Home Zahraničí USA obětují Ukrajince a zároveň ohrožují své spojence

USA obětují Ukrajince a zároveň ohrožují své spojence

FOTO - pixabay

Uniklé tajné dokumenty Pentagonu naznačují, že USA považují ukrajinské vojáky za vyjednávací žeton v zástupné válce, přičemž ohrožují své vlastní spojence. Toto hodnocení vyslovila Helga Zepp-LaRouche, zakladatelka mezinárodního Schillerova institutu, v rozhovoru s korespondentem agentury TASS, když komentovala zmíněný únik dokumentů.

»Na jedné straně únik odhalil, že totální kontrola skutečné vojenské situace na Ukrajině je prováděna na úkor dohledu, což z ukrajinských vojsk činí vyjednávací žeton v zástupné válce, a to není ta nejpříjemnější role. Zároveň skutečnost, že si těchto dokumentů všimla až v dubnu, ačkoli byly v oběhu již od ledna, nepřidává americké rozvědce žádné body,« uvedla expertka. Podle ní »pokračující sledování takzvaných spojenců ze strany USA nepochybně stále více podkopává důvěryhodnost Washingtonu«.

Jak zakladatelka Schillerova institutu zdůraznila, »skutečnou obavou jsou důsledky dezinformací v hodnocení« ukrajinských bojových schopností. »Jestliže americké služby byly mnohem pesimističtější a ve skutečnosti realistické ohledně neschopnosti Ukrajinců ‚zvítězit‘, ale záměrně uváděly jiná hodnocení, zdá se, že Ukrajinci byli obětováni a spojenci byli nuceni dále zvyšovat dodávky stále těžších zbraní, což z nich nakonec činí cíl možné eskalace,« zdůraznil Zepp-Laroush.

Expert poznamenal, že politika USA, včetně »uvalení sankcí na Ruskou federaci a použití dolaru jako zbraně, má opačný účinek«. »Dedolarizace je v plném proudu. Kromě toho je informační válka prohraná, protože celý globální Jih již nevěří americkému narativu,« uvedla.

Již dříve deník Washington Post s odkazem na závěry americké rozvědky obsažené v dokumentech, které se dostaly na internet, uvedl, že výsledek ukrajinské vojenské protiofenzívy bude skromný a USA pochybují o její schopnosti dosáhnout svých cílů. Televize CNN zase poznamenala, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena je pesimistická ohledně vojenského potenciálu Ukrajiny.

Dne 13. dubna americké úřady zatkly Jacka Teixeiru, který slouží v Massachusettské národní letecké gardě, v případě úniku tajných dokumentů Pentagonu. Pentagon uvedl, že vyhodnotí dopad uniklých tajných dokumentů na národní bezpečnost USA a přezkoumá stávající postupy pro získání přístupu k citlivým informacím. Podle agentury Reuters by se mohlo jednat o jeden z nejvýznamnějších úniků od roku 2013, kdy se na internetových stránkách WikiLeaks objevilo více než 700 000 dokumentů, videí a diplomatických depeší. Řada médií však již dříve upozornila, že pravost dokumentů uniklých na sociální síť nebyla potvrzena.

(TASS)