Sparta zvládla nervydrásající show v Liberci a postupuje. V semifinále jsou tři pražské týmy!

Hned tři pražské týmy si zahrají semifinále MOL Cupu. Mezi nejlepší čtyři postoupila podle očekávání Slavia, která měla nejjednodušší los v podobě druholigového Vyškova, ale také Sparta, jež zvládla nervydrásající zápas v Liberci, včetně penaltového vyvrcholení, a překvapivě i Bohemians. Zelenobílí dnes vyřadili obhájce domácí pohárové trofeje Slovácko na jeho stadionu po výhře 2:1. Pražské trio doplní v semifinálovém osudí českobudějovické Dynamo.

Podle očekávání se nejdramatičtější zápas čtvrtfinálového dne odehrával na stadionu U Nisy. Liberec v televizním duelu začal proti Spartě jako z partesu a za pět minut mohl vést již o tři branky. I tak byl ale spokojen s vedením 1:0, které zařídil z hraniční ofajdové situace Imad Rondič. Hosté z Prahy následně převzali otěže zápasu a jen shodou okolností se nedostali k příznivějšímu stavu skóre již v první půli. Paradoxně došlo k obratu v momentě, kdy se zdálo, že sparťanský tlak polevil a hosté jsou již bezrdní. V 76. minutě se po Sadílkově akci prosadil další střídající hráč Jan Kuchta, aby exliberecký kanonýr za šest minut nato po Čvančarově hlavičce do tyče uklidil míč do sítě podruhé a dokonal obrat.

Pražané si ve šlágru dne nadále hlídali skvostný výsledek, ovšem postup jim zkomplikoval gól Michaela Rabušice v nastaveném čase. I v prodloužení měli hosté více ze hry, ale zahazovali šance. Tu největší Sadílek, který v tisíciprocentní šanci nastřelil jen břevno.

A tak se šlo na penalty. Všech sparťanských pět střelců – v pořadí Karabec, Krejčí, Kairinen, Sörensen a Kuchta – uspělo. Naopak, ve třetí sérii přestřelil svatyni brankáře Kováře domácí Lukáš Červ, a tak po výsledku 3:5 na penalty mohla pod Ještědem propuknout rudá radost.

»Sparta ukázala, že je zkušenější a má kvality. My jsme podali dobrý výkon, jen se špatným koncem,« řekl Luboš Kozel, kouč Slovanu. »Bezpochyby to bylo velmi emotivní utkání, což bylo k vidění nejen na hřišti, ale i u laviček. Vše bylo navíc umocněno turbulentním vývojem. Nevstoupili jsme do utkání dobře, pak jsme se ale dostali do hry a srovnali skóre. Přidali jsme další branku, o které jsme si mysli, že bude vítězná, nicméně soupeř vyrovnal a došli jsme až do penalt,« připojil kouč Sparty Brian Priske. »O týmu mi dnešek prozradil, že jsme mentálně silní a máme vítězného týmového ducha. Dobrým příkladem je způsob, jakým do utkání promluvili střídající hráči. Byli velmi aktivní a v hlavách dobře připravení,« dodal dánský trenér po dnešním fotbalovém hororu, který určitě nebyl pro kardiaky.

To Slavia si komplikace nepřipustila a druholigový Vyškov doma vyprovodila jasně 4:0. Jasno bylo už za 22 minut, kdy se postupně trefili Ondřej Lingr, Václav Jurečka a Matěj Jurásek. Druhý jmenovaný přidal další branku i po změně stran a lídr nejvyšší fotbalové soutěže pošetřil síly na další sezonní boje. »Pohár pro nás znamená hodně, jsme rádi, že jsme postoupili. K zápasu jsme dobře přistoupili, nic jsme nepodcenili,« řekl slávistický asistent Jaroslav Köstl.

Los semifinále se uskuteční v pátek 10. března a bude v něm chybět obhájce trofeje. Slovácko doma prohospodařilo první poločas, v němž se trefili do černého »Klokani« Aleš Čermák a Lukáš Hůlka. Snížení domácího Stanislava Hofmanna v nastaveném čase již přišlo pozdě. »Mrzí nás to hodně, brali jsme tenhle zápas jako příležitost jí dál. Musíme se teď poprat o čtvrté místo v lize, jenže to poháry bohužel nezajišťuje,« řekl na tiskové konferenci asistent trenéra Slovácka Josef Mucha. Hlavní kouč Martin Svědík znovu chyběl na lavičce kvůli disciplinárnímu trestu.

To zelenobílí zářili jako Jižní kříž. Do semifinále postoupili teprve podruhé v samostatné české historii. »Je to pro nás velké vítězství. Zvláště po nepovedené sérii v lize. Jsme moc spokojení,« řekl asistent Bohemians Ivan Hašek.

Obdobný průběh jako v Uherském Hradišti, jen v opačném gardu, měl i čtvrtfinálový duel na Střeleckém ostrově. Domácí České Budějovice tam ovládly první pětačtyřicetiminutovku 2:0 a snížení brněnského Josefa Divíška v nastavení už přišlo pozdě. Hrdinou Jihočechů byl dnes dvougólový Tomáš Zajíc.

* * *

Slovan Liberec – Sparta Praha 2:2 (2:2, 1:0) po prodl., na pen. 3:5

Branky: 4. Rondič, 90.+2 Rabušic – 76. a 81. Kuchta. Penaltu proměnili: Rabušic, Olatunji, Mészáros – Karabec, Krejčí ml., Kairinen, Sörensen, Kuchta. Neproměnil: Červ (Liberec). Rozhodčí: Szikszay – Hrabovský, Mokrusch – Orel (video). ŽK: Tupta, Preisler, Purzitidis, Varfolomejev – Čvančara, Krejčí ml., Zelený. Diváci: 3258.

Liberec: Vliegen – Gebre Selassie (36. Valenta), Prebsl, Purzitidis – Ndefe (86. Rabušic), Červ, Doumbia, Frýdek (97. Varfolomejev), Preisler (86. Polyák) – Rondič (77. Olatunji), Tupta (77. Mészáros). Trenér: Kozel.

Sparta: Kovář – Vitík, Panák (91. Sörensen), Krejčí ml. – Mejdr (116. Karabec), Kairinen, Laci (63. Sadílek), Zelený – Čvančara (89. Daněk), Minčev (63. Kuchta), Haraslín (88. Mabil). Trenér: Priske.

Slavia Praha – MFK Vyškov 4:0 (3:0)

Branky: 19. a 62. Jurečka, 12. Lingr, 22. M. Jurásek. Rozhodčí: Starý – Nádvorník, Kubr – Machálek (video). ŽK: M. Jurásek – Alegue, Dweh. Diváci: 6697.

Slavia: Mandous – Pech, Ousou, Kačaraba, D. Jurásek (68. Traoré) – Oscar, Ševčík (77. Douděra) – M. Jurásek (68. Van Buren), Lingr (68. Zafeiris), Ewerton – Jurečka. Trenér: Trpišovský.

Vyškov: Kinský – Ilko, Srubek (46. Matys), Dweh, Němeček (46. Vintr) – Souaré (69. Jambor), Štěpánek – Kanakimana (69. Bayo), Alegue, Fulnek – Lacík. Trenér: Trousil.

Dynamo České Budějovice – Zbrojovka Brno 2:1 (2:0)

Branky: 19. a 43. Zajíc – 90.+2 Divíšek. Rozhodčí: Hocek – Ratajová, Matoušek – Petřík (video). ŽK: Hrabina (Brno). Diváci: 952.

Č. Budějovice: Šípoš – Sladký, Broukal, Králik, Skovajsa – Adediran (77. Čermák), Hora, Čavoš (90. Grič), Penner (63. Hellebrand), Potočný (90. Mršič) – Zajíc (63. Matoušek). Trenér: Nikl.

Brno: Hrubý – Hrabina, Štěrba, Hlavica (56. Texl), Divíšek – Matejov (56. Ševčík), Pachlopník (82. Koželuh), Endl, Falta, Nečas (56. Granečný) – Rogožan (56. Řezníček). Trenér: Dostálek.

1. FC Slovácko – Bohemians Praha 1905 1:2 (0:2)

Branky: 90.+2. Hofmann – 23. Čermák, 41. Hůlka. Rozhodčí: Zelinka – Váňa, Šimáček – Adámková (video). ŽK: Šašinka, Břečka, Reinberk – Jánoš, Jedlička. Diváci: 4165.

Slovácko: Nguyen – Reinberk, Hofmann, Břečka (64. M. Kadlec), Kalabiška (46. Vecheta) – Havlík, Daníček – Petržela (64. Kim sung-pin), Kohút (83. Sinjavskij), Doski – Šašinka (73. Brandner). Trenér: Mucha.

Bohemians 1905: Jedlička – A. Kadlec, Hůlka, Vondra – Köstl, Jindřišek, Beran (66. Matoušek), Čermák (40. Jánoš), Kovařík (85. Dostál) – Drchal (85. Mužík), Prekop (66. Nový). Trenér: Veselý.