     2. U Zlaté studně, Praha 1,
     3. Tomášská, Praha 1,
     4. Thunovská, Praha 1,
     5. Valdštejnské náměstí, Praha 1,
     6. Valdštejnská, Praha 1,
     7. Zámecká, Praha 1,
     8. chodník přiléhající k severní hraně Malostranského náměstí, Praha 1, mezi křižovatkami s ulicí Zámecká, Praha 1, a Tomášská, Praha 1, a
     9. Letenská, Praha 1, a to v úseku mezi Malostranským náměstím, Praha 1, a křižovatkou s ulicí Josefská, Praha 1 – viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1990-84
     Jak vidíte, samotné Malostranské náměstí zmíněné není a přestože je také před Sněmovnou, je to jediné místo, kde se před Sněmovnou demonstrovat smí. Vědí to organizátoři všech demonstrací, které tam již proběhly, i těch, které tam určitě ještě někdy proběhnou 🙂
     Proto se přímo před Sněmovnou demonstrovat sice nesmí, ale na Malostranském náměstí před Sněmovnou ano a proto se také může do titulku napsat, že bude demonstrace před Sněmovnou a není na tom nic zavádějícího, ani nikdo nedorazí jinam.
     To je takové krásné pražské specifikum 🙂
     Z

 4. Na seznamu cz je článek o tom,že si většina voličů odhlasovala další ZDRAŽENÍ elektřiny.Článek: „Faktury na elektřinu dostanou novou položku, proud bude o trochu dražší“
  Má vzniknout centrum pro předávání dat mezi obchodníky a distributory – Elektroenergetické datové centrum. Cena za provoz nesíťové infrastruktury má být součástí REGULOVANÉ části ceny elektřiny .- TRŽNÍ cenu za provoz si určí. DISTRIBUTOR (váš dodavatel) sám a v jakékoliv výši..-schválí mu ji ERÚ
  Elektroenergetické datové centrum. má údajně sloužit obchodníkům a distributorům ale MUSÍ ho zaplatit odběratel i když mu je k ničemu. Podle mne je tohle, vládou prováděné gangsterské vydírání. Gangsteři USA , Lucky Luciano, Al Capone a další.,by se mohli od vámi zvolené vlády ještě učit

Comments are closed.