V nádherném zápase trefil Spartě postup Olatunji. Slaví také Slavia a Plzeň

Byl to zápas, na který fotbalový národ nezapomene. Hlavně ten sparťanský. Tým trenéra Briana Priskeho vstupoval do odvety play off Evropské ligy proti Dinamu Záhřeb s mankem 1:3 z úvodního duelu. Smazal jej za poločas. Ale v 87. minutě pohledného a ddramatického duelu svítil na ukazateli skóre na Letné stav 3:1. Další prodloužení? Podobně jako v 3. předkole Ligy mistrů proti FC Kodaň? Kdepak. Odmítl ho útočník Victor Olatunji, který se stal hrdinou okamžiku a zajistil postupový stav 4:1. Dnes ale může mít radost celý český fotbalový národ. Evropskou ligu si ve skupinové fázi zahraje i Slavia, do »nižší« Konferenční ligy míří Viktoria Plzeň.

»V kariéře řadím tenhle zápas hodně vysoko. Dokázali jsme si, že i proti takhle těžkým soupeřům můžeme předvádět naši hru a vítězit,« radoval se po duelu na Letné kapitán Ladislav Krejčí.

A pravdu děl! Sparta sice v chorvatské metropoli před týdnem vyhořela, ale dluh začala splácet již zkraje duelu, do něhož vlétla jako utržená ze řetězu. Ve druhé minutě jeden z nejlepších hráčů zápasu Filip Panák oklamal ve středu hřiště protihráče, přihrál Lukáši Haraslínovi, který ukázal, že když má formu, je nezastavitelný. S obránců si udělal figuranty a akci zakončil přesnou střelou do rohu Nevističovy svatyně. »Znovu jsme předvedli bojovnost, odehráli jsme neskutečný zápas. Ani na vteřinu se nevzdáváme a teď jsme za to byli odměněni,« radoval se autor branky.

Vyprodaná Letná se díky němu chytila a atmosféra by se v ten moment dala krájet. Po uplynutí čtvrtiny zápasu dále přitopili do kotle exekutor rohového kopu Kairinen a přesně hlavičkující Asger Sörensen. Sparta vedla 2:0 a ztráta byla rázem smazána.

Kairinen dále rozdával milimetrové pasy a po jednom takovém vzápětí pohrdl tutovkou kapitán Krejčí. Takové šance loni s přehledem dával, ale nyní místo přesné hlavičky trefil sám sebe do ramene a odtud šel kulatý nesmysl mimo tři tyče hostující branky. Dinamo naprosto nestíhalo a první poločas končilo v absolutní depresi. »Jsem na mužstvo pyšný, první poločas jsme odehráli nad moje očekávání. Ten výkon byl takřka ideální,« radoval se kouč Priske. Hotovo ale zdaleka nebylo.

Zvláště když hostující kouč Jakirovič do druhé půle okysličil síly a najednou jakoby vyběhlo jiné mužstvo. Sparta přestala být dominantní a zuby nehty bránila náskok. I díky výborně chytajícímu Vindahlovi. Bylo jasné, že prostřídat bude muset i domácí kouč Priske. A měl při tom šťastnou ruku! V 67. minutě totiž po přihrávce střídajícího Zeleného připravil míč do palebné pozice další novic Birmančevič Panákovi a ten dal – v daný moment – postupovou branku.

Ne však na dlouho. Evropská bolest Sparty, kdy po klíčovém gólu vzápětí inkasuje, se znovu projevila v plné nahotě. Mladý ofenzivní talent Baturina si v 71. minutě povodil celou obranu domácích v čele se Sörensenem a Wiesnerem a přesnou střelou přivolal prodloužení. Stav 3:1 ale vydržel »jen« do 87. minuty, kdy další střídající fotbalista Jakub Pešek vyslal do úniku Olatunjiho a ten si počínal jako mazák. Tělem si odstavil protihráče a pak se nechytatelným bodlem tváří v tvář Nevističovi pasoval na hrdinu večera.

Tím byl dnes v podání Slavie v utkání v Lublani, kde hraje své domácí duely ukrajinská Zorja Luhansk, Matěj Jurásek. »Byl to můj nejdůležitější gól v životě. Doufám, že jich ještě pár dám,« řekl Jurásek. Svůj postupový zářez do pažby si schoval do 83. minuty, takže se dá říci, že pražská »S« dnes ukázala, jak umějí dávat »last minute« trefy. Slavia si totiž svou cestu do Evropské ligy po domácí výhře 2:0 pořádně zkomplikovala, když prohrála poločas o dvě branky – a ani u jedné neměl čisté svědomí hostující brankář Ondřej Kolář. Mezi střelci se postupně zapsali gólem do »vinglu« Danyjil Alefirenko a překvapivou střelou na přední tyč Denys Anťuch. Jenže kouči Jindřichu Trpišovskému, stejně jako v Praze Brianu Priskemu, vyšlo střídání a Jurásek si dal v poslední desetiminutovce nejlepší možný dárek k 20. narozeninám. »Jsem rád za postup, ale náš výkon v první půli byl špatný. Aspoň že jsme se semkli do té druhé a pomohli nám střídající hráči,« uvedl Trpišovský po nečekaném dramatu.

To Plzeň v play off o soutěž »o level« nižší – Evropskou konferenční ligu – prožila relativně pohodový večer. Z Kazachstánu si přivezla náskok 2:1 a dnes doma nadějnou pozici jen ztvrdila, když Tobol Kostanaj zdolala jednoznačně 3:0. Do černého se ve Štruncových sadech trefili Tomáš Chorý, Rafiu Durosinmi a střídající Ibrahim Traoré. Svěřenci trenéra Miroslava Koubka lámou rekordy, když zvítězili v osmém soutěžním utkání po sobě a jejich lodivod si tak rovněž, podobně jako Jurásek, užil 72. narozeniny. »Zápas nebyl jednoduchý, ale určitě jsem lepší dárek k narozeninám dostat nemohl. Je to skvělá parta kluků a zaplašil jsem díky ní noční můru zvanou Maccabi Tel Aviv,« řekl Koubek. Západočeši si před osmi lety z Izraele pod jeho vedením přivezli z venku rovněž vítězství 2:1, ale domácí odvetu 3. předkola Ligy mistrů prohráli 0:2 a do elitní soutěže nepostoupili. Koubek byl krátce nato odvolán…

Dnes je situace jiná a pro český fotbal pozitivnější. Skupinovou fázi evropských pohárů si letos zahrají tři čeští zástupci. Své soupeře se dozví již zítra po poledni…

* * *

Play off Evropské ligy:

Sparta Praha – Dinamo Záhřeb 4:1 (2:0)

Branky: 2. Haraslín, 24. Sörensen, 67. Panák, 87. Olatunji – 71. Baturina. Rozhodčí: Stieler – Gittelmann, Borsch – Fritz (video, všichni Něm.). ŽK: Olatunji, Wiesner – Moharramí. Diváci: 17 953 (vyprodáno). První zápas: 1:3, postoupila Sparta.

Sparta: Vindahl – Sörensen, Panák, Krejčí – Wiesner (84. Pešek), Kairinen, Laci (69. Sadílek), Ryneš (63. Zelený) – Kuchta (84. Karabec), Olatunji, Haraslín (63. Birmančevič). Trenér: Priske.

Dinamo: Nevistič – Moharramí (46. Šutalo), Ristovski, Perič, Ljubičič – Bulat (89. Drmič), Mišič – Špikič (71. Emreli), Baturina, Marin (46. Mychajličenko) – Petkovič. Trenér: Jakirovič.

Zorja Luhansk – Slavia Praha 2:1 (2:0)

Branky: 32. Alefirenko, 41. Anťuch – 83. Jurásek. Rozhodčí: Brisard – Danos, Berthomieu – Millot (video, všichni Fr.). ŽK: Snurnicyn (Luhansk). První zápas: 0:2, postoupila Slavia.

Luhansk: Turbajevskij – Jordan, Batagov, Snurnicyn – Kyrjuchancev, Jacyk (46. Dryšljuk), Myšňov (81. Čurko), Vantuch – Alefirenko (67. Vološyn), Anťuch (81. Gorbač) – Guerrero. Trenér: Bartulovič.

Slavia: Kolář – Masopust, Ogbu (46. Ševčík), Vlček, Provod (81. Tomič) – Holeš, Oscar – Douděra (46. Jurásek), Zafeiris, Schranz (73. Tijani) – Van Buren (56. Jurečka). Trenér: Trpišovský.

* * *

Play off Evropské konferenční ligy:

Viktoria Plzeň – Tobol Kostanaj 3:0 (1:0)

Branky: 32. Chorý, 59. Durosinmi, 90.+3 Traoré. Rozhodčí: Jug – Žunič, Vidali – Obrenovič (video, všichni Slovin.). ŽK: Kliment – Kairov, Galym, Ivanovič, Čurčič (trenér). Diváci: 11 069. První zápas: 2:1, postoupila Plzeň.

Plzeň: Staněk – Hejda, Hranáč, Dweh – Kopic, Bucha, Kalvach, Cadu – Šulc (53. Traoré) – Chorý (77. Kliment), Durosinmi (86. Vydra). Trenér: Koubek.

Tobol: Konovalov – Kairov, Rogač, Mladovič, Gabarajev – Šachov, Mužikov (68. Galym), Ilič (78. Zabelin) – Žarynbetov (61. Česnokov), Deblé (61. Mrkaič), Vukadinovič (61. Ivanovič). Trenér: Čurčič.